CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: partide scurte de 12h
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 9:31 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
Deschid acest topic pentru că cele mai multe partide pe care le fac au această durată.
Prin urmare, mă interesează cum este indicat să se abordeze astfel de partide. Mă refer aici la aspecte legate de localizare, nada, bile/plastice, plumb/momitor etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: partide scurte de 12h
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 9:56 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Pai ar trebui sa aloci ceva timp pt. sondarea substratului sau eventual sa il cunosti dinainte, daca ai mai fost recent pe balta. La carlig sa folosesti bile de atractie, fiindca nu prea ai mult timp la dispozitie. Nadesti pe fiecare lanseta ceva boiliesuri si astepti. Sigur ca nu prea poti sa ai pretentii mari de la o partida de 12 h. Uneori trec si zile pana aduni pestele pe patul de nada. Depinde de multi factori...
Totusi as pune pe o lanseta un pop-up de atractie, pe una o bila de fund, pe alta o bila critic echilibrata si daca mai e loc si de a patra lanseta, doua boiliesuri de 20 cu distanta mai mare pe firul de par fata de curbura carligului. Poate intra si ceva mare... ;)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: partide scurte de 12h
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 1:08 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Din experienta mea, ca sa ai succes (prin asta inteleg peste mare) in partide scurte, trebuie sa fii un pescar cu un instinct foarte bun, cu o capacitate de a citi imediat apa si de a lua de la inceput decizii corecte, sau sa cunosti foarte bine balta.

In prima categorie sunt putini cei care se incadreaza. Ne ramane a doua categorie. Daca faci partide scurte, fa cat mai multe si pe un sigur lac si aduna toate informatiile posibile din toate sursele - peste, pescari, paznici, patroni.

Personal, as prenadi cateva locuri (daca lacul ar fi la o distanta accesibila si daca as putea face asta fara sa atrag atentia). E cel mai mare avantaj pe care ti-l poti crea si combati oarecum hazardul la care te expui stand pe balta doar 12 de ore.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: partide scurte de 12h
MesajScris: Mie Iul 24, 2013 11:53 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
M-am gândit și eu la prenădit, dar îmi este dificil. În plus, nu știu pe câte bălți te-ar lăsa.

Cât privește localizarea, în general zona de pescuit se limitează la cât iți permite locul. Deci bănuiesc că dacă pun lansetele la distanțe diferite, cam rezolv problema.

În ceea ce privește nada, mă gândesc că cele mai bune ar fi bilele solubile și bulgării, iar la cârlig bile solubile sau plastice. Eventual cu ceva pastă pe ele. Şi acum vine întrebarea: fishmeal sau birdfood?

Foarte importantă cred că este și atracția și aici aș dori să știu dacă există ceva arome recomandate pentru astfel de partide. Citisem nu mai știu pe unde că la partidele scurte ar fi de preferat aromele picante.

Bogdan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: partide scurte de 12h
MesajScris: Lun Iul 29, 2013 3:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
bbadescu scrie:
aș dori să știu dacă există ceva arome recomandate pentru astfel de partide. Citisem nu mai știu pe unde că la partidele scurte ar fi de preferat aromele picante. Bogdan


Dupa parerea mea, nu exista arome pentru partide scurte sau lungi, poate doar dozaje pentru partide scurte sau lungi. Dupa cum nu stiu sa existe arome picante. Exista arome de condiment, dar aroma in sine - la gust - nu e picanta.

E posibil ca unii sa prefere anumite arome pentru partide scurte si alte arome pentru partide lungi, dar astea nu sunt reguli, sunt chestii contextuale.

Nu fac partide de 12 ore, partidele mele sunt de minim 48 de ore, dar daca as face m-as concentra in primul rand pe cunoasterea lacului, pe localizare si pe prenadire.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 90 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: