CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Mai 04, 2024 9:14 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rateuri ?
MesajScris: Mar Mai 27, 2014 1:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 11, 2014 12:05 pm
Mesaje: 20
Am fost ieri la pescuit si doar la 1 singura lanseta cu aceasta montura am avut 4 rateuri...pleca pe run, intepam, il simteam pentru cateva secunde si scapam pestele. unde am gresit ?
Aceasta este montura.
- ac solar ls nr 4
- korda supernatural 25 lb
- pop up mainline 10mm
- am pescuit cu punga solubila.
- montura pop-up vartej 13 cm
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rateuri ?
MesajScris: Mar Mai 27, 2014 3:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
De ce nu ai incercat si alta montura? din cate stiu eu blow back este o montura eficienta in cazul snowman , poate nu ii cea mai buna pentru pop-up solist. Pentru popup simplu incearca montura withy-pool sau D-rig au o mecanica mai buna si mai sigura pentru acest tip de momeala

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rateuri ?
MesajScris: Mar Mai 27, 2014 4:57 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Ar fi cateva motive pentru care ai avut ratarile: varf tocit la carlig; distanta cam mica intre bila si carlig, lasa pe viitor macar 1 cm; lungime mica a rig-ului coroborata cu marime mare la carlig (am avut partida cand la fel, am avut vreo 3-4 rateuri, il tineam putin si pe urma se dezagata, am marit lungimea monturii de la 17-18 cm la 23-25 cm, am micsorat marimea carligului de la 6 la 8, si am inceput sa scot peste).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rateuri ?
MesajScris: Mar Mai 27, 2014 5:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Eu am observat ca peste tot se recomanda distanta minima intre carlig si bila atunci cand dai la pop-up. Daca te uiti la monturile speciale pentru pop-up (Whitty Pool, D-Rig, etc) ele sunt cu pop-up aproape lipit de carlig


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rateuri ?
MesajScris: Mar Mai 27, 2014 9:45 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@Serban Popescu
Uite pe cineva care a prins cu pop-up distantat de carlig, e adevarat ca bila era lipita de fund si nu "levita", dar partida se desfasura iarna,undeva la limita inghetului, si el totusi lasa o distanta destul de mare intre bila si carlig http://carponline.ro/articole/capturi-de-iarna/pagina-3.
Eu totusi cred ca pestii respectivi nu se hraneau cum trebuie, si mai erau si ciortani, crapi de maxim 4 kg, as fi marit lungimea rig-ului si as fi micsorat marimea carligului.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: