CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 12:48 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Afirmatia ca" inteapa 100%" este subiectiva .....mai corect este sa spui ca "toti pestii intepati au fost scosi" sau "nu a scapat niciunul din carlig" ......

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 1:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
shahjaban scrie:
Afirmatia ca" inteapa 100%" este subiectiva .....mai corect este sa spui ca "toti pestii intepati au fost scosi" sau "nu a scapat niciunul din carlig" ......
Cine a făcut afirmația "inteapa 100%"? Când cităm pe cineva, copy/paste este prietenul nostru.

Apoi, fără să fiu acuzat de pedantism, aș spune că "inteparea este sigura", ca să-l citez pe Florin, în măsura în care cârligul este legat corect, ne asigurăm că are vârful bun înainte să ajungă în apă, suntem siguri că prezentarea pe substrat este optimă, gura peștelui nu are defecte și, teoretic, sunt eliminate toate cauzele care pot face ca înțeparea să nu fie bună și să pierdem peștele. Cu alte cuvinte, "inteparea este sigura" până la primul pește ratat, cu mențiunea că principalul sau singurul vinovat s-ar putea să nu fi fost cârligul.

Nu aș pune semn de egalitate între "sigur" și "100% sigur". De exemplu, dacă folosind un rig (cârlig) pierd trei pești din trei, spun că rigul respectiv nu este sigur. Dacă, în schimb, prind 99 de pești și ratez unul, pot spune că rigul (ansamblul) este sigur, chiar dacă, statistic vorbind, nu este 100% sigur.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 6:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Multumesc Florin Popa pentru sfat. Am folosit carligul fara anou sau varnis si a functionat foarte bine. Am sa incerc si monturi cu anou si varnis sa vad cum functioneaza. Dupa parerea mea carligul nu are nevoie de tub termo sau line aligner.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 7:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
catalin scrie:
Dupa parerea mea carligul nu are nevoie de tub termo sau line aligner.
Asta este și părerea mea dar asta nu înseamnă că nu poți încerca.

În ceea ce mă privește, când vine vorba de momeli scufundătoare și critic echilibrate, mă interesează să am cât mai puține "zorzoane" la cârlig (opritoare, vârtejuri, tuburi termo etc.) care îngreunează cârligul și, prin urmare, aspirarea. Ăsta a și fost motivul pentru care "german rig" nu m-a atras.

În schimb, la monturile pentru pop-up lucrurile sunt mai simple deoarece poți opta pentru pop-up-uri cu flotabilitate (mai) mare, compensând astfel greutatea componentelor adiționale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 12:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Salut Victor. Ce lungime are sectiunea rigida la montura ta combi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 7:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
catalin scrie:
Salut Victor. Ce lungime are sectiunea rigida la montura ta combi?
Lungimea, să zicem, standard este de 12cm. Dacă simt nevoia că ar trebui să fie mai scurt sau mai lung, îl ajustez corespunzător. Plaja în care mă joc este 9cm - 16cm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 7:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Mersi frumos Victor pt raspuns.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Dum Iun 17, 2018 11:25 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Am decis să scriu o recenzie despre cârligul pe care îl folosesc cu succes de câteva sezoane. Astăzi a publicat-o Vlad și este disponibilă aici: http://carponline.ro/recenzii/korda-krank-88326

Prezentarea cârligului este împreună cu cele două monturi în care îl folosesc, una pentru momeli scufundătoare sau critic-echilibrate și cealaltă pentru momeli flotante (pop-up).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Lun Iun 18, 2018 12:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut Victor,
Felicitari pentru prezentare.
As avea unele intrebari:
1 Montura combi cu fir textil si florcarbon pe care il faci “ sarma” o folosesti pe orice tip de substrat inclusiv pe cel cu vegetatie, denivelari, unde cel putin teoretic un forfac textil s-ar aseza mai bine?
2 Folosind vartej cu anou, nu devine montura mai sensibila, expusa ruperii din moment ce sunt mai multe noduri, bucle pe ea?
Merci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Lun Iun 18, 2018 4:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
gimi_mures scrie:
1 Montura combi cu fir textil si florcarbon pe care il faci “ sarma” o folosesti pe orice tip de substrat inclusiv pe cel cu vegetatie, denivelari, unde cel putin teoretic un forfac textil s-ar aseza mai bine?
Foarte bună întrebarea deoarece mi-am dat seama că am scăpat câteva detalii. Secțiunea rigidă o prind spre firul principal de un vârtej cu anou și agrafă rapidă (de exemplu Hit & Run Flexi-Ring sau Covert Kwik Lok Flexi-Ring). Tot la acest capăt folosesc un manșon anti-răsucire cu tungsten (de exemplu Tungsten Anti Tangle Sleeves). Astfel, firul rigid se așează mai bine pe (se lipește de) substrat, nu stă țapăn datorită "balamalei" de la vârtej. Apoi, partea flexibilă face ca momeala și cârligul să aibă o prezentare corectă, chiar și în cazul substratului cu denivelări. Din testele pe care le-am făcut la mal (cu pietre, denivelări etc.), am concluzionat că montura se așează bine.

gimi_mures scrie:
2 Folosind vartej cu anou, nu devine montura mai sensibila, expusa ruperii din moment ce sunt mai multe noduri, bucle pe ea?
Dacă scoatem vârtejul cu anou din discuție, în sensul că nu ne punem problema că se va rupe, avem practic un singur nod în plus. Renunțând la vârtej și folosind, de exemplu, nodul Albright, vom elimina brida de la capătul segmentului rigid dinspre cârlig, iar nodul Albright se va înlocui practic cu nodul buclă "cifra opt" care se leagă de fapt buclă prin buclă care n-ar trebui să cedeze, indiferent de nod. E drept, orice nod suplimentar sau componentă adițională înseamnă un risc mai mare de a greși în momentul execuție sau de a ceda în timpul drilului. Bridele le testez atunci când tensionez secțiunea rigidă și cu ocazia fiecărei partide, iar în privința buclei de la firul textil și vârtejului cu anou nu îmi fac griji. Cert este că până acum n-am pierdut niciun pește din pricina faptului că a cedat montura.

Legat de bride, mi-am adus aminte un amănunt foarte important: la finalul partidei, să te asiguri că manșonul anti-răsucire nu rămâne peste bridă după ce scoți rig-ul din apă. Altfel, brida oxidează și cedează imediat la următoarea utilizare. Am constatat întâmplător acest fenomen "periculos" care se repetă dacă brida rămâne acoperită de manșon.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: