CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:49 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Dum Iul 12, 2020 7:20 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Nu am folosit acest ingredient, iti recomand sa rulezi reteta in formula actuala si sa vi cu un feedback.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Lun Iul 13, 2020 10:52 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
1. Povestea de pe net spune ca, semințele de chia conțin foarte multe fibre, ceea ce ar fi benefic! Acum 15 ani era vehiculata ca si soluție buna sămânța de Niger si anason pe care le găsești (cred) intr-un CLO de calitate sau in Super Red.
2. Cu WPC am mari dubii ca se face din lapte in momentul de fata, spre sa mă înșel si sa nu fie o cultura de bacterii pe parafina. Ca si caseina eu stiu doua: Rennet Casein mesh si Acid Casein mesh. Nu știu sa spun care este de Ca si care este Na. In plus pe piață mai exista un MPC (milk protein concentrat) si un izolat proteic de zer.
4. De ce am întrebat: exista legenda ca un boilies bun trebuie ai aibă 20%-40% proteina/minim 40% carbohidrați/maxim 10% fibre/maxim 10% „ulei”. Ca sa ajung la 40% carbohidrați/kg bile si pe la 30% proteina a trebuit sa nu le fierb (ca sa nu pierd proteinele) si toate substanțele hidrolizate si solubile, le-am „topit” in partea lichida, 80% din mix fiind cereale cu mulți carbohidrați. Concluzia: nu merita efortul! Am făcut-o pentru ca dețin niște „condiții” mai speciale. Experimentul îl voi continua numai ca amuzament


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron