CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 20, 2023 8:21 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Va salut,

Din experienta voastra, Firul Herculine 20-25 lb se preteaza monturilor combi cu forfac stiff de tip Amnesia sau Korda Boom ? ...fiindca am inteles ca unele fire suple risca sa cada peste forfac si as vrea sa evit acest lucru. Pescuiesc de regula plantat din barca, navomodel, dar si lansat.

...cu privire la alcatuirea forfacelor rigide, Amnesia e compatibil cu Krimp-urile Korda ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 20, 2023 2:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Cel de 25 de lbs cu siguranta nu e prea moale sau fin sa se “incurce” sau “culce” peste montura cand plantezi mai ales daca legi un segment destul de scurt de fir textil in componenta rigului
In ceea ce priveste experienta mea krimp/ bride eu am cam renuntat in a le mai folosi in majoritatea situatiilor de pescuit din cauza faptului ca iti creeaza un punct de resistentă minima a forfacului exact la imbinarea bridei metalice cu firul monofilament si cumva il stangulează daca strangi prea tare sau din contra riscă sa scape in drill daca nu il strangi destul. Cel mai bun nod pt monofilament cu textil ramane Albright din pct meu de vedere nu am avut nici o problema cu el vreodata.
Amnesia cu krimp nu am incercat dar nu cred ca merge ca e prea subtire si moale pt a fi folosit cu bride


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 22, 2023 1:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Herculine - in oricare dintre variante - poate fi folosit foarte bine la monturi combi.

Ca sa reduci riscul de incurcare, e suficient sa ai un segment de fir textil cat mai scurt, 1-2cm.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 22, 2023 4:33 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Va multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 23, 2023 3:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 307
Localitate: Cluj-Napoca
Te salut, Amnesia nu se poate brida nici alb, nici cel negru. Boom se poate brida, dar pentru combi rig nu-ti recomand segment de boom mai lung de 12-13 cm +5 maxim 7 cm herculine, e destul de rigid si se incovoaie usor. Nu se petrec in lansare la maxim 7 cm de textil.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: