CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare minciog
MesajScris: Joi Sep 03, 2020 6:33 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Va salut domnilor.
Sunt in cautarea unui minciog cu urmatoarele caracteristici. Sa fie usor, rigid iar plasa sa fie "prietenoasa" atunci cand sare carligul din gura pestelui si se poate prinde in plasa. Daca retine si putina apa ar fi grozav. Poate cer eu prea mult si caut ceva ce nu exista :D
Va multumesc anticipat. Orice sfat este bine venit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Joi Sep 03, 2020 6:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adi, cel mai rigid minciog pe care l-am folosit vreodata e cel de la Shimano. Cred ca se produce de aproape 20 de ani (cu cativa ani de pauza), a avut mai multe nume, dar toate variantele au fost in esenta acelasi minciog. Nu e cel mai usor, nu e nici greu. Am folosit si mincioguri mai usoare, dar nu erau suficient de rigide.

Dintr-un motiv pe care nu l-am inteles niciodata, producatorii de mincioguri occidentali nu si-au promovat minciogurile ca fiind rigide. Le-au provat ca fiind usoare, subtiri sau avand alte calitati. Calitatile astea nu te ajuta, insa, prea mult cand trebuie sa scoti singur pestele si coada minciogului se indoaie ca varful lansetei in dril. Cel de la Shimano s-a nimerit sa fie extrem de rigid, lucru pe care l-am descoperit folosindu-l. Daca se incadreaza in bugetul tau, ti-l recomand.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Joi Sep 03, 2020 9:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,



Desi nu vorbim de cel mai scump minciog de serie dedicat pescuitului la crap, putem vorbi de unul din cele mai rapide (rigide) manere de pe piata, poate chiar cel mai rigid: : Shimano Tribal Specimen. Inclusiv husa care insoteste minciogul este ceva mai speciala, formata din 2 piese: una pentru maner si una pentru capatul de minciog, care se ataseaza de husa manerului prin cele catarame din plastic :D
Insa cum spune si Vlad, un minciog usor, care in acelasi timp are un maner "moale", nu te ajuta foarte mult, mai ales cand vrei sa iti scoti pestii singur.

Iar daca Shimano iti depaseste bugetul cu mult, iti recomand sa iei in calcul/vizionezi si Fox Fox Horizon X4 42"

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Vin Sep 04, 2020 11:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 12, 2016 10:55 am
Mesaje: 16
Salutare,

Poti lua in calcul si minciogul de la SelectBaits.
Cred ca este undeva pana in 500 lei.

P.s: in majoritatea cazurilor imi scot singur pestii si pot spune ca nu am simtit nevoia de o coada mai rigida.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Sâm Sep 05, 2020 6:49 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Lun Sep 07, 2020 9:42 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adi, am folosit mincioguri și mai ieftine, și mai scumpe decât cel de la Shimano fie ale mele, fie ale altor pescari pe care i-am ajutat să scoată peștii. Cel mai bine m-am înțeles și mă înțeleg cu cel de la Shimano: rigid și ușor (atributele care mi se par cele mai importante la un minciog). Pe lângă acesta de la Shimano, mai am încă unul de rezervă, de la Century, pentru cazul în care peștii sunt foarte activi și ai nevoie de două mincioguri. Cu toate că și cel de la Century este rigid, îl folosesc pe cel de la Shimano ca "minciog principal", deoarece este ceva mai ușor.

Cât privește plasa de minciog, am folosit mai multe, dar cel mai mulțumit am fost de cele produse de JRC și Gardner.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Lun Sep 07, 2020 1:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut,
In functie de bugetul pe care il ai, poti vorbi si cu Zarguzon care iti poate face la comanda. Eu am apelat la el si sunt multumit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Lun Sep 14, 2020 7:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Recomand minciocul de la Select Baits usor ,rigid si nu are plasa ff. adinca. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Vin Sep 25, 2020 10:10 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Mi-am achizitionat pana la urma minciogul de la SelectBaits. Usor, rigid, plasa nu foarte adanca si design foarte fain.
Multumesc tuturor pentru ajutor!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: