CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:58 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Sep 01, 2015 1:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Matei Niteanu scrie:
Am gasit pe olx una de 140 Ah, la 440 ron, dar sincer imi este frica sa investesc aiurea.


Este prea mare, o sa te omoare la carat, avand in vedere ca cea de 100 AH a mea imi rupe mana. Cred ca o varianta buna pentru tine, Matei, este modelul meu dar de 80 Ah, avand in vedere ca ai un motor de 32 lbs. Este bine sa verifici pe site-ul producatorului sau in manual cati amperi consuma / ora in fiecare treapta de viteza.
Eu la motorul meu am verificat si treapta maxima (5) are o putere de 2.5 ori mai mare decat treapta 3 (cea cu care merg de obicei). In treapta 5, bateria imi permite sa stau peste 2 ore pe apa.

Am testat bateria si pe Varlaam si pa Tancabesti in partide de 72 ore (Tancabesti) si 92 ore (Varlaam). In ambele partide s-a folosit o singura barca pe care era motorul si bateria mea, pentru 2 standuri / posturi lansete , deci 8 bete in total.
Pe Tancabesti cu frecventa de la plaur am adus-o acasa cu 80%, mers doar in treapa 2 si 3.
Pe Varlaam mers in treapta 4-5 destul de mult, a coborat pana la 60%. Ca sa iti dai seama de distantele parcurse e vorba despre standurile A7 si A8.

Adrian Botin scrie:
Uite, eu aceasta baterie o folosesc de aproape 2 ani si este ok:

http://bateriiauto-moto.ro/0,88,baterie ... -la-schimb).html


Adi, tu ai o baterie identica cu a mea doar ca acum doi-trei ani era sub brand-ul Zapp iar acum se produce direct sub imaginea Minn Kota. Dar tot a mea e mai buna :D

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 01, 2015 1:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Dar a mea este mai ieftina. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 01, 2015 2:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Multumesc mult de recomandari, asa o sa fac, astept sa imi iau ceva de calitate.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 01, 2015 7:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei,

Eu am așa:
- Minn Kota Endura Max 40lbs
- Baterie DL 110 Minn Kota
- Încărcător MK105PE MINNKOTA

Îți recomand o baterie mare deoarece, deși este grea, elimini stresul că rămâi cu barca pe mijlocul apei, în toiul nopții, pe ploaie, vânt și frig (asta ca să descriu un scenariu sumbru). Pe lângă asta, nu stai tot timpul cu grija treptei de viteză (să nu se consume prea repede bateria).

Această baterie are 30kg. E drept, nu e ușoară dar pe de altă parte trebuie să te gândești că o deplasezi numai de două ori în timpul unei partide de 24-72 ore (când o pui și, respectiv, o iei din barcă). Te încordezi puțin câteva minute dar apoi stai fără grijă pe durata întregii partide.

Văzând că după primele partide nu reușeam să descarc bateria sub 75% mergând cu motorul la 50-60%, ulterior am încetat să mai am grija ei. Motorul îl țin acum la viteză de 80-90% (chiar 100% uneori) și chiar și așa, cu folosire intensivă (la care se adaugă și sonarul alimentat la aceeași baterie + timpul petrecut cu căutarea structurilor), o singură dată cred că am coborât sub 50% (dar atunci nu sunt sigur că fost încărcată full).

Totuși, trebuie să fac precizarea că modelul acesta de motor are două funcții foarte importante în privința economisirii consumului de energie:
- Digital Maximizer - Provides up to five times longer run time on a single charge by drawing only as much power as you need - extending your time on the water.
- Variable Speed Control - Get better boat control by precisely dialing in your speed, instead of being limited to five preset speeds.

Motors with Digital Maximizer provide up to five times longer run time on a single charge by drawing only as much power as you need, so they don't waste any energy. These motors are variable speed, so dial in your precise speed and let Digital Maximizer deliver the right amount of power, while conserving your battery - extending your time on the water.

Nu știu cum s-ar comporta această baterie cu un motor Minn Kota cu 5 trepte de viteză (ex. Endura C2) dar cu Endura Max, chiar mergând mai tot timpul cu viteză de peste 75%, n-am reușit până acum să ajung la 25% cu bateria (vorbesc de partide de 72 de ore, folosind sonar, plantat la peste 100m și căutat structuri).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 2:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 12, 2013 4:16 pm
Mesaje: 11
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Actualizez subiectul si ii rog pe cei care utilizează baterii de tipul Deep cycle pentru motoarele electrice, sa posteze recomandările lor bazate pe experiența practica. Dupa multe ore petrecute pe net căutând informații despre baterii deep cycle si câteva recomandări de la câțiva pescari de răpitori, m-am oprit la Optima Blue Top 12V 75 AH.
Totuși, mi-a facut cu ochiul si noua tehnologie de tipul LiFePO4. Avantajele acestei baterii ar fi greutatea redusă, timpul de încărcare mult mai scurt, autonomie mai indelungata, pachet de optionale care are un pret pe masura.v :)
Exista useri care au folosit sau folosesc una din cele 2 baterii?

Mulțumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 06, 2016 3:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Eu folosesc această baterie de la începutul sezonului: https://www.rebel-cell.com/en/shop/ulti ... t;xy0@285;

Deși are doar 5kg și este mică, are performanțe comparative cu o baterie clasică (plumb) de 105Ah. Acest lucru este scris și în descrierea produsului dar nu am crezut că este chiar așa, până când am folosit-o în condiții reale (am mers continuu 3 ore cu motorul de 40lbs la 50% și sonarul alimentat din baterie și la final mai aveam două leduri din cinci).

Pe lângă avantajul gabaritului (greutate și volum mici) mai sunt câteva avantaje importante:
  • are aceleași performanțe (tensiune - curent) indiferent de gradul de încărcare
  • se încarcă complet în 5-6 ore
  • nu este afectată durata de viață dacă o descarci complet (la cele de plumb este contraindicat să o descarci sub 50%)
  • conform specificațiilor se poate încarcă de 1.000 de ori fără să-i scadă performanțele (și de 1.500 de ori cu performanțe la 80%).

Un produs similar (dar la un preț ceva mai mare) găsești și aici: http://www.jarocells.nl/

Că tot am adus în discuție prețul, este drept, bateria nu este ieftină dar întrebarea pe care mi-am pus-o eu când am luat decizia să o achiziționez a fost: având în vedere că bateria de plumb cântarea 30kg+, dacă îmi distrug coloana, cât mă va costa?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iun 07, 2016 7:54 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Chiar foarte tare Victor, pacat de pretul ala, in rest super tare. Eu am baterie clasica si intr-adevar este destul de grea la manipulare.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iun 07, 2016 8:27 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 12, 2013 4:16 pm
Mesaje: 11
Localitate: Bucuresti
Citisem pe net despre ambele modele (Rebell-Cell si Jaro Cell), prețul însă, ma pusese puțin pe gânduri. Exista o diferența de aproximativ 300 EUR intre Optima (cu redresor) si Rebell-Cell cu încărcător.
Exista si pescari de crap care folosesc Optima Blue Cell?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iun 07, 2016 9:17 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
CristiS scrie:
Exista o diferența de aproximativ 300 EUR intre Optima (cu redresor) si Rebell-Cell cu încărcător.
Într-adevăr, diferența de preț între o baterile Li-Ion și una pe plumb este de câteva sute de euro. Ceea ce nu putem transforma în bani este cât ne costă hernia de disc (sau alte probleme cauzate de manipularea cu o mână a 30kg pe un sol instabil - barca pe apă).

Pentru a ne bucura cât mai mult de acest hobby, trebuie să ne păstrăm sănătatea. De aceea, în ceea ce mă privește, acord prioritate echipamentului care are un impact important asupra sănătății (cort, pat, haine etc.).

Să nu scăpăm din vedere că niciunul dintre noi nu întinerește.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iun 07, 2016 10:14 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cine are banii astia ii da, cine nu ii are, sta linistit si isi ia plumb. Preconizez ca in maxim 5 ani o sa se ajunga la diferente mici de pret sau chiar o sa fie eliminate cele pe plumb, tocmai din prisma greutatii in manipulare.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: