CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Mai 12, 2024 1:49 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Carlige Hayabusa M1
MesajScris: Sâm Mar 08, 2014 6:47 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Sunt foarte rezistente chiar daca sunt subtiri si sincer nu am observat sa "croseteze" gura pestelui. Ca sa-ti faci idee am prins cu un carlig 5 pesti de talie mare fara sa fie nevoie sa-l schimb.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carlige Hayabusa M1
MesajScris: Sâm Mar 08, 2014 11:36 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Da, din pacate carligele de tipul lui Hayabusa M1, asa-numitele bent-hook (un carlig foarte bun, prinzator si ascutit de altfel), sunt precedate de o proasta reputatie care, in opinia mea insa, tine mai mult de modul in care fiecare pescar conduce drilul, decat de caracteristicile constructive ale acestuia. Totusi, in mod absolut corect, folosirea/interzicerea lui ramane exclusiv la latitudinea fiecarui proprietar de lac in parte. Atentie, din cate am vazut in regulament, pe Varlaam nu vor putea fi folosite!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carlige Hayabusa M1
MesajScris: Dum Mar 09, 2014 9:39 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
sunt mai multe lacuri care il interzic ....si in strainatate...
si sa stii ca eu am patit sa imi coasa gura pestelui...dar cred ca Vlad are dreptate cand a zis ca doar la pesti mici , eu asa am patit , la crapceni de pana in 2 kg ( care din pacate sunt din belsug pe Doripesco , oricum de vreo 2 ani sunt fan WIDE GAPE ) ....
Cinstit nu mi-a placut deloc sa vad pestele asa ...am avut impresia ca il chinui degeaba ...!!!

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carlige Hayabusa M1
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 11:55 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 10:36 am
Mesaje: 25
Localitate: Constanta
Vlad Pavlovici scrie:
....Unii le-au folosit si n-au avut probleme, altii au observat ca au tendinta sa coasa gura pestelui, sunt lucruri care nu se intampla automat la orice peste, orice pescar si orice lac, dar se pot intampla cu o frecventa mai mare decat la alte modele de carlige.
......


Salut Vlad,

Lungimea forfacului are vreo importanta, in sensul ca daca este unul scurt (max. 15 cm) scade pericolul ranirii pestelui?

Multumesc.

_________________
"Fara poezie,
Viata e pustiu."
Un clasic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carlige Hayabusa M1
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 12:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
N-am facut teste in sensul asta, dar se stie ca forma de "bent hook" predispune la ranirea pestelui, asa ca solutia cea mai sigura este sa le interzici, daca administrezi un lac (lucru care se aplica pe multe lacuri din alte tari), sau sa le eviti, daca esti pescar si observi ca provoaca rani.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: