CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:49 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam Sector B
MesajScris: Vin Mar 19, 2021 4:01 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 18, 2021 10:52 pm
Mesaje: 2
Buna ziua,

pe sectorul B , stand 13 se pescuieste conf. regulament alternativ cu B12 .
Tinand cont ca “zona fierbinte” a B13 e la funie, prin activarea B11 care are acces la aces zona nu cumva o sa scada mult randament pe B13? In cazul B13 nu ar trebui alternativ cu B12 si B11?

Cristian Patrascu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam Sector B
MesajScris: Vin Mar 19, 2021 5:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
B12 e un stand de feeder, nu ar trebui sa influenteze pescuitul la crap pe B13. Zona din fata lui B12 e o zona cu apa mica, iar pescuitul la feeder se poate face doar ziua. Noaptea, zona ramane libera.

B11 e posibil sa afecteze randamentul locurilor din larg pe care se pescuieste de pe B13. Pe de alta parte, sa ne gandim cum au ajuns locurile din larg sa fie atat de bune. In primii ani de pescuit pe B13 (sau pe B14), se prindea foarte bine la distante medii, n-aveai nevoie sa te duci departe. Treptat, pestele s-a mutat in zona de protectie de dincolo de linile de demarcatie, iar locurile "de la sfoara" au devenit cele mai productive pentru ca erau cele mai apropiate de zona in care statea pestele.

In momentul in care B9, B10 si B11 vor incepe sa fie pescuite, crapii nu vor mai avea zona de refugiu in care stateau pana acum si unde ii vedeam sarind toata ziua. E posibil sa vedem o redistribuire a locurilor productive pe unele standuri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam Sector B
MesajScris: Mar Apr 20, 2021 8:37 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Iul 25, 2020 7:17 am
Mesaje: 6
Buna ziua,

In iunie perioada 24_27 am rezervare pe sectorul B standurile B15 si B16. Avand in vedere ca va fi prima data cand voi pescui pe lacul Varlam mi-ar prinde bine cateva sfaturi de la cei care au pescuit standurile mentionate, personal voi pescui pe B15. Ceva sfaturi legate de dimensiunea bilelor pentru acea perioada(ma gandeam 16mm -20mm), distante, daca este pericol de agataturi sau praguri care pot taia firul etc. Multumesc anticipat si fire intinse va doresc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam Sector B
MesajScris: Mar Apr 20, 2021 12:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In general, la Varlaam nu ai motive sa pescuiesti cu boiliesuri de dimensiuni mari (20-24mm). Sunt situatii in care poti sa prinzi si cu ele, dar se prinde mult mai bine cu boiliesuri mici (12-16mm), folosite atat ca nada, cat si la carlig. 

Varlaam nu are agatatura pe niciun stand - sau are foarte putina. Ocazional, se mai intampla ca pestii sa gaseasca pe fundul apei cate ceva in care sa se agate (pe Sectorul B, de exemplu, erau cateva buturugi in fata standului B4), dar administratorii fac tot posibilul sa elimine agataturile.

Exista in schimb multe pietre si praguri in care firele se pot taia - si de asta sunt obligatorii firele principale de minim 0,40mm cu inaintas de minim 0,60mm. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam Sector B
MesajScris: Mar Apr 20, 2021 1:37 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iul 25, 2020 7:17 am
Mesaje: 6
Regulamentul il stiu, chiar am schimbat cateva e-mailuri cu administratia, am ales deja un fir de 0.40 si ianintas de 0.60. In dubiu sunt ce sa fac in privinta mulinetelor, in specificatia producatorului 0.40 intra doar 210 m, imi pare cam la limita spre insuficient. cum am spus in postul anterior nu cunosc lacul Varlam si nu stiu pe standul B15 care sunt lungimile maxime la care se poate pescui. Iau in calcul sa schimb mulinetele daca nu culeg destule info pana la partida.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam Sector B
MesajScris: Mar Apr 20, 2021 3:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Distantele de pescuit pe B15 sunt sub 200m. Cele mai mari distante sunt probabil pe la 170-180m, dar exista si locuri interesante la distante mai mici. Poti sa pescuiesti la distante mai mari de 200m doar daca standurile din stanga (B14) sau din dreapta (B16) sunt libere si vrei sa pui una sau mai multe lansete pe zonele lor (lucru care e permis de regulament).

Ca atare, nu cred ca va fi nevoie de alte mulinete pentru prima partida, dar pe viitor ar fi util sa folosesti mulinete cat mai incapatoare si sa ai pe ele fir cat mai gros. Firul de 0,40 e cel mai mic diametru acceptat, dar as recomanda oricui sa foloseasca fire mai groase, daca incap pe tambur. 

O sa vezi uneori firul facut franjuri dupa ce s-a frecat de praguri si pietre si sa o sa-ti dai seama cat de putin a lipsit sa nu se taie. Cu cat firul e mai gros, cu atat e mai sigur. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam Sector B
MesajScris: Mie Apr 21, 2021 9:18 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Iul 25, 2020 7:17 am
Mesaje: 6
Am vazut un filmulet al Dvs. in care se vedeau balizate cateva locuri pe B15 si avand in vedere ca sunt locuri bune in aprierea malului opus iau in calcul sa imi schimb totusi mulinetele. Asa cum am mentionat si anterior prosucatorul spune ca ar intra 210m de 0.40, nu am verificat si poate nu este asa, mai trebuiesc minim 15 m de inaintas de 0.60, este la limita. Multumesc pentru raspunsuri!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam Sector B
MesajScris: Mie Apr 21, 2021 11:17 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Emanuel scrie:
...prosucatorul spune ca ar intra 210m de 0.40, nu am verificat si poate nu este asa, mai trebuiesc minim 15 m de inaintas de 0.60, este la limita.
Din experiență și așa cum am explicat în "Capacitatea tamburului mulinetei" (https://www.youtube.com/watch?v=N1ZjzKH ... SqHURPKM1n), intră ceva mai mult fir pe tambur decât este specificat de producător. Mai mult, având în vedere că vei pescui plantat, poți face chiar overfill (să umpli ceva mai mult tamburul decât ar fi în mod optim pentru pescuit lansat), deoarece, la plantat, se reduce, până la eliminare, riscul încurcării firului, chiar dacă tamburul este umplut ceva mai mult.

Dacă firul are diametrul real 0,40mm și pe fusta tamburului scrie că încap 210m de 0,40mm, sunt șanse să încapă 250m, cu sau fără overfill. Merită să încerci înainte să cumperi alte mulinete.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam Sector B
MesajScris: Joi Apr 22, 2021 1:05 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iul 25, 2020 7:17 am
Mesaje: 6
Va multumesc pentru sfaturi!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: