CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:13 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam B11
MesajScris: Joi Aug 05, 2021 12:42 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 12, 2021 4:56 pm
Mesaje: 4
Buna ziua.
De ceva vreme sa deschis pescuitul. pe B11, cei ce au pecuit pe acest stand aveti ceva informatii utile(locuri abordate)
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam B11
MesajScris: Joi Aug 05, 2021 1:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am pescuit pe B10 si B11 atat anul trecut (cand standurile tocmai fusesera configurate), cat si anul asta, dupa ce au fost deschise la pescuit pentru public. Ambele sunt standuri productive, dupa cum era de asteptat. Ca sa se inteleaga din ce motiv era de asteptat sa fie productive, poate ca e utila o explicatie.

In anii trecuti, orice pescar care statea pe standurile B13 si B14 (pe malul de vest) sau pe B7 si B8 (pe malul de est) putea sa vada pestii sarind dincolo de sforile care marcheaza limitele de stand, pe zona actualelor standuri B9, B10 si B11. Era un contrast evident intre zonele pescuite, unde nu prea vedeai nicio saritura, si zonele nepescuite, unde pestii sareau tot timpul. E un fenomen pe care l-am vazut si pe alte lacuri - pestii stau in zonele de refugiu.

Faptul ca au ajuns sa stea in zonele unde nu pot fi pescuiti e un rezultat al presiunii pescarilor. In anul in care s-au deschis standurile de pe malul de vest, cele mai productive standuri erau cele mai indepartate, cu suprafetele cele mai mari si cu presiunea cea mai mica (de exemplu, B13). Initial, pe B13 sau B14, pestii se puteau prinde aproape, la 80-100m, dar sub efectul presiunii au inceput sa se indeparteze, iar pescarii au inceput sa-i caute la 2-300m, motiv pentru care administratia a limitat distantele de pescuit cu ajutorul sforilor pe care le cunoastem.

Consecinta a fost ca locurile cele mai bune au devenit cele de "la sfoara", adica in imediata apropiere a zonei de refugiu in care stateau pestii. Cand sforile au fost mutate, locurile bune s-au mutat si ele.

In sezonul actual, standurile B10 si B11 (presupun ca si B9, dar n-am pescuit pe el) sunt in situatia in care erau B13 si B14 in urma cu cativa ani. Sunt standuri foarte productive si poti sa prinzi peste aproape de malul pe care stai - exact unde vedeam pestii sarind cand stateam pe B13 sau B14.

Sunt convins ca lucrul asta n-o sa dureze la nesfarsit, dar deocamdata e un moment bun.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: