CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:27 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Dum Feb 02, 2020 3:17 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Buna ziua,

legat de montura culisanta, am o nelamurire: Rig-ul il legati de Multi Clips normal, cu un nod si apoi ii puneti un tub termo peste? Sau il legati printr-un accesoriu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Dum Feb 02, 2020 4:07 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Am atasat si o poza, in caz ca nu intelegeti la ce ma refer.


Fişiere ataşate:
montura culisanta.JPG
montura culisanta.JPG [ 29.72 KiB | Vizualizat de 8237 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Dum Feb 02, 2020 5:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cea mai simpla metoda, pe care am folosit-o multa vreme, a fost sa leg forfacul direct de vartejul din ansamblul plumbului. Fara clips, fara manson, fara nimic. Nici nu prea existau mansoane sau clipsuri rapide, au aparut mai tarziu.

Ce nu-mi convenea la sistemul cu forfacul legat direct de vartej era ca, daca voiam sa schimb forfacul, trebuia sa-l iai. Asa ca am trecut la clipsuri rapide, peste care pun un manson siliconic. Forfacul e legat de clips cu un nod Grinner. Pot sa schimb forfacul in cateva secunde.

Nu sustin ca sistemul meu e mai bun decat altele, e doar o chestiune de preferinta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Dum Feb 02, 2020 10:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Vlad Pavlovici scrie:
Cea mai simpla metoda, pe care am folosit-o multa vreme, a fost sa leg forfacul direct de vartejul din ansamblul plumbului. Fara clips, fara manson, fara nimic. Nici nu prea existau mansoane sau clipsuri rapide, au aparut mai tarziu.

Ce nu-mi convenea la sistemul cu forfacul legat direct de vartej era ca, daca voiam sa schimb forfacul, trebuia sa-l iai. Asa ca am trecut la clipsuri rapide, peste care pun un manson siliconic. Forfacul e legat de clips cu un nod Grinner. Pot sa schimb forfacul in cateva secunde.

Nu sustin ca sistemul meu e mai bun decat altele, e doar o chestiune de preferinta.


Am inteles, dar nu este mai eficient nodul in forma de 8 la capatul forfacului? Intreb deoarece am facut si eu legatura intre rig si clips prin nodul Grinner, iar la strangerea lui, ochetul forfacului s-a micsorat.

Totodata am incercat sa las ochetul forfacului mai mare si sa trag de surplus in speranta ca nu se va mai micsora iar, dar s-a intamplat acelasi lucru dupa ce l-am tensionat putin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Lun Feb 03, 2020 8:38 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu-mi dau seama la ce te referi cand vorbesti despre "ochetul forfacului". Forfacul n-are ochet, doar carligele au.

Nodul in forma de opt e o solutie practica, pe care o prefera cei mai multi pescari, din cate am vazut. Metoda mea nu e cu nimic mai buna. E doar o chestiune de preferinta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Mar Feb 04, 2020 8:51 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
In poza 1 este nodul Grinner realizat( legat de clips)

In poza 2, este nodul Grinner dupa ce a fost tensionat
De ex: Am realizat nodul precum in poza 1, am avut un dril si nodul s-a strans respectiv micsorat precum in poza 2.

Eu nu am inteles cum schimbati rig-ul daca bucla forfacului devine atat de mica?

De scos se poate scoate dar bucla fiind atat de mica este necesara o largire a ei presupun.


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Poza 2
poza 2.JPG
poza 2.JPG [ 14.85 KiB | Vizualizat de 8142 ori ]
Comentariu fişier: Poza 1
poza  1.JPG
poza 1.JPG [ 11.86 KiB | Vizualizat de 8142 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Mar Feb 04, 2020 11:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nodul Grinner trebuie strans pana la capat. Nodul se face pe o agrafa rapida si, cand vrei sa schimbi forfacul, il schimbi cu tot cu agrafa. 

Nu se pune problema sa desfaci nodul Grinner. Odata ce l-ai facut, il mai desfaci doar cu foarfeca. Schimbarea forfacului se face prin intermediul agrafei. Exista mai multe feluri de agrafe rapide - alege ce-ti place mai mult.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Joi Mai 21, 2020 10:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Buna seara. Referitor la montura culisanta, as avea si eu o intrebare. Functioneaza aceasta montura si daca pescuiesc la o distanta de 10-15 metrii de mal? Intreb acest lucru deoarece stiu ca majoritatea dintre voi pescuiesc la distante Mari sau foarte Mari unde doar greutatea firului e suficienta pentru a intepa pestele. Ce greutate trebuie sa aiba plumbul In cazul meu si linia principala trebuie tinuta intinsa sau mai detensionata? Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Vin Mai 22, 2020 8:14 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu-mi aduc aminte de situatii in care sa fi pescuit la zece metri de mal cu monturi culisante, dar cred ca montura ar trebui sa functioneze si la distante mici.

Nu am experienta pescuitului cu fire detensionate. De obicei, pescuiesc la distante mari pentru care e de preferat ca firul sa fie intins cat mai bine. 

In principiu, la montura culisanta iti trebuie cel mai usor plumb care tine montura in pozitie. Plumbul poate fi si de 50g. Pe lacuri pe care substratul e foarte malos si orice plumb se ingroapa si face priza pe substrat, am pescuit cu plumb de 2oz (56g) la distante in jur de 180- 200m.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Vin Mai 22, 2020 8:36 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Multumesc pentru raspuns Vlad. Lacul unde pescuiesc are Un substrat malos. Malul are aproximativ 40 cm grosimea. Credeti ca daca as folosi Un plumb de 50-60 g si as regla frana mulinetei In asa fel incat sa asigure un soc In momentul trasaturii ar functiona?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: