CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:54 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Sâm Apr 06, 2019 6:54 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Am incercat si eu montura impreuna cu momitor, dar asa cum spunea si Vlad sunt monturi mult mai potrivite pentru pescuitul cu momitor.
Fie ca este vorba de Whity pool, Ronnie Rig sau oricare alta montura de popup la mine nu au functionat decat pe o farfurie de nada. Pescuita izolat montura de popup nu a dat nici un fel de randament, cel putin in cazul meu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Dum Apr 07, 2019 1:56 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 30, 2018 12:58 pm
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
Adrian Novac scrie:
Am incercat si eu montura impreuna cu momitor, dar asa cum spunea si Vlad sunt monturi mult mai potrivite pentru pescuitul cu momitor.
Fie ca este vorba de Whity pool, Ronnie Rig sau oricare alta montura de popup la mine nu au functionat decat pe o farfurie de nada. Pescuita izolat montura de popup nu a dat nici un fel de randament, cel putin in cazul meu.

Salut Adrian,

Diavolul sta in detalii:
- ai muiat firul de Triggalink in dip (daca folosesti Trigga sau dip)
- in nada de pe momitor ai si bucati de solubile de calitate, sau uneori primavara o pasta de calitate bine frecata cu apa,
- ai inlocuit vreodate virtejul de la momitor, cu unul cu agrafa si ai pus in el o "nuca" de PVA cu bunatati, bine inmuiata in dip, iar cirligul "l-ai intors" pe saculet
- de obicei "minjesti" pop-up-urile cu o pasta de calitate
- pentru o flotabilitate maxima, inlocuiesti miezul pop-up-lui cu pluta (6mm cork) si apoi acoperi totul cu o pasta fina,
sunt doar citeva idei.. care ajuta cind pescuiesti lansat cu momitoare in colturile de jos ale patului de nada, sau la interceptie primavara.
Pina nu le incerci, pe astea sau altele, e greu de spus "care sunt monturile mult mai potrivite pentru momitor".


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: