CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:04 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Iun 13, 2020 9:36 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Elod Bazsa scrie:
Bencze Arpad scrie:
cum ai reusit sa faci doua paturi de nada la o distanta de 45 m intre ele


Foarte simplu :)
Una maxim in dreapta(85m) si una maxim stanga(85m) avand un unghi de 37 grade intre cele doua drepte imaginare, folosind formula AC2=AB2+BC2-2x(ABxACxcos37grade)=44.62m[/qu

:o :shock: :idea: ba esti nebun ? :lol: :D :mrgreen:

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 13, 2020 10:31 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Elod Bazsa scrie:
Foarte simplu :)
Una maxim in dreapta(85m) si una maxim stanga(85m) avand un unghi de 37 grade intre cele doua drepte imaginare, folosind formula AC2=AB2+BC2-2x(ABxACxcos37grade)=44.62m
Poate n-am înțeles "desenul", dar baza unui triunghi isoscel, cu laturile congruente de 85m și unghiul dintre ele de 37°, are lungimea 53,94m, nu 44,62m.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 13, 2020 2:16 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Victor Costache scrie:
Elod Bazsa scrie:
Foarte simplu :)
Una maxim in dreapta(85m) si una maxim stanga(85m) avand un unghi de 37 grade intre cele doua drepte imaginare, folosind formula AC2=AB2+BC2-2x(ABxACxcos37grade)=44.62m
Poate n-am înțeles "desenul", dar baza unui triunghi isoscel, cu laturile congruente de 85m și unghiul dintre ele de 37°, are lungimea 53,94m, nu 44,62m.



:twisted: :roll: 8-) Ba esti prost?!?,Unul mai meserias ca celalalt :ugeek: :lol: :D

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 13, 2020 2:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Naoi scrie:
ba esti nebun ?  

Naoi scrie:
Ba esti prost?!?

Postarile de mai sus sunt in contradictie cu regulamentul forumului.

2.3 Folositi un limbaj decent, fara atacuri la persoana sau expresii vulgare. In cazul in care nu sunteti de acord cu opiniile exprimate, combateti ideea, nu combateti persoana care o sustine.

User banat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 13, 2020 7:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 05, 2020 9:50 pm
Mesaje: 5
Localitate: Reghin
Victor Costache scrie:
Poate n-am înțeles "desenul", dar baza unui triunghi isoscel, cu laturile congruente de 85m și unghiul dintre ele de 37°, are lungimea 53,94m, nu 44,62m.


:) Ai inteles foarte bine "desenul", a fost neglijenta mea, in raspunsul la Bencze Arpad am trecut datele din memorie(gresit).
Am verificat notitele facute, sunt 31 de grade nu 37 intre cele doua drepte si rezulta distanta de aproximativ 45 m


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 15, 2020 12:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Elod Bazsa scrie:
Enescu Bogdan scrie:
Am o curiozitate: la peștii prinși cu Decathlon, ai încercat sa apeși un pic pe burta ca sa vezi daca au mâncat bilele acelea?


Da, categoric au mancat!



Ce am experimentat eu pe un lac de 1ha este nerelevant chiar daca distanta intre paturile de nada era de 70m.
Același lucru l-am făcut pe o balta noua (15ha fosta crescătorie, apa maxim 1m) pe care a crescut o pădure de răchita, care a fost tăiata deci au rămas multe cioate de 10cm. Exista multa hrana naturala, puietul de crap (7-8cm) aruncat acum 3 ani jumătate a ajuns la 4-5kg. Balta este decimata de anul trecut de pelicani (spectaculos sa vezi 83 pelicani făcând un cerc ca sa prindă bancul de peste, ce m-a frapat este ca-ii durea in șpiț de noi, eram la 30m si atenție nu este in Delta) si cormorani deci peste sub 1kg găsești rar si nu este mult. Aici Decathlon nu funcționează!
Am multe cunoștințe in Franța (francezi) care folosesc mult acest tip de bile (viața este complicata si acolo după criza din 2009) pe lacuri normale in care exista destul de mult crap. Nu pot sa spun daca sunt mari pescari, dar sunt meticuloși in ceea ce fac. Partidele lor de pescuit rar depășesc 14h (in 90% din lacurile lor nu au voie sa pescuiască noaptea, iar lacurile particulare sunt piperate ca preț)
Ei îmi spun ca sunt atrași in prima faza de bilele Decathlon, dar de mâncat nu prea le mănâncă. Ca sa-i prindă au făcut firul de par scurt. Nu funcționează pe apa adânci mai mult de 2m si in ape cu mal.
De aceea te-am întrebat!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: