CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:33 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rig pentru cteno(amur) - sfaturi
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 2:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Salut.
N-am mers niciodata la o partida de cten (amur), pana in prezent am pescuit exclusiv la crap, cu boilies.
Saptamana asta, profit de caldura de afara, si ma duc la o partida doar la amur. Balta are amuri spre 10 kg. Crapul este prezent acolo doar cu exemplare de ciortan, maxim 2-3 kg. Voi pescui plantat.
Am facut niste fotografii cu forfacul (textil foarte suplu cu camasa supla), lungime 12-14 cm....
Pe carlig am pus boabe tari uscate de porumb (de popcorn mai exact) si intre ele element fotant (silicon, spuma, etc).
Orice parere (obiectiva sau subiectiva) e binevenita. Multumesc !
Fişiere ataşate:
IMG_3542 [1280x768].JPG
IMG_3542 [1280x768].JPG [ 56.95 KiB | Vizualizat de 15712 ori ]
Fişiere ataşate:
IMG_3545 [1280x768].JPG
IMG_3545 [1280x768].JPG [ 59.93 KiB | Vizualizat de 15712 ori ]
Fişiere ataşate:
IMG_3546 [1280x768].JPG
IMG_3546 [1280x768].JPG [ 59.19 KiB | Vizualizat de 15712 ori ]


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 2:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Echilibrarea lor:
Fişiere ataşate:
IMG_3547 [1280x768].JPG
IMG_3547 [1280x768].JPG [ 70.01 KiB | Vizualizat de 15711 ori ]
Fişiere ataşate:
IMG_3548 [1280x768].JPG
IMG_3548 [1280x768].JPG [ 87.25 KiB | Vizualizat de 15711 ori ]


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 3:22 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus Doru.
La rubrica "NADE" ai un titlu: "Abordarea unei partide la ten"...citeste-l si poate vei gasi ceva util pentru partida ta.
Iata cateva "amanunte" din ceea ce am scris eu:
- incepeti cu carlige nr. 6 , Korda Wide Gape ...cresteti marimea doar la rateuri si verificati varful carligului cat mai des...carligul trebuie sa stea "in coada";
- forfac scurt(5-7mm) la momitor....mai lung la montura cu plumb(15cm) + saculet;
- incercati o biluta tehnopufi MIDI, roz + 2 boabe porumb floricele cu aroma de usturoi;
- pleoscaiti, pleoscaiti - cu bulgari din nada umectata mai putin...... particulele uscate vor lucra pe verticala , avand in vedere ca este un peste de suprafata + ceva uleios(aroma, spartura soia + soia intreaga, dar obligatoriu si grau fiert sau oparit(pentru obtinerea lichidului laptos si a "norisorului") etc + porumb floricele doar f. putin inmuiat(e mai tare si atrage si pe altii prin zgomotul spargerii lui);
- pleoscaiti, pleoscaiti - cu saculet solubil atasat monturii cu plumb sau momitor(cu spartura +porumb.......verificati un saculet gata facut intr-o galeata cu apa, cu tot cu montura........sa nu fie prea usor continutul saculetului si sa va " plece" saculetul de langa carlig, spre suprafata apei!
- pleoscaiti, pleoscaiti - schimband des(15-20 min.) lanseta cu momitor.......aici veti beneficia de o nadire precisa, grupata(faceti semn pe fir cu marker permanent), in cazul gasirii unui platou tare!
- cautati cu markerul, locuri cu SUBSTRAT TARE...pe langa stuf ar fi ideal, sa gasesti un asemenea tip de substrat;
O zi buna...fir intins!!!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 7:56 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 05, 2014 5:18 pm
Mesaje: 122
Daca e amur in balta si il vei localiza sigur prinzi cu monturile astea. Eu prind amur cu snowmen si duc varnisul la jumătatea curbei rig-ului, in felul asta intra si crap si amur. ( bila 20, pop up 16)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 20, 2015 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 05, 2014 11:54 am
Mesaje: 31
Ce carlige sunt cele din imagine?
Ca un sfat foloseste si boabe articiale enterprise de culori cat mai stridente gen alb cu rosu sau roz. Arome puturoase gen usturoi scoica squid si chiar daca dai cu momitor pune si saculet solubil cu spartura de porumb amidon lapte praf combinat de cereale pentru pui. Si daca imi permiti o recomandare aproprie mai mult momeala de carlig scurteaza firul de par astfel incat capatul varnusului sa fie in dreptul spatiului dintre spin si varf astfel carligul va sta mai aplecat in fata si mai agresiv.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 21, 2015 10:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Carligele sunt Hayabusa K1 nr.4.
Multumesc pentru sfaturile dar si observatiile legate de montura si echilibrarea momelii, pentru mine sunt foarte contructive si de real folos.
Voi reveni cu impresii dupa partida.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 21, 2015 6:43 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 12, 2014 11:14 am
Mesaje: 10
Salut...
din proprie experienta cu amurii pot sa-ti spun urm:
1. forfacul e prea lung - 6-7 cm e undeva ideal
2. ambele monturi prezentate o sa dea rateuri cu mentiunea ca prima o sa dea mai multe :)....adica cu a doua te- ai mai apropiat de ceea ce trebuie....ideea e carligul care trebuie sa stea drept in coada, vertical
Viorel are dreptate in ceea ce scrie ka toate...inclusiv la nada si metota de pescuit
Inca ceva ce am observat...daca toate de cele de mai sus sunt indeplinite am prins mai bine la carlige care nu sunt inchise la culoare.. adica au culoarea aceea de gri deschis
Tot ceea ce am scris mai sus e parere personala si din proprie experienta
o sa prinzi si la monturile tale dar mai putin ca altii

cu respect


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 26, 2015 12:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 20, 2013 6:15 pm
Mesaje: 34
Carligul echilibreaza l sa stea in coada,la spuma flotanta poti incerca si alte culori,as alege un carlig cu varful drept(inteapa mai repede )amurul e tare n gura :) si aproape indinspensabil un saculet cu spartura la carlig.
cauta locurile tari fara namol.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron