CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 4:28 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Teoretic vorbind la fel de usor poate sa ramana incurcat forfacul cu linia principala si cu o montura elicopter.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 4:44 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru siguranta (aproape) completa, ar trebui folosita o montura culisanta, cu linia principala dusa pana la forfac. Fara leadcore. Doar linie principala, plumb si forfac. Si montura cu carlig fara spin.

Si in cazul asta e posibil ca pestele care trage dupa el zeci de metri de fir sa se parcheze intr-o agatatura si sa nu mai poata iesi, dar oricum riscul e minim in comparatie cu alte ansambluri.

Clipsurile pentru plumb pierdut sunt deseori ineficiente, fie din constructie, fie pentru ca sunt folosite incorect. Leadcore-ul aduce si el un element de risc, pentru ca se poate rasuci si poate bloca elemente care ar trebui sa culiseze si sa scape. E un motiv pentru care anumite lacuri il interzic.

Daca vrei sa pui siguranta pestelui pe primul plan, trebuie excluse cat mai multe elemente care pot fi utilizate gresit, chiar daca ele isi fac treaba cand sunt utilizate corect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 8:15 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 04, 2015 3:25 pm
Mesaje: 55
Multumesc de raspus Vlad. Am observat si eu ca unele elemente sunt construite fara a fi gandite in totalitate. De exemplu cum ai spus de clips pentru plumb pierdut , mi se pare ca are orificiul foarte mic pentru ca de abia trece de nodul intre linia principala si inaintas mono , linie principala de 0.25 si inaintas de 0.35 . Daca ar fi un inaintas mai gros sigur nu ar trece de nod. Eu nu folosesc leadcore asa ca acest element nu il iau in calcul. In legatura cu carligele nu folosesc fara spin pentru ca nu as vrea sa scap pestele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Lun Ian 12, 2015 4:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Pai acel clips pentru plumb pierdut nu are de ce sa treaca peste vreun nod...doar vartejul aflat in el este blocat cu acel mic stift de plastic?!?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Lun Ian 12, 2015 7:26 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Off topic: Cum ai ajuns tu tocmai la concluzia asta?


Pai, din ce a spus initiatorul topicului:

Citat:
Sau ar trebui sa folosim monturi care in caz de se rupe linia principala pestele sa ramana doar cu forfacul?


Rationament:

Singura montura care teoretic (ca practic nu s-ar intamapla asa de fiecare data), in cazul unei ruperi a liniei principale, ar permite pestelui sa ramana in gura doar cu forfacul e montura helicopter.

Ori, ca sa se intample chestia asta, ar trebui ca toti sa folosim aceasta montura. Iar ca s-o folosim toti, oriunde si oricand, ar trebui ca folosirea ei sa fie obligatorie.

Acum e clar silogismul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Lun Ian 12, 2015 7:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
max-carpfishing scrie:
Pai acel clips pentru plumb pierdut nu are de ce sa treaca peste vreun nod...doar vartejul aflat in el este blocat cu acel mic stift de plastic?!?


Am observat ca sunt unii care nu folosesc acel stift(cui) de siguranta, astfel montura transformandu-se in semifixa. Practic pana avem trasatura vartejul ramane in locasul de la clips apoi iese.
Nu vad rostul acelor clipsuri fara acel cui de siguranta din plastic. Daca vrei sa pierzi plumbul e mult mai greu sa se intample daca clipsul nu e asigurat in vartej.
E parerea mea. Poate sunt unii carora le place sa foloseasca clipsuri pentru plumb pierdut fara cuiul de siguranta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 75 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: