CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mai 10, 2024 3:54 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Vin Feb 06, 2015 12:34 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Gabriel Calin scrie:
@Vlad: sectorul B la Varlaam era dificil anul trecut, acum deja este mai simplu si o sa devina si mai simplu dupa populari si diminuarea bradisului :(


Lasa ca vedem la Haromfa in martie ce ai mai invatat, sa vedem daca ti-a fost folositor Varlaamul :lol: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Vin Feb 06, 2015 12:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
In mod cert Carponline e altceva si e important ca reuseste incet sa condenseze o comunitate. Dar cred ca e de datoria tuturor care iau ceva de aici sa si ofere ceva inapoi, asa in mod sigur lucrurile vor evolua.
In alta ordine de idei ma asteptam de pilda ca Paul sa mai vina cu un articol dupa acel superb material despre Sarulesti, dar poate ne pregateste o surpriza.

Orcum cei doar 600 de membri...imi confirma teoria conform careia pescarii de crap de un anumit profil sunt extrem de putini.
Dar esentele se tin in sticlute mici :) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Vin Feb 06, 2015 12:59 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Gabriel Calin scrie:
Nu cred ca isi au rostul comparatiile sau apropo-urile catre alte site-uri


Asa este. Comparatiile de orice fel nu duc decat la animozitati.

Fiecare site comercial este un business, inclusiv CarpOnline, si fiecare adopta strategia care i se pare cea mai eficienta ca sa-si atinga scopurile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Vin Feb 06, 2015 5:04 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
alin pitters scrie:
Lasa ca vedem la Haromfa in martie ce ai mai invatat, sa vedem daca ti-a fost folositor Varlaamul :lol: :mrgreen:


2 (+) 2 = 1 ............. eu asa sper pt voi la Haromfa :)

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Vin Feb 06, 2015 11:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 24, 2014 1:36 pm
Mesaje: 53
Localitate: Bruxelles
Trebuie sa recunosc ca din aceasta mica comunitate care s-a creat aici in jurul lui Vlad fac parte si eu cu toate ca nu prea am postat dar am citit cam tot ce s-a scris . Este altceva . Este in primul rand dragostea pentru natura , si pesti dar nu in ultimul rand promovarea bunului simt . Ma bucur ca exista si asa ceva in Romania , tara in care non valorile si prostul gust troneaza peste tot .
Parerea mea este ca acest concept Carponline se va dezvolta si mai mult in viitor cu ajutorul nostru asa cum si Vlad a anticipat . Noi insine daca vom pune la dispozitie si articole ( pentru cei care au acest dar in a scrie din experientele lor) , dar chiar si fotografiile reusite cu capturi deosebite , peisaje frumoase , vom ridica standardele iar oamenii ce vor fi la inceput de drum in carp fishing vor sti sa aprecieze si sa respecte natura si pestii . Consider ca la ora actuala la noi in tara , celor tineri inca nu li s-a insuflat indeajuns acel respect pentru mediul inconjurator , si dragostea fata de animale .Sunt multi formatori de opinie in media halieutica care mai mult induc in eroare pe cei aflati la inceput de drum . Spre exemplu eu daca as fi un tanar de 14 15 ani si as vedea un mare 'campion' intr-o emisiune tv ca arunca un peste de pe un ponton de la un metru jumate inaltime in apa , mi s-ar parea ca asa e ok , cand defapt lucrurile stau cu totul altfel . Si mai vad ca se promoveaza peste tot un asa zis 'fetis' al pestilor mari scuzat sa-mi fie termenul . Pestii mici si cand zic pesti mici ma refer la pesti de 7, 8kg nu conteaza , tot ce conteaza este mare si mult . Uitam ca pana sa ajungem la pestii mari 'trecem' prin cei mici si de multe ori am vazut pesti relativ mici cum ar fi oglinzile cu linia perfect neintrerupta de solzi pe mijloc ( asa numitii linear) care aratau mult mai frumos decat crapii over 20 . Probabil ca asta ne lipseste noua romanilor in a promova . Promovam ce e MARE si MULT ca asta da bine , ne 'hranim' cu campionate ca acolo suntem cei mai tari sau asa tindem sa credem si uitam ca pana la urma fiecare peste in felul lui e frumos indiferent de marime si trebuie tratat cu respect .Tocmai de aceea ma bucura existenta revistei Carponline si a emisiunilor Catch and Release .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 12:01 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Eu as vrea sa incerc sa ajut aceasta comunitate asa ca imi ofer timpul. Ma ofer sa fac traduceri pentru carponline daca este nevoie pentru traducerea de articole din Engleza si Germana in Romana.

Vlad, daca ai nevoie de asa ceva da un semn si pot ajuta.

De asemenea cred ca ar fi interesanta o sectiune de "amatori" la articole in care noi membrii forumului sa scriem povesti despre aventurile noastre la pescuit, nu doar pe partea tehnica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 2:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Interesanta propunerea lui serban

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 8:32 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Serban Popescu scrie:
Vlad, daca ai nevoie de asa ceva da un semn si pot ajuta.


Serban, multumesc foarte mult pentru oferta, apreciez gestul tau.

Ajutorul pe care membrii forumului il pot da comunitatii CarpOnline poate fi rezumat foarte simplu: sa incerce sa scrie ceea ce le-ar placea sa citeasca. Lucruri utile. Informatii despre echipamente, nade, monturi, locuri de pescuit.

Daca avem bunavointa sa facem asta, fiecare dupa posibilitatile lui, forumul se va dezvolta (asa cum s-a dezvoltat si pana acum) si ne va fi de folos tuturor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 10:25 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ar fi bun un articol despre chiroiu,

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carponline
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 1:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Matei Niteanu scrie:
Ar fi bun un articol despre chiroiu,


Din pacate nu prea are cine sa-l scrie, cel putin in ultimii doi ani Chiroiu n-a fost frecventat des de crapari buni si care sa se si priceapa la scris, asta si din cauza ca populatia predominanta de crap sub 13 kg nu este foarte tentanta pentru ei.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: