CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:38 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Mie Feb 10, 2021 9:25 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 30, 2019 1:23 am
Mesaje: 8
Va salut!
Ma gandesc sa rulez urmatorul mix, boilisurile o sa le folosesc in partide de 48-72 pe balti cu densitate mare de pesti cu greutati intre 1.5 kg - 15 kg, balti sunt in jurul Bucurestiului.
Doresc sa prind cat mai multi pesti(nu ma intereseaza sa vanez numai pestii mari)
Sper sa se ruleze usor.
Ce imi recomandati sa mai modific ? Credeti ca mai pot scadea din costuri ?

Mix
300g - Lt94 (STICKY)
100g - Predigerata (STICKY)
100g - Semolina (STICKY)
100g - Faina de soia (CC More)
250g - CLO (CC More)
50g - Antarctic Krill Meal sau 50g Liver Powder (STICKY)
70g - Paprika dulce
30g - chili

Partea lichida
60ml - Aqua Amino Hydrolizate sau Pure Liquid Liver (STICKY)
30ml- CSL
8 ml Aroma Squid + 4 ml aroma fructa (CC More) .... ma gandesc sa incerc si fara aroma
20ml Liquid Robin Red (STICKY).... in afara de propietatile de lichid nutritiv am vazut k ma ajuta la coloratul bilei
8 oua ptr bile tari / 200 ml lapte de porumb + 200 ml apa ptr solubile


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Joi Feb 11, 2021 10:39 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mixul ar trebui sa se ruleze bine, dar daca totusi ai dificultati la rulare sau vrei ca boiliesurile sa fie mai tari poti sa introduci 50g de pudra de ou sau alt liant (scazand 50g de la CLO). 

Apropo de CLO, sunt mai multe tipuri pe piata - Sluis, Haith's, BAF, CC Moore. Nu toate sunt la fel. Difera compozitia, granulatia, culoarea. Tinand cont ca reteta ta include o doza mare de CLO (25%), merita sa te informezi asupra lor ca sa faci cea mai buna alegere.

Cu 10% paprika si chilli, boiliesurile vor fi rosii. Nu ai nevoie de un colorant suplimentar in partea lichida. Culoarea e oricum nesemnificativa atata vreme cat ai o culoare naturala data de ingrediente.

Legat de arome, foloseste doar ce stii sigur ca e util.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Joi Feb 11, 2021 4:16 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 30, 2019 1:23 am
Mesaje: 8
Multumesc pentru raspuns Vlad.
Crezi k reteta o sa prinda? Imi recomanzi sa mai fac alte modificari pentru o atractie mai buna si mai rapida?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Joi Feb 11, 2021 5:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Reteta ar trebui sa prinda, e o reteta buna. Cat de bine o sa prinda, insa, depinde de felul in care o vei folosi. Daca vrei s-o verifici, o poti testa in paralel cu un boilies pe care il cunosti si in care ai incredere, ca sa vezi ce se intampla.

Pentru o "atractie mai buna si mai rapida", exista diverse metode, aplicabile in functie de lac si de situatie. De exemplu, poti sa fierbi boiliesurile mai putin - cu cat sunt mai fierte, cu atat devin mai tari si mai putin atragatoare. Sau sa le hidratezi cu un lichid atractant. Sunt multe posibilitati si sunt relativ simple.

Daca vrei ca atractia mai buna si mai rapida sa vina de la reteta boiliesului, ar trebui sa faci teste cu diverse ingrediente si dozaje. Merita sa incerci asta, e o experienta interesanta, dar nu cred ca poti sa tragi concluzii rapide, ai nevoie de timp. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Vin Feb 12, 2021 3:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Eu am hidratat cu Lichidul Robin Red pentru o atracție mai rapida. Ca sa fie si mai eficient am pus si Minamino (nu este obligatoriu) la fiecare 100ml Robin Red =>20ml de Minamino, 120ml este suficient pt 3kg de bile (torni puțin cate puțin amesteci bine si lași cam 12 ore sa tragă)

Sau sa păstrezi un pic de parte lichida ca sa hidratezi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Vin Feb 12, 2021 9:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Reteta pare ok, e rulabila, eventual reduci la 20% clo si adaugi un liant suplimentar cum recomanda si Vlad. Pudra de ou, plasma de sange sau wpc. Ca recomandare asupra modelelor de CLO care se gasesc in Romania eu recomand varianta Sluis, care o gasesti la Dr. Fishing, asta daca tot folosesti ingredientele de la Sticky.
In cazul in care pui pret pe cum miroase bila (desi nu ar trebui sa te intereseze) o doza mare de ficat taie din aroma perceputa pe cale olfactiva de catre tine. Lichidul de Calanus este un lichid nou pe piata, dar ca profil aminoacidic arata bine, ca tot se vorbeste de dipuirea bilelor, e o varianta demna de luat in seama pentru ca “provoaca” norisori in apa, care de altfel sunt atractivi in sezonul rece.

P.S. la solubile sigur vei avea probleme fara sa adaugi un liant suplimentar ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Mar Feb 16, 2021 12:16 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 30, 2019 1:23 am
Mesaje: 8
Vlad Pavlovici scrie:
Mixul ar trebui sa se ruleze bine, dar daca totusi ai dificultati la rulare sau vrei ca boiliesurile sa fie mai tari poti sa introduci 50g de pudra de ou sau alt liant (scazand 50g de la CLO). 

.


Am citit in descriera produsului Whole Egg Protein Powder de la Sticky ceva de genul: 10g de pudra de ou reprezinta echivalentul unui ou de marime medie.
Pentru bilele tari, in cazul in care folosesc 50g de pudra de ou pot sa diminuez numarul de oua folosite sau chiar sa nu le mai pun in partea lichida ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Mar Feb 16, 2021 3:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Salut, 50 de grame de pudra de ou nu e suficienta pentru a inlocui ouale din partea lichida. Teoretic in functie de ceilalti agenti de legatura care coaguleaza la fierbere poti sa folosesc mai mult sau mai putin. 100 de grame/ kg e un punct de plecare. Pentru o mai buna omogenizare iti recomand sa dizolvi pudra de ou in apa la un raport de 3/1. 300 ml apa cu 100 g pudra de ou. In total ai 400 ml de substanta lichida care o folosesti la un kilogram de mix. E un punct de plecare, care il poti adapta in functie de mix.

Ce este de mentionat, pudra de ou nu da aceeasi fermitate mixului ca si oul proaspat. Pentru a ajusta problema asta poti folosi 70 de grame pudra de ou plus 30 de grame de albumina, doar in cazul in care nu ai un agent de legatura precum whey protein, plasma de sange, pudra de sange sau alt ingredient care "coaguleaza" la temperaturi ridicate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Mar Feb 16, 2021 7:10 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
badeagabriel scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
Mixul ar trebui sa se ruleze bine, dar daca totusi ai dificultati la rulare sau vrei ca boiliesurile sa fie mai tari poti sa introduci 50g de pudra de ou sau alt liant (scazand 50g de la CLO). 

.


Am citit in descriera produsului Whole Egg Protein Powder de la Sticky ceva de genul: 10g de pudra de ou reprezinta echivalentul unui ou de marime medie.
Pentru bilele tari, in cazul in care folosesc 50g de pudra de ou pot sa diminuez numarul de oua folosite sau chiar sa nu le mai pun in partea lichida ?


Pentru bilele fierte, inlocuiesti pur si simplu 50g de CLO cu pudra de ou, cum zicea si Vlad; nr. de oua necesar rularii nu cred ca se va schimba din cauza aceasta.

Exista si varianta in care, in loc de oua sa folosesti pudra de ou diluata in apa, personal nu am rulat bile in acest fel si nu as putea emite o parere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare modificare reteta
MesajScris: Mar Feb 16, 2021 7:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
badeagabriel scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
Mixul ar trebui sa se ruleze bine, dar daca totusi ai dificultati la rulare sau vrei ca boiliesurile sa fie mai tari poti sa introduci 50g de pudra de ou sau alt liant (scazand 50g de la CLO). 

.


Am citit in descriera produsului Whole Egg Protein Powder de la Sticky ceva de genul: 10g de pudra de ou reprezinta echivalentul unui ou de marime medie.
Pentru bilele tari, in cazul in care folosesc 50g de pudra de ou pot sa diminuez numarul de oua folosite sau chiar sa nu le mai pun in partea lichida ?


Pentru bilele fierte, inlocuiesti pur si simplu 50g de CLO cu pudra de ou, cum zicea si Vlad; nr. de oua necesar rularii nu cred ca se va schimba din cauza aceasta.

Exista si varianta in care, in loc de oua sa folosesti pudra de ou diluata in apa, personal nu am rulat bile in acest fel si nu as putea emite o parere.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: