CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mar Noi 07, 2017 11:21 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Scuze daca e putin off-topic: total de acord in ceea ce priveste comparatia Withy Pool vs. Chod rig. Totusi am 2 ani de incercat monturi tip Stiff Hinged Rig sau Reverse Combi/ Soft Hinge (cum preferati) care se termina intr-un Chod ce ar trebui sa fie similar cu un Withy Pool, dar nici macar trasatura n-am avut :shock: in timp ce Withy Pool a mers in aproape toate scenariile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Apr 05, 2019 9:39 am 
Neconectat

Membru din: Joi Apr 04, 2019 8:00 am
Mesaje: 2
Reactivez eu topicul...
Ați folosi/folosit montura aceasta langa un momitor?
Ce avantaje/dezantaje ar avea această combinație?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Apr 05, 2019 10:24 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am vazut niciodata montura Withy Pool recomandata (de pescari competenti) in combinatie cu momitoare.

La Withy Pool, ai nevoie de un forfac de lungime medie, in jur de 15-18cm. La momitoare, ai nevoie de un forfac mai scurt.

La Withy Pool, montura trebuie sa fie libera, ca sa poata lucra corect. Daca o ingropi intr-un momitor, cred ca o impiedici sa lucreze in felul in care a fost gandita.

Ce spun aici e relativ - cred ca n-ar merge, dar n-am testat sa vad daca merge, fiindca nu pescuiesc cu momitoare. Poate ca merge si nu stiu eu. Imi amintesc de un articol scris de un pescar englez care spunea ca montura Withy Pool nu trebuie folosita pe o farfurie de nada cu seminte mici. Norocul meu a fost ca am citit articolul dupa ce pescuisem ani buni cu montura Withy Pool pe farfurii de seminte mici - era o solutie cand pestele se hranea slab sau cand voiam sa prind repede - si stiam foarte bine ca teoria pescarului respectiv e gresita.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Apr 05, 2019 12:15 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Apr 04, 2019 8:00 am
Mesaje: 2
Multumesc Vlad.
La prima partida o sa incerc totusi pe o lanseta un Whity pool cu momitor, forfacul ceva mai scurtut...10-12 cm.
Incercarea moarte n-are...daca nu da rezultate macar mi-am luat un pitic de pe creier.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Apr 05, 2019 1:13 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Folosesc Whity Pool cu momitoare de ani de zile ,functioneaza perfect. Eu fac montura scurta 5-6 cm la care atasez o portiune elastica de 8-10 cm ( bungee rig ) . Functioneaza foarte bine ,nu am trasaturi false si nu pierd pesti in drill. Majoritatea pestilor sunt intepati in buza de jos .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Apr 05, 2019 1:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Vali, daca folosesti un segment elastic, forfacul tau are 10cm (segmentul elastic) plus 5-6cm (segmentul de fir textil al monturii WP). Ajungi exact la forfacul de 15-16cm al monturii WP despre care vorbeam. Daca forfacul e liber, atunci montura nu mai e influentata de plumb. Poti sa ai plumb gol, plumb cu pasta, momitor etc.

Una dintre metodele de plantat pe care le foloseam cu ani in urma (si poate ca ar merita prezentata din nou) e cea cu "mingea" facuta din groundbait. Faci o bila masiva de groundbait in care ingropi plumbul. Bila poate fi cat o minge de tenis. Poate fi si cat o minge de handbal, daca vrei. Ii dai drumul din barca, deci marimea nu e un impediment. Greutatea mingii iti permite sa tensionezi firul foarte bine si te alegi si cu o portie de nada in jurul monturii.

Practic, ai un momitor de proportii, langa care poti sa pui si o montura WP.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Sâm Apr 06, 2019 12:44 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 30, 2018 12:58 pm
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
Vali Pavaloaia scrie:
Folosesc Whity Pool cu momitoare de ani de zile ,functioneaza perfect. Eu fac montura scurta 5-6 cm la care atasez o portiune elastica de 8-10 cm ( bungee rig ) . Functioneaza foarte bine ,nu am trasaturi false si nu pierd pesti in drill. Majoritatea pestilor sunt intepati in buza de jos .

Salut,

Si eu folosesc montura Whity Pool cu momitoare de citiva ani, de cind am citit despre ea.
Preferate pentru mine sunt 3 monturi de pop-up pe care le folosesc cu momitoare si plumb striat inline:
- Whity Pool, tip Korda sau E. Gray
- Ronnie Rig, Nash
- Chod Mk II, tip Korda.
Segmentul care pleaca din virtejul momitorului sau al plumbului striat il fac scurt de circa 3-4cm, urmind apoi segmentul WP, Ronnie sau Chod (toate in jur de 5-6cm).
In functie de anotimp, substrat, inspiratie, etc, segmentul de legatura cel de 3-4cm, il fac din fir cu camasa soft/hard, Triggalink de 25lb, monofilament de 10 sau 15lb.
Pescuiesc in general lansat si genul asta de montura imi ofera siguranta in lansarile in forta.
Nu sunt monturi selective, agata cam tot ce misca, dar mie imi place "vinarea" crapilor, nu neaparat drilul sau pozele cu dulapi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Sâm Apr 06, 2019 7:56 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Lucian Trif scrie:
Whity Pool, tip Korda sau E. Gray

Lucian, varianta prezentata de Korda sau Eliott Gray, cu bucla de care se leaga pop-up-ul, segment de tub termo prelucrat la abur si pasta de plumb, e varianta veche, care e mai greu de realizat.

Korda nu vinde adaptori Withy Pool gata facuti, nici anouri cu surub pentru momeli, nici alice de tungsten de mari dimensiuni, asa ca a ales sa prezinte montura cu componentele pe care le produce.

Montura e mai usor de legat cu un adaptor Withy Pool, un anou cu surub si o alica de plumb sau tungsten. Cred ca a inceput sa fie populara pentru faptul ca a devenit usor de legat prin aparitia componentelor gata facute.

Pe mine tocmai componentele gata facute m-au determinat sa lucrez cu ea si sa incerc s-o fac cunoscuta. Varianta traditionala prezentata de Steve Renyard, cu tub termo curbat intre degete sau pe un dop de pluta, nu-mi placea. Principiul monturii imi placea foarte mult, dar modul de realizare era incomod.

Legat de pescuitul cu momitoare, daca as vrea sa le folosesc, nu m-as complica niciodata cu Withy Pool. Pescarii de feeder au facut o arta din pescuitul cu momitoare si nu vedem asemenea creatii in pescuitul lor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Sâm Apr 06, 2019 11:09 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Vlad Pavlovici scrie:
Vali, daca folosesti un segment elastic, forfacul tau are 10cm (segmentul elastic) plus 5-6cm (segmentul de fir textil al monturii WP). Ajungi exact la forfacul de 15-16cm al monturii WP despre care vorbeam. Daca forfacul e liber, atunci montura nu mai e influentata de plumb. Poti sa ai plumb gol, plumb cu pasta, momitor etc.

Una dintre metodele de plantat pe care le foloseam cu ani in urma (si poate ca ar merita prezentata din nou) e cea cu "mingea" facuta din groundbait. Faci o bila masiva de groundbait in care ingropi plumbul. Bila poate fi cat o minge de tenis. Poate fi si cat o minge de handbal, daca vrei. Ii dai drumul din barca, deci marimea nu e un impediment. Greutatea mingii iti permite sa tensionezi firul foarte bine si te alegi si cu o portie de nada in jurul monturii.

Practic, ai un momitor de proportii, langa care poti sa pui si o montura WP.


Geniala ideea cu un bulgare mare de method la plantat , am sa o folosesc cind ies cu barca acest sezon . Multumesc pentru pont Vlad .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Sâm Apr 06, 2019 5:21 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 30, 2018 12:58 pm
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Lucian Trif scrie:
Whity Pool, tip Korda sau E. Gray

Lucian, varianta prezentata de Korda sau Eliott Gray, cu bucla de care se leaga pop-up-ul, segment de tub termo prelucrat la abur si pasta de plumb, e varianta veche, care e mai greu de realizat.

Korda nu vinde adaptori Withy Pool gata facuti, nici anouri cu surub pentru momeli, nici alice de tungsten de mari dimensiuni, asa ca a ales sa prezinte montura cu componentele pe care le produce.

De acord Vlad. Tip Korda sau E.Gray, cu adaptarile mele personale..
Cind ai doua miini drepte, nu ai nevoie de adaptori scumpi pentru o bucla Withy Pool, pe care o fac dintr-un textil cu camasa rigida, peste care trag 2 segmente de tub termocontractabil (unul peste altul) si cu un foehn de putere ii asigur curbura adecvata.
Nu folosesc anouri cu surub. La o lansare in forta pierzi pop-up-ul. Folosesc anou oval sau rotund (ce am) pe care prind pop-up-ul cu textil f. subtire. Alicele de Pb sunt foarte bune pentru lestare.

Cit ii priveste pe pescarii de feeder, acolo unde arunc eu 150g (montura+nada) cu fir de 0.23, ei dau cu 0.18 si 100g, mie imi plac senzorii (sunetul "vinatorii"), lor betele alea curbate (no offense..).
Fiecare cu pasaricile/crapii lui :D :D :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron