CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:45 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Folosirea carligelor mari
MesajScris: Sâm Ian 04, 2020 11:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Citind articolul lui Vlad cu privire la wafter rig/german rig am remarcat posibilitatea folosirii unui carlig mare raportat la marimea bilei.
Se stie ca majoritatea firmelor produc carlige incepand de la numaru 1-2 dar majoritatea pescarilor folosesc carlige medii spre mici si cred ca nu gresesc cand spun ca cele mici gen 5-8 sunt cele mai utilizate.
1 Ma inteteseaza in ce situatii si la ce monturi folositi carligele mari de tip nr 1-2 ?
2 De unde reticienta pescarilor de a folosi carlige mari in conditiile in care crapul nu are o problema sa aspire 1-2 bile de 20, 2 bile de 18, bila de 24 etc.?
Unde mai socotesti descrieri gen ”carlige foarte usoare, teflonate” pentru a nu fi detectate de cei mai suspiciosi crapi :)
Stiu ca exista diferente de marimi intre firme gen nr 4 la o firma este nr 2 la alta firma , dar cred ca s-a inteles ideea .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea carligelor mari
MesajScris: Dum Ian 05, 2020 11:01 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gimi, dupa parerea mea, ar trebui sa nu avem prejudecati cu privire la marimea carligelor. Si cele mari, si cele mici au utilitatea lor.

Tendinta de a folosi carlige foarte mici am intalnit-o in primul rand la pescarii englezi. Cu 15-20 in urma, revistele englezesti erau pline de articole si ilustratii cu carlige mici. In general, carlige numarul 8. Cred ca modelele de tip Wide Gape numarul 8 erau cele mai bine vandute. Acum, mi se pare ca si in Anglia exista o schimbare de directie spre carlige mari, cel putin daca ne luam dupa ce publica firmele si revistele. Am vazut din ce ce mai multe articole in care autorii recomandau carlige numarul 4.

La noi, dimpotriva, am observat multa lume folosind doar carlige mari si ignorand carligele mici, chiar si in situatii ar fi putut avea un avantaj folosindu-le. Marimea 4 se vinde incomparabil mai bine decat marimea 8. Colegii nostri de forum care lucreaza pentru diverse magazine ne pot spune lucrul asta. Iar marimea 4, la unele modele, e egala cu marimea 2 de la altele. 

Ca sa raspund la intrebarea ta - in ce conditii folosesc carlige mari? Le folosesc la orice montura la care nu pot sa las distanta intre carlig si momeala. Withy Pool si Wafter Rig sunt doua exemple. De asemenea, le pot folosi daca pescuiesc in locuri cu agatatura, unde sunt obligat sa fortez pestele. Sau daca pescuiesc pe lacuri in care pestii sunt mutilati si carligul aproape ca nu mai are in ce sa se agate. M-am intalnit, din pacate, si cu lacuri de genul asta.

In acelasi timp, n-am nicio ezitare sa folosesc carlige de 7 sau de 8 pe monturi la care pot sa las distanta intre carlig si momeala. Pescuiesc frecvent cu carlige Long Shank marimea 7. N-am avut probleme, n-am pierdut peste, dar montura e facuta in asa fel incat carligul are loc sa lucreze. La Varlaam, pe Sectorul A, multi dintre cei care cunosc lacul folosesc carlige si momeli miniaturale, cu care prind exemplare mari. Daca nu se pune problema selectiei, atunci poate fi mai eficient sa dai cu momeli si carlige mici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea carligelor mari
MesajScris: Dum Ian 05, 2020 1:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Legat de ce zicea Vlad privitor la prejudecăți, unele cu care m-am întâlnit des sunt "cârlig mare pentru pește mare" și "peștele mare se prinde la cârlig și momeală mici".

Dacă nu ne lăsăm influențați "folclor" sau tendințe, alimentate sau nu de interesele comerciale, rămânem cu mintea limpede și ne gândim cum funcționează hrănirea crapului și cum este construită gura sa. Succint: după ce aspiră, receptorii aflați în cavitatea bucală a crapului dictează ce va merge mai departe spre intestine (ce este comestibil) și ce se întoarce în apă (ce nu este comestibil). Indiferent de metalele și aliajele utilizate și tratamentele sau straturile aplicate, cârligele nu sunt comestibile. Prin urmare, reacția imediată a crapului este de respingere. Cu cât cârligul este mai mare, cu atât suprafața de metal care poate intra în contact cu receptorii crapului este mai mare și, prin urmare, cresc șansele să rejecteze cârligul mai repede, după ce a aspirat momeala atașată de cârlig. Desigur, mecanica monturii joacă un rol important, esențial chiar, în a împiedica rejectarea cârligului și a reduce riscul ca acesta să ajungă în contact cu receptorii înaintea momelii.

Altfel, în ceea ce mă privește, aleg cel mai mic cârlig suficient de rezistent pentru situația dată. Mărimile pe care le folosesc în mod uzual sunt 6 și 8. Ocazional (excepțional) 4 și 10.

Plecând de la proprietățile fizice, un cârlig mai mare - același producător și model - este mai rezistent decât un cârlig mai mic. Asta oferă siguranță în timpul drilului, mai ales atunci când fie lipsa de experiență, fie condițiile ne fac să forțăm peștele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea carligelor mari
MesajScris: Dum Ian 05, 2020 5:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Personal, la crap, folosesc in 90% din situatii marimea numarul 4. In martie si noiembrie mai folosesc numarul 6, dar asta numai daca nu am trasaturi deloc. Nu am simtit niciodata nevoia sa folosesc carlige numarul 2 la crap, desi pescuiesc mult in conditii de agatatura.
La ten in schimb, dau numai cu numerele 2 si 4, folosind carlige gen wide gape. Acum doi ani, am dat peste un banc de ten mare. Aveam ratare dupa ratare...Carligele long shank, numarul 4, cu care pierdusem doar vreo 2-3 crapi in ani de zile, imi erau scuipate ca pe seminte...Carligele wide gape, numerele 4 si 6,de la o firma consacrata, imi erau indoite si intr-un final tenul scuipa iar montura...Bag un wide gape numarul 2, de la alta firma, si incep sa scot toti pestii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea carligelor mari
MesajScris: Mar Ian 07, 2020 9:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron