CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:46 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Interviu Ian Moore
MesajScris: Mar Iun 03, 2014 1:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Un interviu interesant (dupa parerea mea subiectiva) cu Ian Moore despre dezvoltarea firmei CC Moore in Romania si despre proiectele de viitor: http://carponline.ro/interviuri/cc-moor ... ania-88167.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Ian Moore
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 4:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Un parteneriat din care numai clientul nu are de castigat , din pacate ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Ian Moore
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 5:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu inteleg. In ce sens nu are de castigat clientul?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Ian Moore
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 5:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
nu vreau sa intru prea mult in detalii , este parerea mea , eu asa vad lucrurile ... in alte tari si pe alte piete de desfacere in tari mai mici decat Romania sunt mai multi ditribuitori de produse cc moore , clientul poate alege de unde sa cumpere si zic ca ii benefic sa ai variante , sa existe concurenta in piata . Altfel big fish face ce si cum vrea , cc morre nu asculta numai parerile lor , daca big fish nu are un produs atunci nu il gasesti niciunde in Romania numa daca il iei din alte tari. Aste e...ne adaptam ca traim in Romania si bine o zis, cine o zis, cand o zis, ce-o zis ... ca traitu asta aici ne cam ocupa tot timpul ;)

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Ian Moore
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 5:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Roland, inteleg punctul tau de vedere. Sa-ti spun si parerea mea.

CC Moore e cine e in Romania datorita Big Fish. Cand Big Fish a avut initiativa sa importe CC Moore in 2006, aproape nimeni nu auzise de CC Moore. CC Moore ar fi putut lua atunci decizia sa vanda catre orice magazin din Romania, dar nu era nimeni interesat, in afara de Big Fish. Daca totusi n-ar fi vrut sa lucreze cu un importator exclusiv si ar fi preferat sa isi formeze o retea de distribuitori, ar fi trebuit sa investeasca in reclama pe piata din Romania, ca sa devina cunoscut, dar n-a vrut sa investeasca, s-a bucurat ca investeste Big Fish.

In esenta, e decizia CC Moore cum vinde in Romania sau oriunde altundeva. Poate sa vanda catre mai multi agenti sau catre unul singur. Depinde de politica firmei pe piata respectiva, de banii pe care e dispusa sa-i cheltuiasca si de alti factori. Personal, nu vad nicio problema aici, pentru ca inteleg cum merg lucrurile. Nici Korda, nici Shimano, nici Fox, nici o mie de alte branduri nu se vad la fel in toate tarile din Europa, nu au aceleasi preturi in fiecare tara, nu sunt la fel de disponibile in fiecare magazin.

Altfel, evident ca toti am vrea sa cumparam direct de la producator, tu ai vrea sa cumperi direct de la CC Moore, Big Fish poate ca ar vrea sa cumpere direct de unde cumpara CC Moore si eu as vrea sa cumpar un Nikon de la poarta fabricii, nu de la f64.ro.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Ian Moore
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 7:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
si eu as vrea sa cumpar un Nikon de la poarta fabricii


:)

Un Nikon la poarta fabricii s-ar putea sa fie la fel de scump (daca nu si mai scump) ca cel de la distribuitor. Sintagma "pret de producator" este doar o "nazbatie" d.p.d.v. economic. La fel, starea de concurenta n-are nici o legatura cu nr. de agenti economici prezenti pe piata, ci, un pic contraintuitiv, cu barierele birocratice la intrarea pe acea piata. Adica, existenta unui singur distribuitor interesat pentru o gama de produse (in conditiile in care alti potentiali distribuitori nu au nici o piedica in a distribui, la randu-le, acel produs, ci este doar o alternativa voluntara) este cea mai buna stare pentru consumatori la un moment dat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Ian Moore
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 7:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Poate ca e o nazbatie in materie de Nikon, nu cunosc domeniul, dar in materie de ingrediente pentru nade nu este. Daca poti sa cumperi un ingredient direct de la producator, preturile sunt sensibil mai mici, lucru care conteaza mai ales cand incerci sa pui pe picioare o mica firma de nada. Uneori, insa, nu poti - fie pentru ca producatorul nu-ti vinde, avand alte aranjamente, fie pentru ca nu ai puterea de cumparare necesara sau nu ai piata de desfacere necesara.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Ian Moore
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 8:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Uneori, insa, nu poti - fie pentru ca producatorul nu-ti vinde, avand alte aranjamente, fie pentru ca nu ai puterea de cumparare necesara sau nu ai piata de desfacere necesara.


Pai asta spuneam! :) De regula se intampla asta, adica pretul pe care-l poti obtine de la producator (daca-l poti obtine) este cel mult egal cu cel de la distribuitor. In nici un caz mai mic (ma refer aici la un client persoana fizica).

Exemplu: ca pesoana fizica nu poti cumpara direct de la Normark! In cazul altor exemple, si daca poti cumpara direct de la producator/importator, pretul este acelasi (daca nu chiar mai mare) decat de la orice magazin distribuitor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Ian Moore
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 10:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Vlad Pavlovici scrie:

Altfel, evident ca toti am vrea sa cumparam direct de la producator, tu ai vrea sa cumperi direct de la CC Moore, Big Fish poate ca ar vrea sa cumpere direct de unde cumpara CC Moore si eu as vrea sa cumpar un Nikon de la poarta fabricii, nu de la f64.ro.


Gresit, nu vreau sa cumpar de la producator direct ... vreau sa fie marfa disponibila cand vreau , adica daca vreau un item sa nu fie probleme de stoc , chiar la pret nu am ce comenta , este unul de bun simt zic eu si eu sunt comerciant si stiu, toti trebuie sa castige ... chiar nu vreau sa cumpar direct de la cc moore numai ca nu am incotro cand nu gasesc marfa numa la big fish , sa apelez la alte surse

Poate sunt eu de vina , sau nu tre sa am neaparat dreptate ca nu detin adevarul absolut ...

Inca ceva ce nu imi convine este ca nu gasim numa ambalaje standard la big fish... 1kg-2kg , 500ml iar cand vreau cantitati mai mari stai ca vedem , nu se poate numai asa, facem cumanda atunci si vedem ... bla bla si nu imi place mie sa depind de o singura sursa , nu am nimic cu cei de la big fish ca sunt cei mai profi din tara si pionierii in acest domeniu , departe de mine gandu sa ii acuz de ceva

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interviu Ian Moore
MesajScris: Joi Iun 05, 2014 3:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Roland, am discutat prin mesaje private despre o eventuala colaborare. Ti-am oferit posibilitatea de a achizitiona in regim de engros. Nu ti-am impus, daca imi aduc eu bine aminte, o suma minima de care sa comanzi sau nu una care sa fie o piedica pentru un producator de nada.

Ca nu iti place sa astepti sau ca nu vrei sa depinzi de altii..nu stiu ce sa-ti spun. Solutia pe care eu o vad in cazul asta este urmatoarea: iti comanzi materie prima la inceputul sezonului si nu te bazezi pe stocurile distribuitorului. Iti sugerez asta pentru ca in cazul relatiei dintre producatori si Big Fish functioneaza la fel: vreau sa avem pe stoc o perioada cat mai lunga un produs cheie, bag mana in buzunar si il comand cu cateva luni inainte de a intra chiar si in stocul producatorului. Se numeste precomanda si e o procedura normala in lumea comertului, indiferent de natura produselor vandute.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 82 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: