CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 5:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noua montura Korda IQ D-Rigs
MesajScris: Joi Iun 19, 2014 11:34 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 19, 2014 11:25 pm
Mesaje: 13
Buna ziua,

Ce parere aveti despre noua montura Korda IQ D-Rigs. ati folosit-o? Din prezentarile Korda este o montura utilizata cu momeli flotante si care teoretic ar prezenta avantajul camuflarii carligului chiar cu momeala. Poate fi folosita si cu momeli scufundatoare ?


Fişiere ataşate:
large.jpg
large.jpg [ 79.31 KiB | Vizualizat de 11795 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noua montura Korda IQ D-Rigs
MesajScris: Vin Iun 20, 2014 7:20 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut.
Montura nu e asa noua. Am mai vazut-o si cu alte ocazii. Nu am folosit-o si nu vad de ce nu poate fi folosita si cu momeli scufundatoare. Cred ca pentru momeli flotate se preteaza cel mai bine datorita formei agresive pe care pop up-ul datorita ridicarii monturii o imprima acesteia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noua montura Korda IQ D-Rigs
MesajScris: Vin Iun 20, 2014 7:40 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
SMF scrie:
Poate fi folosita si cu momeli scufundatoare ?


Se poate folosi foarte bine cu momeli scufundatoare. Sau cu momeli critic echilibrate. Exista un articol detaliat despre ea pe CarpOnline, scris de Danny Fairbrass, vezi mai ales: http://carponline.ro/articole/montura-d ... 4/pagina-5.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noua montura Korda IQ D-Rigs
MesajScris: Vin Iun 20, 2014 8:49 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
O folosesc eu, destul de des, doar cu momeli critic echilibrate (dar fara ace Korda). Nu vad insa de ce n-ar putea fi folosita si cu momeli scufundatoare. E prinzatoare. In cateva cazuri chiar (dar nu pot afirma raspicat ca n-a fost decat o intamplare) a raspuns prima si cel mai bine fata de cele "clasice".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noua montura Korda IQ D-Rigs
MesajScris: Vin Iun 20, 2014 10:16 am 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 19, 2014 11:25 pm
Mesaje: 13
In primul rand multumesc pentru raspunsuri.
Intrebarea legata de utilizarea acestei monturi cu momeli scufundatoare a fost oarecum naturala, in sensul ca, mecanica acesteia, este aproape identica cu momeala scufundatoare cu cea a monturii "clasice" cu fir de par si anou pe carlig. Din punctul vostru de vedere aceasta montura, utilizata in scenariul cu momeala scufundatoare, are avantaje pozitive in comparatie cu montura blowback rig ? Cand spun avantaje ma refer la o mecanica mai buna, risc de incurcare a firului de par mai mic, pozitionare a momelii mai buna in raport cu carligul si desigur o intepare corecta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noua montura Korda IQ D-Rigs
MesajScris: Vin Iun 20, 2014 2:53 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Din punctul vostru de vedere aceasta montura, utilizata in scenariul cu momeala scufundatoare, are avantaje pozitive in comparatie cu montura blowback rig ?


In ce ma priveste raspunsul e nu! Sau, mai bine zis, nu neaparat si nu tot timpul. Pur si simplu, IQ D-rig-ul este o montura stiff (rigida) care e mult mai greu de scuipat de catre crap, un pic mai inteligent construita (adica, datorita folosirii acelui microvartej, se mareste gradul de libertate al momelii fata de carlig combinat cu avantajele unei monturi rigide). Si e bine de folosit in anumite conditii: de obicei pe un lac unde pestii sunt supusi unei presiuni destul de mari si constante si devin mai reticenti. Sau cand nu se hranesc foarte bine.

P.S. Am in gand s-o folosesc si la urmatoarea partida pe Varlaam sa vad cum se comporta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noua montura Korda IQ D-Rigs
MesajScris: Mie Mar 25, 2015 3:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 20, 2013 6:15 pm
Mesaje: 34
am legat si eu aceasta montura, intrebarea mea este,nu inchinde prea mult unghiul la carligele cu tija curbata? sau daca o las in penar sub tensiune firul se indreapta si este ok?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noua montura Korda IQ D-Rigs
MesajScris: Vin Apr 24, 2015 6:54 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 19, 2014 11:25 pm
Mesaje: 13
Salut,

Se va intinde daca o pastrezi in penar si nu va inchide carligul.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: