CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:44 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Feb 03, 2015 5:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Gasesti Suffix si la 30 de ron. Doar ca Black Silt-ul despre care am spus mai sus, este si camasuit. Asta implica un cost in plus. Practic, ai doua fire intr-unul.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 03, 2015 5:13 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 31, 2015 11:49 pm
Mesaje: 24
Localitate: Targoviste
Corect dar vroiam cateva pareri legate si de alte fire mai ieftine,de aceea am deschis subiectul,numai bine.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 03, 2015 10:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Du-te in dragon si gasesti fire textile supple pt monturi la 7 lei rola de 20m diverse grosimi, de la 10lb la 30lb. Firele subtiri pe care le-am folosit eu de acolo sunt mai mult decat ok.
Pe rola parca scrie ceva de genul Strong Braid :ugeek:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 04, 2015 9:07 am 
Neconectat

Membru din: Mie Noi 06, 2013 8:02 pm
Mesaje: 48
Localitate: Cluj Napoca
partea finala a unei monturi (carlig, fir, clipsuri, etc) este din punctul meu de vedere ultimul loc unde sa faci rabat. personal am folosit pana acuma destul de multe fire, iat un raport corect calitate pret l-am gasit la Sufix

_________________
Everything I learned in life, I learned from fishing


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 04, 2015 9:44 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Mircea, corect. Tin minte acum cativa ani am decis sa cumpar un fir mai ieftin: Prologic Reptilian. Nu cunosc actuala varianta Reptilian, dar acela de acum cativa ani a fost oribil: camasa foarte proasta, mi se incurca in aruncare (desi incercam o aruncare lenta), stiu ca mi s-a rupt in dril, etc. Eu stiu ca pescuitul la crap in sine e scump, insa, din punctul meu de vedere, aici nu e locul sa faci rabat. Adica la o diferenta de pret de 15-25 lei, nu saraceste nimeni dar macar ai siguranta ca folosesti produse care iti ofera o siguranta si o prezentare buna.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 04, 2015 7:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 14, 2014 8:59 am
Mesaje: 96
Tot pe Sufix merg si eu , iar daca optezi pentru firele suple (fara camasa) te incadrezi in pretul de pana in 30 de ron/rola de 20 m , pe cand firele cu camasa sunt mai scumpe indiferent de marca (aici tre sa ti cont ce vrei de la acel fir , vrei sa fie scufundator , neutru , flotant , camasa supla , rigida , toate nuantele pt toate tipurile de substrat) , iar in privinta diversitatii si a acoperirii tuturor situatiilor intalnite , in care un forfac care sa-ti prezinte cat mai corect/natural momeala , cred ca sufix are cea mai buna si corecta (ca pret) oferta de fire de forfac . De asemenea deloc de neglijat e si aspectul practic si comod al prezentarii firelor in cutiile dispensere care e de un real ajutor in organizarea cutiei cu accesorii (in locul rolelor care se deschid in trusa rezultand un amalgam de fire incalcite).
As mai avea de facut observatia ca multi se inseala cand dau ca exemple anumite produse ca fiind mai ieftine cu 2-3 lei dar de fapt nu sesizeaza ca rolele contin mai putin fir 15-16 m (sora cu kilu' de 900 de grame :lol: ).Ca o concluzie ma aliez celorlalti pescari care recomanda calitatea , acolo unde e vitala (pt ca pestele cel mai mare intra pe monturile cele mai slabe :mrgreen: , si e pacat sa ratezi captura vietii pt 30 de lei !!!).


Ultima oară modificat de nicu7193 pe Joi Feb 05, 2015 7:51 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 04, 2015 8:41 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Adrian Botin scrie:
Prologic Reptilian. Nu cunosc actuala varianta Reptilian, dar acela de acum cativa ani a fost oribil: camasa foarte proasta, mi se incurca in aruncare (desi incercam o aruncare lenta), stiu ca mi s-a rupt in dril, etc. .



:D :D


O rola de Sufix nu-i foarte scumpa, intre 20 lei si 50-60 lei, insa sunt fire de calitate si nu foarte scumpe. Intr-adevar, firele cu camasa nu le putem compara cu Kryston.


O rola de Nuflex de 20 lb & 20m, este undeva la 25 lei, iar o rola de Black Silt (fir cu camasa) este pana in 40 lei.


Un fir cu camasa ieftin si bun, eu unul nu am gasit pana acum. La firele moi de genul: Nuflex, Herculine Heavy sau Blend se pot gasi inlocuitori, majoritatea inlocuitorilor sunt la jumatate din pret dar si din metraj.


Cum a spus si Matei Niteanu, unul din avantajele firelor Sufix este ca vin in dispensere si se aseaza frumos in organizator.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: