CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Aug 13, 2021 6:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 10, 2021 5:19 pm
Mesaje: 4
Buna ziua! Vreau sa incep sa imi produc singur boilies-uri, dar nu stiu cu ce sa incep. M-ar ajuta foarte mult niste sfaturi, dar si niste retete testate de voi. Am reusit sa compun si eu o reteta cu ajutorul retetei "standard" pusa de Vlad acum ceva timp. Am intampinat si o problema, partea lichida. Reteta e asa:
200g-Lt94
100g-Faina de Squid
50g-CPSP90
200g-Clo
100g-Lamlac sau Lapte praf de la farmacia veterinara
100g-Robin Red
100g-Soya
100g-Semolina sau Grisi
20g-Glm
30g-Pudra de Ou
Ce modificari ati face acestei parti solide?
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 13, 2021 9:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Rares, un producator englez de nada spunea recent undeva ca primeste in fiecare an sute de retete de la pescari, care ii cer parerea pe diverse teme, iar 90% dintre retete (sau, in orice caz, un procent foarte mare) folosesc aceleasi ingrediente. Retetele pe care le-am discutat pe CarpOnline in ultimii ani sunt oarecum in situatia asta. Daca te uiti pe forum, o sa vezi o multime de discutii legate de retete asemanatoare cu reteta ta. Unele lucruri din topicurile respective s-ar putea sa te ajute, merita sa le citesti. 

Daca ar fi sa-ti fac o sugestie in privinta retetei (pe care cred ca am mai facut-o si la alte retete), asigura-te ca ingredientele scumpe - cum ar fi GLM sau Robin Red - sunt intr-adevar utile si ca merita sa dai banii pe ele. Cu cat ingredientele sunt mai scumpe, cu atat e mai important sa le verifici eficienta. N-o sa-ti dai seama imediat, dar in timp o sa-ti faci o idee. 

Ca sa nu fiu gresit inteles, cand vorbesc despre utilitatea unui ingredient, ma refer la utilitatea lui pentru situatia de pescuit care ma intereseaza. Daca pentru mine ingredientul X s-a dovedit inutil pe lacurile pe care pescuiesc si in felul in care pescuiesc, nu inseamna ca e inutil si pentru altii. De asta vedem opinii atat de diferite (uneori diametral opuse) in privinta unor ingrediente. Fiecare poate sa-si faca propriile teste. E bine sa tii cont de recomandarile pescarilor competenti, dar in acelasi timp e bine sa le si verifici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 13, 2021 11:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 10, 2021 5:19 pm
Mesaje: 4
Multumesc pt sfaturi! O sa le iau in considerare!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Aug 14, 2021 5:49 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ai mai jos aceeasi reteta cu doua modificari - la Robin Red si la GLM. Dupa ce testezi reteta in varianta initiala pe care ti-ai formulat-o, poti sa inlocuiesti Robin Red cu Paprika si sa renunti la GLM, ca sa vezi daca e vreo diferenta. Ca aspect, diferenta va fi probabil minima, avand in vedere ca noul sortiment de Robin Red nu mai contine colorant sintetic. Verifica si diferenta de cost, luand in calcul costul total al ingredientelor.

200g LT94
100g Squid Meal
50g CPSP90
200g CLO
100g Lamlac
100g Paprika
100g Soya
100g Semolina
50g Egg Powder

Ca sa ramai cu cat mai putine fractii, incearca sa lucrezi cu ingredientele in multiplu de 50g. Daca nu rulezi cantitati mari, fractiile inseamna ingrediente nefolosite si care risca sa se deprecizeze, deci in final bani pierduti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Aug 15, 2021 1:12 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 10, 2021 5:19 pm
Mesaje: 4
Prima data cred ca o sa incep cu reteta propusa de d-vostra (fara GLM si RR), fac teste cu ea timp de un an si daca vad ca nu am rezultatele asteptate, o s-o incerc pe cealalta. Dar inca imi e frica sa o rulez, deoarece nu stapanesc bine partea lichida, nu stiu cum sa o compun.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Aug 15, 2021 6:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Rețeta propusa de tine si ajustata de Vlad este net superioara ca si calitate fata de ce găsești pe piața (zona medie de preț). Si TOTUSI daca te duci pe o balta in care se pescuiește predominant cu un anumit tip de boilies, rezultatul la început va fi dezamăgitor, extrem de dezamăgitor. Nu cred ca ai timp si răbdare ca sa poți trage o concluzie, un an de testat înseamnă nimic, ținând cont ca pleci de la început si sunt sute de factori care pot influenta rezultatul si nu cred ca ai timp de mai mult de 5-10 partide de pescuit/an
Sa facem un calcul simplu : plecam de la prețul online de la un producător autohton mediu (ca si mărime a afacerii) de bile, care este de 38lei/kg daca cumperi 10kg. Scădem TVA, profitul lui care trebuie sa fie de minim 15%, manopera 4,5lei/kg bile (pentru un salariu minim pe economie) se ajunge pe la 20,5lei ingrediente + consumabile + Curent+....+ ... sa punem rotund încă 2 lei consumabilele, deci pentru ingredientele + oua + partea lichida trebuie sa se încadreze pe la 18-19lei. Daca tu vrei sa faci aceeași rețetă ingredientele te vor costa cu 40% mai mult (optimist) deci in mare 29lei. Tu vei fi in zona de 35lei/kg (preturile la ingrediente au luat-o razna după Brexit si pandemie)
Deci înainte sa faci bile gândește-te bine pe ce lacuri vrei sa pescuiești ca sa-ti alegi rețeta si aroma potrivita. Boiliesurile făcute de noi (eu le zic artizanale) au rezultate mai bune la pescuit plantat partide de 3 zile, pe lacuri care nu sunt aglomerate
Vrei parte lichida: 30ml Minamino (daca îți permiți mai mult pune 50ml) + 20ml lichid de ficat + 20ml CSL + 20ml Melasa + Arome + betaina


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Aug 16, 2021 2:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Rares, este o criza de ingrediente si lichide nutritive disponibile la noi, am vrut sa comand pentru mine si nu prea am ce!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 17, 2021 4:45 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Rares scrie:
nu stapanesc bine partea lichida, nu stiu cum sa o compun.

Exista parti lichide gata facute la diversi producatori.

Daca vrei sa-ti faci singur partea lichida (lucru care nu e complicat), e bine sa aplici acelasi principiu logic care se aplica si la mix. Ce asteptari ai de la partea lichida, tinand cont ca poti sa rulezi mixul si fara ea? Ce rol are fiecare ingredient si cum verifici daca ingredientele au vreun impact? Cate ingrediente sunt necesare? Se justifica folosirea unor ingrediente scumpe? 

Dupa parerea mea, daca esti la inceput de drum in materie de facut boilies, e bine sa mergi de la simplu la complex, nu invers. Varianta simpla: partea lichida facuta cu un singur ingredient. Fara aroma, fara nimic altceva. Varianta complexa: partea lichida facuta cu mai multe lichide, arome, uleiuri esentiale, indulcitor etc. 

Diferenta de cost e considerabila, dar va fi boiliesul rulat cu partea lichida complexa mai eficient? E greu de spus. Depinde unde pescuiesti, cum pescuiesti, ce iti propui sa prinzi, ce profil are lacul, ce alte nade se folosesc si ce concurenta exista din partea lor etc.

Pentru inceput, incearca sa iti faci partea lichida cu un singur lichid si, daca tii neaparat, o aroma. In alegerea lichidului si aromei, orienteaza-te dupa reputatia lor si a producatorului. Poti testa boiliesul si fara partea lichida, ca sa vezi ce se intampla.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 17, 2021 10:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 10, 2021 5:19 pm
Mesaje: 4
Va multumesc pt sfaturi! O sa le iau in considerare! In prima faza cand o sa incep sa rulez, nu as vrea sa cheltui multi bani pe o reteta pe care nu sunt sigur ca da rezultate mai bune fata de ce e pe piata (la acelasi pret) sau rezultate asemanatoare cu ceva mai scump.

In momentul de fata, ced ca la unele firme se plateste si numele (manopera sunt convins ca se plateste). Acestea ar fi motivele pt care m-as apuca sa rulez singur bilele, pt simplul fapt ca sa ies mai ieftin, dar si sa am satisfactia ca am prins cu momeala facuta de mine.

Daca mai aveti vreun sfat, este bine venit.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 18, 2021 9:00 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Rares, ia-o incet si cu retete simple. Cand iti faci boiliesurile singur (mix si parte lichida), unul dintre scopurile principale e sa te coste cat mai putin. De asta e bine sa verifici eficienta tuturor ingredientelor si mai ales a ingredientelor scumpe.

Cea mai importanta recomandare, dupa parerea mea, e sa te informezi cat mai mult si din surse cat mai bune. Carti, articole, postari pe forumuri, filme sau podcast-uri realizate de pescari cu experienta in materie de nade. In timp, iti vor fi de folos. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: