CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Mai 12, 2024 4:21 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 10:17 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
catalin scrie:
Da Matei am incercat si a functionat nadirea extinsa in lunile mai august si septembrie dar in iulie pare sa nu mearga nimic. Am incercat si nadirea punctuala pe fiecare lanseta dar se pare ca in aceasta luna nu merge nimic :(


Elementele pe care le poți varia sunt:
- nada (cantitate, suprafața zonei nădite, tipul nadei, arome)
- momeala (ce pui la cârlig și prezentarea)
- zona pe care pescuiești.

Din punctul meu de vedere, ultimul punct de mai sus este cel mai important. Nu știu cum arată lacul și dacă ai posibilitatea să intri cu o barcă și sonar dar citind cele scrise de tine mă gândesc că în acele luni (perioade) când nu ai prezentări s-ar putea ca peștele să fie pur și simplu în alte zone și, din diverse motive, să nu circule.

Ce vreau spun cu asta este că în acele situații, dacă poți, va trebui să-l cauți, în loc să-l aștepți să intre pe zona(ele) nădită(e). Este esențial să-l vezi cam pe unde se află și să pui lanseta(ele) în acea zonă.

Ne-ai putea da un link din Google Maps (stellite view) în care să vedem lacul respectiv?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 4:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Victor problema aici in Finlanda e ca nu poti pescuii oriunde vrei deoarece aici oamenii tin foarte mult la proprietatea privata. Am barca si sonar m-a pot deplasa cu usurinta dar nu imi este permis sa pescuiesc chiar peste tot iar aicii lacurile fiind salbatice sunt foarte multe maluri unde practic nu poti sa intrii nici cu barca deoarece stuful este foarte des sau padurea inainteaza pana la apa si e imposibil sa pescuiesti acolo. Am sa incerc sa pun un link cu lacul unde pescuiesc. Multumesc pt raspunsuri si pareri. Si ar mai fi inca ceva referitor la nada,nadesc cu boiliesuri fishmeal Source,Crave si altele dar pescuiesc la carlig cu birdfooduri deoarece nu am prins crap aici in FINLANDA la fishmeal la carlig si nu pot sa imi explic dc. Am incercat in mai multe partide acelasi boilies cu care am nadit sa il pun si la carlig dar nu am avut rezultate,dupa ce am pus un birdfood la cateva ore am avut trasatura. Nu reusesc sa inteleg fenomenul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 7:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Într-adevăr, în afară de cazul în care ești singur pe baltă (și nu sunt proprietăți pe marginea lacului), nu prea poți pescui chiar unde vrei. Asta se aplică și în România.

Totuși, dacă ai acces cu barca și cu sonarul, poți măcar să încerci să localizezi peștele, să vezi unde s-ar afla (dacă nu cumva este cantonat într-o anumită zonă a bălții) în perioadele în care nu ajunge pe zonele nădite de tine. Oricum, faptul că nu ajunge peștele pe zonele nădite este numai o supoziție de-a noastră (vezi ce-am scris mai jos și filmulețul respectiv).

Cam ce suprafață (luciu de apă) are lacul? Informații cu privire la densitatea piscicolă ai (specii, număr de exemplare, talie)? Despre hrana naturală pentru crap existentă ai vreo idee (este concurență pe hrană, este hrană abundentă)?

Birdfood sau fishmeal la cârlig s-ar putea să fie în plan secundar și să conteze mai mult prezentarea:
- dimensiunea bilei de cârlig
- dacă este pop-up sau pe substrat
- distanța față de substrat
- dimensiunea cârligului
- distanța de la bilă la cârlig
- rig-ul/montura folosită (mecanica și materialele monturii).

Așa cum se poate vedea în seria Underwater a celor de la Korda și în acest film de prezentare a unei camere subacvatice, sunt multe cazuri în care peștele vine pe zonă dar nu se duce la momeala de cârlig sau chiar absoarbe cârligul dar nu se înțeapă.

Nu mai știu dacă ai menționat în mesajele anterioare: pescuiești din mână sau plantat? Cam ce durată au partidele tale?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 8:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Victor,suprafata lacului este de 254 ha si are o forma alungita seamana cu un fluviu ca forma. densitatea de crap este una naturala medie,cel mai mic crap prins de mine a avut 10 kg iar cel mai mare 19,600 dar stiu sigur ca in lac se afla si exemplare over 20. Am consultat niste materiale unde este scris cand si cate bucati de crap au fost introduse in lac. Ultima populare a avut loc in anii 80 cca 1000 de bucati de 500g. Hrana naturala a crapului in acest lac e constituita in principal din scoici,raci si larve de chironomida si este destul de abundenta. Ca si competitie pe hrana poate avea doar cu linii si platicile care sunt destul de multi in lacurile din Finlanda. Ca si prezentare cele mai bune rezultate le-am avut cu monturi snow-man iar anul acesta am inceput sa prind si la pop-up simplu in diferite monturi. De obicei folosesc o bila de 20 si un pop up de 15,16 la montura snow-man dar am folosit in primavara si si o bila de 16 cu un pop-up de 14. Substratul este relativ malos,malul are cam 10-12 cm aproape peste tot,am tatonat din barca cu un proding stick. Partidele mele sunt in general de 72 ore dar pot merge si pana la o saptamana. Pescuiesc in general plantat folosesc fire de 0,40 carlige nr 4 vara si 6 primavara sunt nevoit sa folosesc un inaintas textil din cauza nuferilor din partea stanga a locului de pescuit. Am pierduc cativa pesti in acei nuferi de aceea am recurs la inaintas textil. Lacul se numeste LEHMIJÄRVI iar orasul unde se afla se numeste LOHJA. Cand scrii numele lacului pune tastatura calculatorului sau laptopului in finlandeza pt putin timp ca sa poti scrie acel A cu doua puncte deasupra (Ä). Te poti uita la lac sa iti faci o idee cum este, zona exacta unde pescuiesc nu ma pricep sincer sa ti-o arat prin google maps. Oricum locul unde pescuiesc seamana putin cu in golf.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 9:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Dacă am identificat bine pe Google Maps, acesta este lacul. Te rog să-mi confirmi.

Dacă despre acest lac vorbim, atunci sunt mari șansele ca peștele să se retragă în anumite zone în funcție de perioada din an și/sau condițiile atmosferice. Și chiar dacă nu se retrage dar nu mai este atât de activ (deci nu mai circulă atât de mult), având în vedere dimensiunile mari ale lacului (250ha), e nevoie de timp să ajungă pe zonele nădite (asta în cazul în care densitatea de pește nu e foarte mare și/sau nu este deja acolo când ajungi tu pe baltă).

Dacă pescuiești în agățătură și chiar trebuie să forțezi (nu poți să intri cu barca după pește), atunci poți folosi cârlige de 4. Altfel, eu aș merge cu 6 tot timpul și chiar mai mici. Fiind crapi sălbatici și neînțepați de multe ori, n-ar trebui să-ți fie teamă că-i vei pierde.

În privința momelii, atunci când văd că nu am trăsături, aș merge pe finețuri și pe rig-uri "care prind orice" (ex. Withy Pool).

Ca strategie de nădire, aș zice că nădirea extinsă ar fi abordarea cea mai indicată. Pentru nadă aș alege să fie cât mai variată (boilies de mărimi diferite, chiar și solubile, pelete, semințe). Asta implică, evident, costuri pe măsură. Există o serie de articole care te-ar putea ajuta (dacă nu le-ai citit deja):
- Nadirea extinsa (1)
- Nadirea extinsa (2)
- Nadirea extinsa (3)
- Asediu de durata

Și nu în ultimul rând, având în vedere dimensiunea și forma lacului, trebuie să ai răbdare. Legat de acest element care ține de psihicul pescarului, dacă nu l-ai vizionat deja, îți recomand cu căldură Lacul ascuns.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 10:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Da Victor despre acest lac este vorba. Am citit toate articolele sugerate de tine chiar inainte ca Vlad sa le traduca pt CARPONLINE si am avut destule de invatat din ele. Stiu ca pe asemenea lacuri psihicul e un factor foarte important mai ales la partidele lungi. Oricata rabdare ai avea cand vezi ca dupa 24-36 de ore nu se intampla nimic esti tentat sa schimb cv si poate gresesti sau poate nu. Multumesc oricum pt sfaturi si sper sa pot revenii in curand cu vesti bune si cv poze cu crapi finlandezi :) . Fir intins si tie Victor!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Joi Iul 23, 2015 1:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2014 1:03 pm
Mesaje: 48
Catalin, cred ca problema cea mai mare pe care o ai este faptul ca esti obligat sa pescuiesti dintr-un singur loc de pe mal. Ai putea incerca pescuitul direct din barca, la fund si la suprafata (si intre nuferi, cu pellete floater, momeli artificiale etc.). Chiar daca gradul de confort e mai mic, 12h bune intrec 36h mediocre.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron