CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 10:21 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Apr 05, 2015 9:16 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
La schimbarea rapida a forfacului,voi ce folositi de obicei,agrafa simpla rapida sau un vartej cu agrafa rapida ? Eu folosesc mereu numai vartej cu agrafa rapida (asa m-am obisnuit) si m-ar interesa sa aflu si parerea celor care folosesc de multa vreme doar agrafa simpla rapida.Adica plusuri si minusuri intre cele doua sisteme de atasare a forfacului.Era sa si uit : La Multi Ani sarbatoritilor de astazi !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Apr 05, 2015 10:51 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Eu la monturile mai lungi unde am nevoie sa nu se incurce montura, folosesc un sleeve antitangle. Daca tot folosesc acel sleeve, pun un vartej cu agrafa rapida. Sau daca folosesc montura helicopter, sau cu clips de plumb pierdut, tot vartej cu agrafa rapida....

Dar in 80% din cazuri, cand folosesc riguri mai scurte, sub 10cm, folosesc vartej normal. Cand vreau sa schimb, tai inaintasul.

P.s. multumesc de urari!! :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Apr 05, 2015 7:27 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Eu nu mai folosesc sleeve-ul "antitangle", ca am observat ca se incurca montura. Folosesc, in schimb, un vartej cu anou. In combinatie cu plumbul pierdut nu mi s-a incurcat niciodata, indiferent de cat de lung e forfacul. La inlocuire tai inaintasul.

La multi ani tuturor sarbatoritilor!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Apr 05, 2015 8:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Eu sunt adeptul vartejului cu agrafa rapida si sleeve antitangle, se mai incurca in lansat dar destul de rar , acuma folosesc plumb cu tija si am luat conurile antitangle de la fox parca cele xl de vreo 6 cm cred ca sunt, nu s-a mai incurcat montura

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Apr 06, 2015 2:01 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
"Eu nu mai folosesc sleeve-ul "antitangle", ca am observat ca se incurca montura"


Eu,ca sa iti spun sincer,n-am patit-o pana acum (dar nu exclud).Dar de regula,nu omit sleeve-ul din montura.Sunt anumiti pescari care nu vor prea multe elemente care sa intervina in montura,dar aici este vorba despre o optiune personala.Mie imi plac monturile mai "pline".Plus ca un forfac fara sleeve,este clar mai expus eroziunii


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Apr 06, 2015 6:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Hai c-am auzit-o si p-asta... protejezi vartejul impotriva eroziunii cu sleevul... :))) schimbi lansetele din 200 in 200 de ani??? :geek: :geek: :geek: :geek:

Scuze, dar nu m-am putut abtine!!!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Apr 07, 2015 8:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
protejez nodul firului atasat pe vartej,nu vartejul.S-a inteles gresit :roll:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Apr 12, 2015 8:45 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
E mai ok vartej cu agrafa rapida decat agrafa rapida in ceea ce priveste montura cu plumb pierdut in lansare si ,cred ca si pt cea inline .Asta este un motiv.Al doilea este ca folosesti mai putine materiale ,adica ai doar vartejul cu agrafa rapida(un element) iar daca la bucla leadecorelui folosesti vartej si adaugi si agrafa rapida ,ai un elemnt in plus.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Apr 12, 2015 11:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Cei care aleg agrafa rapida cred ca o fac si pentru mobilitatea pe care o ofera forfacului. La fel ca atunci cand un vartej simplu este atasat direct forfacului printr-o bucla. La vartejul cu agrafa rapida, conul de plastic care se ataseaza pe forfac si inchide agrafa nu mai ofera acelasi grad de libertate forfacului. Am folosit toate cele trei metode de atasare a forfacului de-a lungul timpului si, cum pescuiesc de cele mai multe ori aruncat din mana, din punct de vedere al riscului de a se incurca forfacul in aruncare, prima alegere ar fi vartejul simplu atasat direct forfacului prin bucla. In timpul aruncarii forfacul se aliniaza cu inaintasul si capata si o miscare circulara, asemanatoare cu cea de la montura helicopter. Daca a fost nevoie sa schimb forfacul foarte des in timpul unei partide (in concurs de ex., sau din comoditate), am folosit fara ezitare si vartejul cu agrafa rapida, desi, in cazul monturii inline cu forfac mai lung, s-a intamplat sa se mai incurce. Am folosit si sistemul de atasare cu vartej simplu+agrafa rapida, dar e mai practic la pescuitul plantat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Apr 13, 2015 3:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
da,ai dreptate.In cazul forfacului mai lung,la montura in-line se mai incurca.Eu n-am patit-o pana acum pentru ca de regula fac forfacuri ceva mai scurte.Iar sleev-ul antitangle care imi inchide practic agrafa vartejului,il trag peste bucla facuta si pentru a proteja bucla sau nodul "8",dar si pentru al alinia mai bine.Am observat ca un sleev mai lung,impiedica incurcarea la aruncare chiar daca cum spui si tu,pierzi din mobilitate


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: