CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:54 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 12:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Niciun carlig nu are neaparata nevoie de tub termo. Cu orice carlig, se pot face monturi foarte bune fara tub termo. Tine de experienta pescarului sa stie cand sa-l foloseasca si cand nu. Dar nu poti sa condamni firmele de accesorii ca produc tub termo si ca te invata sa-l folosesti, doar pentru tu n-ai nevoie de el.

Pana la urma, orice lucru poate fi pus in discutie si orice peste se poate prinde in mai multe feluri. Gabi ridica o problema reala, excesul de accesorii in anumite situatii, dar da vina in mod gresit pe Korda. Vina apartine pescarilor care nu isi dau seama ce le li se potriveste si ce nu li se potriveste din filmele pe care le vad.

Aceleasi discutii exista si pe forumurile din Anglia. Sunt pline forumurile englezesti de pescari anti-Korda. "Problema Korda" e o falsa problema, din punctul meu de vedere.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 12:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
. Gabi ridica o problema reala, excesul de accesorii in anumite situatii


Aici vroiam sa ajung.

Iar poza despre care vorbeam este aceasta. viewtopic.php?f=8&t=1272&start=10

Vlad, cum cataloghezi afirmatia pe care Gabi o face in ceea ce priveste folosirea anoului in detrimentul varnisului. El spune ca multi pescari risca sa lege gresit anoul, facand referire la momentul in care strangi nodul fara nod...anoul plecand un milimentru mai sus sau mai jos decat ti-ai dori. Acel milimentru (sa presupunem sa gresim legarea anoului) ne poate influenta mecanica monturii ?

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 12:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
lucian_man scrie:
Vlad, cum cataloghezi afirmatia pe care Gabi o face in ceea ce priveste folosirea anoului in detrimentul varnisului. El spune ca multi pescari risca sa lege gresit anoul, facand referire la momentul in care strangi nodul fara nod...anoul plecand un milimentru mai sus sau mai jos decat ti-ai dori.


Daca asiguri anoul cu doua noduri (am aratat modul de legare corect in zeci de filme), nu pleaca nicaieri.

Ca fapt divers, versiunea cu varnis si versiunea cu anou sunt creatia aceluiasi pescar (Kevin Nash), care le considera pe amandoua foarte bune. Alegerea uneia in favoarea celeilalte e doar o chestiune de preferinta personala.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 1:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Apropo de ce spune Gabi referitor la tubul de silicon de la Korda (silicone tubing),este chiar asa de prost calitativ in comparatie cu cel de la Fox si Nash?Se rupe chiar asa de usor cum spune?Intreb pentru ca am si eu prin trusa vreo doua confectii de 1,5 m pe care inca nu l-am desfacut si nu doresc sa am probleme in momentul cand voi avea nevoie de el. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 2:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 11, 2014 12:05 pm
Mesaje: 20
Eu am folosit tub termo de la Korda si a fost foarte bun...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 2:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
andrei0001 scrie:
Eu am folosit tub termo de la Korda si a fost foarte bun...


Max face referire la varnisul de la Korda, nu la tubul termo.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 2:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 11, 2014 12:05 pm
Mesaje: 20
Scuze ! Nu am fost atent ! Din fericire am incercat cateva firme in materie de varnisuri.
Prolgic - un pic cam gros dar foarte rezistent.
Fox - de 2 ani zace in trusa
Korda - foarte subtire, din cauza faptului ca urca pe nod dupa cativa pesti se rupe.

Folosesc mai mult korda, face priza buna pe carlig, nu ma deranjeaza ca se rupe deoarece schimb montura dupa 2, 3 pesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 3:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Asa cum s-a spus mai sus, Korda nu spune ca pentru a prinde peste, ai nevoie de toate accesoriile, asa cum nici Dacia nu spune ca daca iti lipesti 1000 de cruciulite pe parbriz, nu mai poti conduce.
Mie imi place Korda, echipa si accesoriile si nu de putine ori am avut de invatat din articolele si dvd-urile lor. Depinde de fiecare sa filtreze ceea ce are nevoie.
Din experienta mea va spun ca sunt calige care functioneaza foarte bine fara tub termonontractabil ca de exemplu: Gardner Mugga, Kamasan B775 sau Gardner Talon Tip, Korda Kurv Shank si altele. Mugga si Kurv Shank au o forma destul de agresiva si nu au nevoie de ajutorul tubului termocontractabil. Kamasan B775 si Talon Tip, au de asemenea o tija medie spre lunga cu ochetul spre interior ceea ce ajuta carligul sa se intoarca cu varful in jos, pentru ca de fapt, asta vrem de la o montura, sa fie executata in asa fel incat carligul, odata ce e aspirat (ma rog, momeala) sa se intoarca cu varful in jos.
In schimb, unui carlig de genul Solar 101, PB SuperStrong i-as adauga tub termocontractabil sau adaptor line aligner. Chiar si un carlig cu tija lunga va avea de castigat la capitolul mecanica prin adaugarea unui tub / line aligner.
Sau, situatii cum sunt carilgele Nash Twister sau Fox SSSP care functioneara foarte bine si cu tub termo si fara, si cu anou / varnis, si fara.
Totul tine de ceea ce vrei, importat e sa cunosti toate variantele pe care le ai la dispozitie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 4:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu sunt un mare fan al produselelor Taska, un echivalent aproape a lui Korda, imi plac atat de mult cum arata produsele lor incat am vrut anul acesta sa imi cumpar plumbi inscriptionati cu sigla lor, pretul nu e exagerat fata de cei indigeni. Si am vrut sa fac asta nu fiindca as crede ca m-ar ajuta la ceva din punct de vedere a pescuitului, nu din snobism, in general pescuiesc singur, dar mi-ar face mie placere sa-i vad in monturile mele.
Eu ma bucur ca exista aceasta diversitate uneori chiar fara mare functionalitate, ma ajuta sa imi colorez sesiunile de pescuit. Pescuiesc sa ma distrez,cheltuiesc bani pentru asta, eficacitatea mi-o dovedesc in fiecare zi la locul de munca unde o fac pentru bani.

Deci Korda, Taska...rules, la cat mai multe kordisme si taskisme.
Am vrut sa subliniez ca mai sunt si alte criterii care propulseaza si promoveaza acest consumerism in materie de accesorii de pescuit, altul inafara de eficacitate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: