CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:38 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Lun Iun 18, 2018 6:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut,

La prima intrebare am inteles, folosesti un tub antirasucire din tungsten pentru o mai buna asezare..
Folosind tipul acesta de vartej cu anou http://www.pbproducts.nl/product/hit-ru ... ed-swivel/ din punctul meu de vedere nu e cel mai ok atunci cand arunci din mana. La plantat este bun pentru ca ofera mobilitate ridicata monturii.
In cazul bridelor mi se par de proasta calitate daca ruginesc, indifetent de modul in cate le pastrezi.
Oare toate bridele se comporta asa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Lun Iun 18, 2018 7:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Folosesc vârtejul de la PB doar când plantez. Când pescuiesc din mână folosesc vârtejul cu anou și agrafă rapidă, efectul de "balama" păstrându-se. Dacă aș folosi vârtej fără anou, ar crește riscul ca secțiunea rigidă să stea "țapănă" în masa apei, în funcție de poziția vârtejului pe substrat.

Am folosit bride de la Korda și Wychwood. Acum folosesc doar bridele Korda. Oricum, cu ambele s-a întâmplat la fel. Cred că orice bridă din fier va fi afectată. Totuși, dacă ai grijă să tragi manșonul anti-răsucire lăsând brida liberă, problema dispare și secțiunile rigide pot fi folosite partide la rând.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Lun Iun 18, 2018 8:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Salutare

Aceeasi montura ca si Victor o folosesc si eu cu succes de un sezon, doar ca folosesc materiale usor diferite si modul de legare difera putin. Ca si materiale, pentru portiunea rigida folosesc CarpSpirit Riga Mortis 25lb si Herculine Blend 15 sau 20lb pentru portiunea mobila. Carlige Krank nr 6. Interconectarea intre cele doua materiale o fac legand la unul din capetele portiunii rigide un anou, fie rotund, fie oval folosind nodul Blood. Si partea mobila o leg folosind acelasi nod, de anou (este nodul pe care il folosesc si legand leadcor-ul de inaintasul textil) si pot spune ca nu am avut niciodata probleme sa se desfaca sau sa creeze probleme. La celalat capat al portiunii rigide fac o bucla folosing nodul in forma de 8, bucla pe care o trec prin o agrafa rapida (fie simpla, fie cu anou, sincer nu am observat diferente, eu pescuind numai lansat). Peste carligul agrafei rapide trec o scurta portiune de manson antirasucire de cca 4-5mm numai cat sa acopere carligul agrafei si sa nu lase bucla sa iasa din agarafa. Nu pun un manson antirasucire intreg deoarece vreau sa am libertate totala in acea zona, potiunea rigida sa se poata rasuci 360 grade.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Mar Iun 19, 2018 5:53 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Mie Iun 27, 2018 1:04 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Exista un pont pentru strangerea bridelor pentru o rezistenta sporita, pentru a prevenii alunecarea fluorocarbonului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Mie Iun 27, 2018 7:35 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Am observat ca daca strangi prea tare profilul lor se lateste, nu mei este rotund si nu mai prind cum trebuie, daca nu strangi suficient din nou nu este bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Mie Iun 27, 2018 7:37 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut Victor

Poti pune te rog cateva poze cu montura descrisa aici? Stii tu...o poza face cat o mie de cuvinte si multi cred ca s-ar edifica mai usor cu o poza decat cu o intreaga pagina de explicatii.

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Joi Iun 28, 2018 10:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cum am scris în articol, pentru montura combi folosesc cârligul Krank X pe care îl leg fie cu firul Kamo de 30lb sau Combi-Soft de 25lb (decojind cămașa pe toată lungimea).


Fişiere ataşate:
combi rig 4.jpg
combi rig 4.jpg [ 60.52 KiB | Vizualizat de 8983 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Joi Iun 28, 2018 10:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pentru secțiunea rigidă componentele sunt cele de mai jos. Vârtejul cu anou și agrafă rapidă este pentru Ronnie/spinner rig. Vârtejul cu anou este pentru montura combi.

Firul având diametrul 0,65mm, folosesc bride de 0,7mm pe care le strâng în locașul L (large - larg) de la clește. Dacă aș fi folosit fire mai subțiri, sub 0,60mm, ar fi necesitat bride de 0,6mm strânse în locașul S (small - mic).

Trebuie avut grijă că bridele nu pot fi folosite cu orice tip de fir. Sunt potrivite pentru fluorocarbon și pentru acele fire pe care producătorul menționează că pot fi folosite cu bride (ex. Hybrid Stiff de la Korda).


Fişiere ataşate:
combi rig 1.jpg
combi rig 1.jpg [ 160.94 KiB | Vizualizat de 8983 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Joi Iun 28, 2018 10:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Câteva detalii (recomandări) pe baza testelor și experienței:
  • capătul liber îl țin puțin la flacăra brichetei pentru a obține acea umflătură care împiedică desfacerea buclei în cazul în care firul ar aluneca prin bridă
  • am constatat că dacă nu strâng brida pe toată lungimea, ci astfel încât să rămână acel guler, crește rezistența buclelor, prin faptul că marginea bridei este "aliniată" cu forma naturală a buclei (litera V) și scade riscul "tăierii" firului atunci când este sub tensiune
  • la capătul cu vârtej, bucla este strânsă complet pe anou.


Fişiere ataşate:
combi rig 5.jpg
combi rig 5.jpg [ 135.78 KiB | Vizualizat de 8983 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: