CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 12:04 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 9:50 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 04, 2015 3:25 pm
Mesaje: 55
Am o intrebare legata de monturi. Stiu ca pentru ca pestele sa se poata elibera de plumb in cazul in care linia principala se rupe folosim monturi astfel incat plumbul sa se elibereze, dar intrebarea mea este ca daca plumbul se elibereaza totusi pestele ramane cu leadcore-ul si poate cu 100 m de fir sau chiar mai mult. Ce se intampla daca firul cu care ramane pestele se incura in agatatura? Oare pestele in acest caz pestele va mai supravietui? Sau ar trebui sa folosim monturi care in caz de se rupe linia principala pestele sa ramana doar cu forfacul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 1:13 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Sau ar trebui sa folosim monturi care in caz de se rupe linia principala pestele sa ramana doar cu forfacul?


Cum?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 1:51 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 04, 2015 3:25 pm
Mesaje: 55
Sunt anumite monturi cu care in caz daca linia principala se rupe pestele ramane doar cu forfacul cum ar fi montura elicopter sau chod rig sau montura hit and run de la pb.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 2:29 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Adica tu vrei sa impui folosirea obligatorie a monturii helicopter?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 3:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 12, 2014 3:57 pm
Mesaje: 13
Ionut-Paul scrie:
Adica tu vrei sa impui folosirea obligatorie a monturii helicopter?


Off topic: Cum ai ajuns tu tocmai la concluzia asta?

On topic: din punctul meu de vedere, ca persoana care pescuieste pe lacuri cu agataturi, mi se pare o intrebare corecta. Cred ca situatiile in care pestele ramane cu zeci de metri de fir sunt foarte rare. Ruperea are loc in punctul cel mai slab, adica nodul de la vartej sau zonele unde firul este "barbierit" (primii zece metri). Insa, consider ca daca ramane cu zeci de metri de fir si se incurca in ceva, orice, in timp va reusi sa "scuipe" carligul (se largeste locul unde s-a intepat, se indreapta carligul, etc). Ca o comparatie, daca scapi un peste in stuf sansele sa il mai scoti de acolo daca mergi cu barca dupa el scad proportional cu timpul scurs. Evident, depinde de marimea si vivacitatea pestelui cat si de sezonul de pescuit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 4:06 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 04, 2015 3:25 pm
Mesaje: 55
Da , dar poate multi dintre noi la fel ca si mine pescuiesc lansat pentru ca la plantat nu prea e cazul pentru ca te duci cu barca dupa peste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 4:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 12, 2014 3:57 pm
Mesaje: 13
Si cand ai "ruptura", ti se taie firul de la varful lansetei? Asta incerc sa explic ca ruptura in general are loc imediat dupa vartejul monturii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 4:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 04, 2015 3:25 pm
Mesaje: 55
Poi sa presupunem cel mai nefericit caz in care ramane leadcore-ul si zeci de metri de fir care probabil ca se va incurca in agatatura.


Ultima oară modificat de remenyi.alyn pe Dum Ian 11, 2015 4:44 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 4:14 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 12, 2014 3:57 pm
Mesaje: 13
Liviu Cimpureanu scrie:
Insa, consider ca daca ramane cu zeci de metri de fir si se incurca in ceva, orice, in timp va reusi sa "scuipe" carligul (se largeste locul unde s-a intepat, se indreapta carligul, etc). Ca o comparatie, daca scapi un peste in stuf sansele sa il mai scoti de acolo daca mergi cu barca dupa el scad proportional cu timpul scurs. Evident, depinde de marimea si vivacitatea pestelui cat si de sezonul de pescuit.



Opinia mea pentru cel mai nefericit caz.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta pestilor
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 4:19 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 04, 2015 3:25 pm
Mesaje: 55
Multumesc de raspuns.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 76 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: