CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:38 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Iul 16, 2020 3:38 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 13, 2020 12:10 pm
Mesaje: 4
Localitate: Brasov
Vă salut cu respect! Aș dori niște sfaturi în legătură cu o partidă de 4 zile pe care urmează să o fac la Horgești pe ultima insulă la sfârșitul lui iulie. Ținând cont că în lunile de vară apa este mai caldă v-as ruga să mă sfătuiți in primul rând ce momeală să folosesc, boilies sau pop up, dacă boilies ,să folosesc bile tari sau solubile și ce dimensiuni? Sau daca folosesc pop up uri ce variante să aleg. Până acum am mai folosit la horgesti bile de 20 de la select baits, belachan și meat and fish, cate 2 bile pe o montură blow back, unul tare si unul critic, dar apa era mai rece. Din gama de pop up uri am aproape toate felurile de Fluro de la dynamite baits de 20mm, dar la pop up nu mi a tras până acum pe această baltă.
Să încerc totuși boiliesuri solubile cu arome mai dulci și să schimb lansetele mai des? Ca și loc , ultima insulă , ar trebui sa plantăm monturile mai aproape de malul celălat? Până acum am pescuit de pe partea cealaltă, unde apa este un pic mai mare, poton 5, 6 .
Multumesc mult si fire întinse vă doresc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 16, 2020 5:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pe baza partidelor pe care le-am facut in ultimii ani la Horgesti, cred ca sunt doua aspecte de discutat:

(1) In ce parte a lacului e pestele?
(2) Pestele e dispus sa se hraneasca sau nu?

Cateva cuvinte despre cele doua aspecte:

(1) Horgesti e un lac pe care pestele are tendinta sa circule si, de multe ori, sta ori intr-o parte, ori in alta (la dig sau in coada lacului), in functie de directia vantului sau de temperatura apei sau de alti factori. Situatiile in care se prinde bine pe tot lacul sunt rare. Mult mai frecvente sunt cele in care se prinde bine doar intr-o parte a lacului. Daca alegi un capat al lacului, iar pestele e in capatul celalalt, partida va fi dificila. Fie te muti, daca gasesti loc, fie astepti ca pestele sa vina spre tine, daca prognoza meteo iti spune ca e posibil sa se intample lucrul asta. 

(2) Sunt si cazuri in care pestele e in fata ta, il vezi sarind si stii ca e acolo, dar nu trage. In asemenea situatii, nu exista reteta. Tine de fiecare pescar sa citeasca apa si sa caute locuri si sa aiba inspiratie. Uneori, poti sa gasesti o rezolvare, alteori nu. 

Mihaimurea scrie:
Să încerc totuși boiliesuri solubile cu arome mai dulci și să schimb lansetele mai des?
Nu cred ca partida se rezolva folosind o anumita aroma, ar fi prea simplu sa fie asa. Apropo de asta, aromele pe care le consideri dulci... nu sunt dulci. Pentru noi, prunele sau bananele sau portocalele sunt fructe dulci, dar aromele sintetice pe care le folosim in boilies - de pruna, banana sau portocala - nu sunt dulci. Pot fi foarte amare.

Mihaimurea scrie:
 la pop up nu mi a tras până acum pe această baltă.!
E doar o intamplare. Am prins multi crapi pe Horgesti cu monturi de pop-up, la fel cum au prins si altii.  

In concluzie, sugestia mea e sa te pregatesti pentru o partida dificila, tinand cont de anotimp si de specificul lacului. Ia informatii de la administratie despre zonele in care s-a prins peste, iar daca pestele nu e in coada lacului, unde ti-ai facut rezervarea, gandeste-te si la posibilitatea de a te muta (daca sunt locuri disponibile). Nadeste putin si grupat, cat sa prinzi un singur peste. Nu fa paturi de nada daca nu esti sigur ca pestele e dispus sa le consume. Foloseste momeli mici si carlige mici. Nu te rezuma la boiliesuri, incearca si seminte ca nada sau ca momeala.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 16, 2020 9:41 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 13, 2020 12:10 pm
Mesaje: 4
Localitate: Brasov
Mulțumesc mult pentru raspuns! Am sa incerc mai multe monturi si o sa vad la care o sa tragă pestele. Stiu ca depinde foarte mult de locul unde se afla pestele pe balta aceasta, sper sa fie in coada lacului cand mergem noi :) . Mult succes in continuare si multumim pentru sfaturile foarte utile!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 07, 2020 10:09 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 13, 2020 12:10 pm
Mesaje: 4
Localitate: Brasov
Salutare! Intr-adevar ati avut dreptate cu localizarea pestelui la Horgesti. Prima si a 2 zi nu am prea avut trăsături, probabil fiind apa mai mică si cald afară, dar dupa ca a inceput sa bată vântul înspre noi am inceput sa avem si primele capturi. În mare parte cteni de 9- 12 kg si crapi de 8,9 kg. Plus câțiva carași care au intrat la boiliesuri. Am pescuit cu cate o bila de 16 critic echilibrată de diverse arome. Am incercat si alte momeli dar asta a avut cele mai bune rezultate. După 4 zile pe insulă eu a trebuit să plec , dar frații mei s au mutat la apa mai mare unde cu aceleași bile critice au început să aibă mai multe trăsături printre care și un crap comun de 19,5kg. A contat ca apa a fost mai rece si vântul bătea mai tare.
Oricum o sa revenim la Horgesti pentru peisajul magnific, peștii mari pe care aceasta balta ii are și pentru personalul foarte amabil al acestei bălți. Fire întinse!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 07, 2020 10:36 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 13, 2020 12:10 pm
Mesaje: 4
Localitate: Brasov
Cateva dintre capturi


Fişiere ataşate:
received_2742718655950191.jpg
received_2742718655950191.jpg [ 224.5 KiB | Vizualizat de 5591 ori ]
20200730_020837.jpg
20200730_020837.jpg [ 129.67 KiB | Vizualizat de 5591 ori ]
received_302140314322824.jpg
received_302140314322824.jpg [ 193.96 KiB | Vizualizat de 5591 ori ]
20200520_102633.jpg
20200520_102633.jpg [ 211.78 KiB | Vizualizat de 5591 ori ]
received_292951541920427.jpg
received_292951541920427.jpg [ 193.37 KiB | Vizualizat de 5591 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Aug 08, 2020 2:44 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mihaimurea scrie:
Intr-adevar ati avut dreptate cu localizarea pestelui la Horgesti.

Ma bucur daca recomandarile mele au fost corecte.

Legat de influenta vantului la Horgesti, poti sa citesti un articol pe tema asta pe care l-am scris in 2012 pentru site-ul F&H. Cred ca observatiile facute atunci sunt valabile si astazi. Vezi Efectul Hilton.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: