CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:17 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: lacul horgesti
MesajScris: Sâm Aug 03, 2013 9:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Problema sta in felul urmator, in Septembrie o sa am cateva zile libere si vreau sa fac o partida de 4 zile pe Horgesti. Am nevoie de foarte multe informatii legate de lac. Tin sa precizez ca o sa pescuiesc aruncat din mana. Am citit toate articolele si am vizionat toate emisiunile, dar cu siguranta sunt aspecte care nu ai cum sa le afli decat de la cei care au fost acolo. Eu intentionez sa pescuiesc cu monturi culisante, ace nr 4, kurv shank korda, fir de 0.22 pe tambur.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Dum Aug 04, 2013 5:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
N-am fost niciodata pe Horgesti, insa pot face o presupunere: ca vizezi pesti mari. Chiar daca arunci din mana, presupunand ca oricum trebuie sa si nadesti la distanta la care pescuiesti si oricum nu esti in regim de concurs unde cativa metri in distanta sa faca diferenta, eu n-as pescui cu fir de 0,22. S-ar putea sa am in dril captura vietii si sa o pierd din cauza fragilitatii unui fir de asemenea grosime. Chiar daca ai balta curata in fata si esti atent in dril, firul subtire il consider foarte vulnerabil. Altfel, sunt foarte interesat si eu sa aflu parerile si sfaturile celor care au pescuit acolo vis-a-vis de abordarea acestei balti la un pescuit "din mana".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Dum Aug 04, 2013 7:09 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ai dreptate legat de fir, dar din cate am inteles trebuie sa iesi cu montura undeva la 120 de m ca sa ai trasaturi, din cauza asta m-am gandit la 0.22. Chiar sunt curios legat de alte aspecte cum ar fi cat de mult influenteaza vantul trasaturile si adancimile pe diferite zone, etc.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Dum Aug 04, 2013 11:44 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
S-ar putea sa am in dril captura vietii si sa o pierd din cauza fragilitatii unui fir de asemenea grosime.


In opinia mea, pe un lac cum e cel de la Horgesti, fara agataura, nu e nici un pericol sa folosesti un fir de 22 (8 lb), daca faci drill-ul corect. PB-ul meu, un crap de aprox.18 kg (si care, in ciuda marimii, a luptat extraordinar, cca. 20 de minute), a fost prins pe "Moara" cu monofilament de 22 (Shimano Technium Tournament crap - cel negru).

On-topic, la randu-mi, astept cu interes eventuale sfaturi si impresii vis-a-vis de pescuitul "din mana" la Horgesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Lun Aug 05, 2013 1:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 23, 2013 9:09 am
Mesaje: 11
Localitate: Cristuru Secuiesc
Anul trecut am pescuit 4 zile pe Horgesti, impreuna cu un prieten.
Am pescuit cu 4 lansete din mana si cu 4 lansete plantate. La cele plantate am prins pesti mari inca din prima noapte (2 buc over 10) iar la cele din mana numai a treia zii dimineata am inceput sa prindem.
La plantat am momit doar peste monturi nu am facut o nadire extinsa, insa de pe mal nadeam extins si cu cantitati destul de mari. A treia zii nu am mai plantat, am dat cu toate lansetele din mana si am avut prezentari destul de dese. Bilantul a fost : 5 crapi 10 + la plantat, 7 crapi 10 + aruncat din mana. Captura partidei (17.36kg) fiind prinsa in a patra zii la ora 11;00 la o lanseta aruncata la cca 130 m.
Firul de 22 poate fi indeajuns daca faci un dril bun si fin, dar daca prinzi o vreme cu vant mare pe Horgesti se formeaza valuri destul de mari, si poti avea probleme cu pestele cand ajungi aproape de mal, te sfatuiesc sa folosesti fir ceva mai gros. (28), nu de alta dar esti mai sigur si la lanseuri nu te trage in spate.
Fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Lun Aug 05, 2013 1:51 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@andrei_spc

Multumindu-ti pentru informatii, eu unul, mai am doar 2 intrebari:

1) In ce au constat nada si momeala, doar boilies/solubile sau si seminte?

2? Care a fost standul/zona de pescuit?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Lun Aug 05, 2013 2:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
andrei_spc scrie:
Anul trecut am pescuit 4 zile pe Horgesti, impreuna cu un prieten.
Am pescuit cu 4 lansete din mana si cu 4 lansete plantate. La cele plantate am prins pesti mari inca din prima noapte (2 buc over 10) iar la cele din mana numai a treia zii dimineata am inceput sa prindem.
La plantat am momit doar peste monturi nu am facut o nadire extinsa, insa de pe mal nadeam extins si cu cantitati destul de mari. A treia zii nu am mai plantat, am dat cu toate lansetele din mana si am avut prezentari destul de dese. Bilantul a fost : 5 crapi 10 + la plantat, 7 crapi 10 + aruncat din mana. Captura partidei (17.36kg) fiind prinsa in a patra zii la ora 11;00 la o lanseta aruncata la cca 130 m.
Firul de 22 poate fi indeajuns daca faci un dril bun si fin, dar daca prinzi o vreme cu vant mare pe Horgesti se formeaza valuri destul de mari, si poti avea probleme cu pestele cand ajungi aproape de mal, te sfatuiesc sa folosesti fir ceva mai gros. (28), nu de alta dar esti mai sigur si la lanseuri nu te trage in spate.
Fir intins!


Foarte interesant, dar da mai multe detalii daca se poate, legat de locul pe care ai pescuit, cum afecteaza vantul balta, ce probleme ai avut si cum le-ai rezolvat, cat ai nadit, cu ce si orice alta informatie care poate fi de ajutor. Legat de fir, 0.28 chiar ma trage in spate fata de 0.22, poate sa folosesc 0.25. Mie unu 0.28 imi ia cam 15 metri din distanta de lansare, si in conditile in care pescuiesti cu sac solubil, e nasol cu 0.28 nu cred ca dau mai mult de 100 m.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Ultima oară modificat de Matei Niteanu pe Lun Aug 05, 2013 2:12 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Lun Aug 05, 2013 2:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 23, 2013 9:09 am
Mesaje: 11
Localitate: Cristuru Secuiesc
Ionut-Paul scrie:
@andrei_spc

Multumindu-ti pentru informatii, eu unul, mai am doar 2 intrebari:

1) In ce au constat nada si momeala, doar boilies/solubile sau si seminte?

2? Care a fost standul/zona de pescuit?



1) Am folosit doar boilesuri de 18 20 si 22 tari ca piatra. (In iaz e foarte mult ten mic 2-3 kg, iar daca nadesti cu seminte risti sa nu mai scapi de el)

2) Am pescuit la "Pietre", dar dupa aceasta partida am participat la un concurs tot pe Horgesti, unde am pescuit la "Cruce" doar din mana, si atunci in 72 ore am prins 5 buc 10 +.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Lun Aug 05, 2013 2:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 23, 2013 9:09 am
Mesaje: 11
Localitate: Cristuru Secuiesc
mniteanu scrie:
Foarte interesant, dar da mai multe detalii daca se poate, legat de locul pe care ai pescuit, cum afecteaza vantul balta, ce probleme ai avut si cum le-ai rezolvat, cat ai nadit, cu ce si orice alta informatie care poate fi de ajutor. Legat de fir, 0.28 chiar ma trage in spate fata de 0.22, poate sa folosesc 0.25. Mie unu 0.28 imi ia cam 15 metri din distanta de lansare, si in conditile in care pescuiesti cu sac solubil, e nasol cu 0.28 nu cred ca dau mai mult de 100 m.


Pe Horgesti am observat, ca mai mult ca pe alte lacuri, vantul influenteaza foarte mult pestele. Inspre unde bate vantul aduce pestele.
Malul se adanceste foarte usor, trebuie sa intri dupa peste ca sa il bagi in sac mai ales cand este vant ca sa nu ai surpriza ca ramane cu burta pe fund si se sperie de iti scoate lanseta din mana....
In privinta distantei la care pescuiesti cred ca e tot una daca lansezi la 130 sau la 80 m de la mal, fundul lacului este la fel peste tot, singurul lucru care tine pestele este nada.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Lun Aug 05, 2013 4:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cam ce cantitate de nada ai avut

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: