CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 8:58 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Florin Dinu scrie:
Gabi Sandu nu spune decat ca pentru a prinde peste nu e nevoie de toate accesoriile din lume...


Nici Korda nu spune asta.

Nici Nash, Fox, ESP, Solar, ACE, Taska, PB Products si alte zeci de firme care vand, in linii mari, aceleasi accesorii pentru monturi. Toate vand aceleasi lucruri. Diversitatea e o conditie esentiala pentru o firma de accesorii care se adreseaza unei piete globale. Aceeasi diversitate o vedem si la nade, si la echipamente si nu e un lucru rau, chiar daca uneori poate fi derutanta, in special pentru incepatori.

Da, firmele incearca sa te convinga sa cumperi, uneori mai mult decat ai nevoie. Toate firmele. Inclusiv firmele romanesti. Tot ce face Korda in materie de productie si promovare ar face si firmele din Romania... daca ar putea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 9:25 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Vlad Pavlovici scrie:
Tot ce face Korda in materie de productie si promovare ar face si firmele din Romania... daca ar putea.


Big like!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 10:11 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
E atat de mare diferenta dintre un pescar ce pescuieste in competitii si unul care pescuieste de placere.
Primul e la job, al doilea e in vacanta. Primul trebuie sa munceasca, al doilea este la joaca. Diferentele sunt enorme din toate punctele de vedere, de aici si marile diferente de opinii. Ce i se pare normal unuia nu se potriveste de loc celuilalt.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 10:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
alin pitters scrie:
E atat de mare diferenta dintre un pescar ce pescuieste in competitii si unul care pescuieste de placere.
Primul e la job, al doilea e in vacanta. Primul trebuie sa munceasca, al doilea este la joaca. Diferentele sunt enorme din toate punctele de vedere, de aici si marile diferente de opinii. Ce i se pare normal unuia nu se potriveste de loc celuilalt.


Exact ce am spus si eu mai devreme, Gabi Sandu vorbeste din punctul lui de vedere ca pescar de competitie si nu din prisma unuia care face partide de placere. E clar o diferenta intre competitie si placere, la cn se dau se 150 kg de bile in 3 zile si se prind 800-900 de kg de peste / echipa, la placere deja cand prinzi 5 pesti in 24 de ore incepi sa te saturi (sau asa e cazul meu).

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 10:34 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
In final care sunt kordismele alea ca tot nu am inteles clar?Doar inelele rotunde sau ovale numite rig rings /oval rig rings si adaptoarele line aligner sleeves...astea ultimele Korda nici macar nu le produce?Eu din cate am vazut in acele video si Gabi Sandu foloseste korda silicone sleeves si antitangle hookling sleeve,probabil pe cele de la Fox ca sunt mai bune si pe deasupra am mai vazut pe acolo si o cutie Korda rig station!!! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 10:39 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Gabi spune, de exemplu, ca tubul termo si folosirea anoului in monturi sunt contraindicate.

Poate ca sunt contraindicate in concursuri de viteza, asta e foarte usor de acceptat, dar nu sunt contraindicate pentru o multime de pescari europeni, care nu pescuiesc in concursuri. Sunt accesorii care pot fi utile in mod real, pentru anumite monturi.

Imi pare rau ca in Romania nu exista lacuri grele, unde un pescar bun abia daca prinde cativa crapi pe an, pentru ca discursul despre monturi ar fi mai nuantat.

Articolele lui Etienne Gebel de pe CarpOnline sunt ilustrative pentru genul de monturi aparent absurde, din perspectiva noastra, pentru ca noi nu avem lacuri comparabile ca dificultate. Cand ai o trasatura pe saptamana, ai tot timpul din lume sa legi orice montura iti trece prin cap. Am avut si la Varlaam cazuri de pescari cu ZERO trasaturi pe saptamana si cred ca ar fi fost dispusi sa incerce orice, numai sa prinda ceva.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 10:46 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Discutia noastra e mai mult principiala, initiatorul topicului spune ca ar fi o serie de astfel de filmari, eu nu am rabdare sa verific.

Daca ar fi vazut sfaturile date de pescarii de competitie romani, cele despre cum sa nu dormi 3 zile, cum sa pui mai repede pestii in sac, sa nu faci miscari inutile in stand, cum sa faci planton 4 pescari intr-un stand, cate sute de kg sa nadesti si cate tone de peste trebuie sa prinzi, cum sa te trezesti,ce ai voie sa bei si ce nu... atunci probabil si cei de la Korda le-ar considera ,,romanisme'' :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 11:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
alin pitters scrie:
Daca ar fi vazut sfaturile date de pescarii de competitie romani, cele despre cum sa nu dormi 3 zile, cum sa pui mai repede pestii in sac, sa nu faci miscari inutile in stand, cum sa faci planton 4 pescari intr-un stand, cate sute de kg sa nadesti si cate tone de peste trebuie sa prinzi, cum sa te trezesti,ce ai voie sa bei si ce nu... atunci probabil si cei de la Korda le-ar considera ,,romanisme'' :))


Cred ca asta stiu si englezii sa faca. Pentru ca si ei au lot national de pescuit la crap si participa la Campionate Mondiale (Africa de Sud, Romania-Corbu, lacuri de cantitate).

Intr-adevar sunt mai multe filmulete. Altul este despre nada, in care spune ca a castigat (dau exemplu pe Tancabesti) in mai multe randuri cu nada de la producatori diferiti (este vorba despre varful de gama de la fiecare producator).
La fel cum spune si ca un carlig este proiectat pe calculator de catre un inginer si nu are nevoie de alte accesorii pe a-l imbunatatii. Facand o compartatie, chestia asta imi aduce aminte de cei care isi cumpara o masina si incep ei sa o modifice (intr-un garaj eventual) crezand ca pot rivaliza cu inginerii acelui producator de masini, platiti cu sume considerabile sa proiecteze si sa testeze o masina inainte.
Oare acelasi lucru este valabil si in cazul carligelor ?

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 11:14 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
lucian_man scrie:
La fel cum spune si ca un carlig este proiectat pe calculator de catre un inginer si nu are nevoie de alte accesorii pe a-l imbunatatii.


Carligele nu sunt proiectate de ingineri, in prima instanta sunt proiectate de pescari, pe baza experientei lor de pescari.

Pe postul de Product Development Manager la firmele care produc accesorii gasim pescari foarte buni, care au evident o viziune tehnica asupra produselor, dar sunt in primul rand pescari, nu ingineri - Adam Penning la ESP sau Korda, Max Cottis la Fox sau ACE si asa mai departe.

Iar accesoriile nu imbunatatesc carligul, accesoriile pot imbunatati montura. Sunt adaugate carligului pentru a produce o anumita montura. Cu acelasi carlig, poti sa legi monturi diferite, prin schimbarea accesoriilor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 11:50 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Daca vorbim despre un curve shank (sa luam MCS de la Ace) care este proiectat sa formeze un efect de line aligner consider ca un adaptor line aligner il atasezi pentru a imbunatatii. Daca carligul a fost proiectat in asemenea mod de ce mai atasam un line aligner. Sa imbunatim ce ?

Nu fac referire la un anou cu filet care intr-adevar schimba o montura si o transforma impreuna cu alte accesorii intr-un withy pool.

Este aici o poza pe care eu nu o inteleg. De ce atasam un line aligner la un carlig de genul. Asta nu e o "kordisma" ? Iar produsele nu au legatura cu firma Korda, ca sa nu fiu acuzat de reclama negativa ;)

viewtopic.php?f=8&t=1272&start=10

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Ultima oară modificat de Lucian Manea pe Mie Ian 21, 2015 12:09 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 75 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: