CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Mai 11, 2024 7:21 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: monturi englezesti
MesajScris: Mar Feb 11, 2014 11:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Ma uit la filmele comerciale ale producatorilor de echipamente si vad acolo tot soiul de monturi, apoi ma intreb daca ei chiar le folosesc? Mie unul nu-mi inspira decat o complicare inutila. Dar poate sunt niste aspecte care-mi scapa asa ca va rog pe voi daca aveti alte pareri, sau ati folosit asa ceva sa-mi impartasiti din experienta voastra.
PS. Am denumit topicul : monturi englezesti deoarece le-am vazut in prezentari ale producatorilor britanici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: monturi englezesti
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 7:04 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Da, monturile chiar se folosesc in Anglia, mai mult sau mai putin, in functie de lac si de situatie.

Daca ma intrebi pe mine, e bine sa stii TOT. Iti poate fi de folos sa ai o intelegere a monturilor mai putin uzuale. Chiar daca nu dai cu ele in mod obisnuit, apar uneori situatii care se pot rezolva cu monturi speciale. In plus, stiind tot felul de monturi, poti prelua idei de la o montura la alta si te adaptezi mai repede cand trebuie sa schimbi ceva.

PS: Titlul topicului e gresit. Aproape toate monturile sunt englezesti. Ar fi mai bine daca ai pune in discutie o montura anume - de exemplu, cea care ti se pare cea mai complicata, mai inutila si mai extravaganta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: monturi englezesti
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 10:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Nu-mi amintesc acum numele celor cateva exemple, cand voi revedea filmele o sa le notez si o sa revin cu detalii. Insa am vazut una care avea mai multe varnisuri pe carlig, firul de par era pozitionat pe curbura mult spre varf. Despre altele, ca o observatie generala, firul de par foarte scurt la monturi de substrat (banuiesc si din cauza ca pe baltile respective nu era cazul sa faca selectie). Parerea mea este ca cel putin o parte dintre acestea nu au nici o prezentare si nici o mecanica mai buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: monturi englezesti
MesajScris: Joi Feb 13, 2014 8:22 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Montura cu mai multe bucatele de varnis pe carlig e probabil Twig Rig, montura lui Etienne Gebel. In contextul descris de Etienne, montura are sens si e foarte interesanta ca idee. Daca scoti monturile din context si te gandesti in ce masura ti se potrivesc tie, poate ca nu ti se potrivesc, dar nu despre asta e vorba.

In privinta firului de par scurt, nu toate monturile respecta principiul separarii momelii de carlig. Montura lui Kurt Grabmayer de la Cupa Mondiala din 2002 era o astfel de montura si prindea foarte bine. Am explicat-o in filmul facut la Teiu anul trecut.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: monturi englezesti
MesajScris: Joi Feb 13, 2014 9:03 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Si eu sunt un partizan al monturilor cat mai simple.
Am observat pe balti cum cei mai multi pescari aflati la inceput se reped in primul rand asupra monturilor pentru lipsa capturilor in loc sa incerce sa explice lipsa prezentei pestilor din alte motive mult mai plauzibile. Asta vine in primul rand zic eu din neincrederea in monturile pe care le folosesc.
Am avut ocazia sa pescuiesc alaturi de multi pescari buni de la noi si la fiecare am observat folosirea cu preponderenta a unui singur tip de montura si aici vorbesc de pescari care au luni de pescuit pe balta in fiecare an. In mod cert eu zic ca nu e vorba de necunoastere sau ignoranta din partea lor.
Eu sunt un mare fan al lui Shaun Harrison si folosesc o montura combi in exclusivitate. In partidele mele prefer sa ma concentrez pe celelalte aspecte, in primul rand pe localizare, imi pare cea mai importanta, restul consider ca sunt detalii care e suficient sa fie facute corect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: monturi englezesti
MesajScris: Joi Feb 13, 2014 9:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Orice pescar cu experienta ar trebui sa fie, in principiu, partizanul monturilor simple. In anumite situatii, insa, monturile simple nu merg. Etienne Gebel si altii ca el nu si-au construit monturile complicate pentru ca se plictiseau, le-au construit pentru ca monturile simple nu dadeau rezultate. Insasi montura cu fir de par - in cea mai simpla forma - este la origine o montura complicata, facuta pentru ca monturile simple de pana atunci erau ineficiente.

Diversitatea monturilor tine de diversitatea lacurilor si a situatiilor de pescuit. Informati-va asupra situatiilor si motivelor pentru care a aparut o montura si o sa intelegeti prin ce se justifica.

Despre montura Withy Pool, de exemplu, am auzit tot felul de opinii neavizate, de la oameni care n-o folosisera niciodata, nu stiau nimic despre ea, doar ca li se parea inutil de complicata. Ei bine, la un moment dar oamenii astia au avut partide in care n-au prins mai nimic cu monturile lor simple, in timp ce la Withy Pool se prindea foarte bine!

Repet ideea ca e bine sa stii TOT sau macar cat mai mult. N-ai nimic de pierdut. Si poti pescui cu monturi simple in majoritatea situatiilor, dar stii ce ai de facut si cand monturile simple nu mai functioneaza.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: monturi englezesti
MesajScris: Joi Feb 13, 2014 2:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Am avut mari dispute , pe un alt forum ,in legatura cu acest aspect . Acolo ideea era aceeasi , cu un plus de argument :D : monturile englezesti sunt complicate pentru ca producatorii din U.K. trebuie sa-si vanda accesoriile . Ca si cum prima data se inventeaza accesoriile si mai apoi montura care sa le foloseasca . Pescarii care sustineau inutilitatea monturilor "complicate" sau accesorizate aveau o adevarata aversiune pentru englezi si monturile lor . Un alt argument folosit era ca ei au prins tone de peste in concursuri folosind monturi simple si fara accesorii inutile . Este foarte interesant faptul ca de multe ori avem tendinta de a intelege monturile precum si alte aspecte legate de pescuitul crapului , exclusiv prin prisma stilului nostru de pescuit .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: monturi englezesti
MesajScris: Joi Feb 13, 2014 3:26 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 20, 2013 1:08 pm
Mesaje: 41
Localitate: Timisoara
acum 3 saptamani ,am fost la o partida scurta de pescuit (7-8 ore ) cu un prieten,eu am avut 11 prezentari ,8 capturi la montura combi cu accesorii si la montura withy pool,el folosea monturi simple,3 prezentari,3 rateuri...amandoi am folosit amandoi acelasi tip de bile de carlig


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: monturi englezesti
MesajScris: Joi Feb 13, 2014 4:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Ar fi interesant sa vedem exemple concrete de monturi pe care le consideram inutile.
Mie de exemplu montura 360 mi se pare inutila. Nu vad cum lucreaza mai repede acel vartej care sdrangane de carlig decat un fir matasos de 15-20lbs intr-o montura simpla cu un lest la 1cm de carlig.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: monturi englezesti
MesajScris: Joi Feb 13, 2014 4:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
lucian76 scrie:
Pescarii care sustineau inutilitatea monturilor "complicate" sau accesorizate aveau o adevarata aversiune pentru englezi si monturile lor .


Cunosc foarte bine sablonul asta de gandire, m-am intalnit de multe ori cu el. La primele texte ale autorilor englezi pe care le-am publicat in 2002, reactia editorului a fost: “Cine pana mea sunt englezii astia si de ce sunt ei mai destepti ca noi?”

Realitatea este ca tot ceea ce folosim in momentul de fata in pescuitul la crap – fie ca ne place sau nu - este de conceptie sau de origine engleza. Influenta engleza se vede in orice. Daca folosesti cea mai simpla montura cu fir de par, folosesti o creatie engleza. Designul lansetelor, al corturilor, al paturilor, al accesoriilor pentru monturi, al carligelor, al plumbilor si al multor alte lucruri pleaca intr-un sau altul din Anglia.

Pescarii buni pe care ii cunosc eu folosesc, intr-adevar, una sau doua monturi simple in mod curent, dar nu sunt limitati la ele. Daca ii iei la intrebari, descoperi ca stiu multe monturi si, cand au nevoie de una mai putin uzuala sau mai putin simpla, nu ezita sa dea cu ea, daca au de castigat prin asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: