CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 10:41 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 1:14 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 24, 2014 11:00 am
Mesaje: 3
Buna ziua

Sunt nou in pescuitul crapului si am nevoie de un sfat in achizitionarea a 4 lansete de 3.90. Bugetul meu este de 2500 RON. Am citit ca nu ar trebui sa ma axez pe niste lansete foarte rigide pentru inceput, chiar daca vreau sa pescuiesc la distante mari, asa ca am pus ochii pe 2 modele - Chub Outkast Plus 3.90 3.5lb, inel de 50mm sau Shimano Beastmaster 3.96m 3.5lb, inel de 40mm.

Am vazut lansetele acestea, am pus mana pe ele, imi plac amandoua. Care credeti ca ma ajuta pe mine, ca incepator in aruncari la distanta?

Chub-ul este mai moale un pic si are inel de 50, iar Beast-ul este un pic mai rigida si are inel de 40

Din pacate, nu am prieteni care sa aiba modelele astea sa le pot incerca, asa ca ma axez pe sfaturile de pe forum ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 1:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu iti dau un sfat, daca tot vrei sa iti iei lansete mai moi la inceput, parerea mea e sa iti iei o daiwa black widow, care e o lanseta semiparabolica si decenta la bani. Ca sa dai 600 ron / bat pe care il schimbi dupa 1 an / 2 ani mie unu mi se pare cam mult. Iti zic din proprie experienta ca o sa ajungi la un moment dat cand o sa iti doresti un bat rigid, pe care sa poti pune forta cand e nevoie sa scoti un peste din agatatura sau sa atingi o anumita distanta.

Acum depinde de tine, dar eu mi-as lua niste bête rapide oricand pe langa unele moi.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 1:37 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Salut ,
iti recomand daiwa mission , eu le am de 7 ani si sunt extrem de multumit de ele .chiar daca am trecut la un alt nivel cu lansetele ,Missionurile au fost singurele lansete de care nu am dorit sa ma despart .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 3:40 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Chub-ul este mai moale un pic si are inel de 50, iar Beast-ul este un pic mai rigida si are inel de 40


Exceptand cazurile cand vei fi nevoit sa arunci cu fire groase (0,35 mm sau mai mult), inelul de plecare de 50 mm nu iti aduce nici un avantaj, ba chiar, in functie de calitatile blancului, s-ar putea sa-ti ia din distanta. Un inel de plecare mare presupune toata secventa de inele schimbata cu unele mai mari, deci mai grele, care implicit vor avea influenta asupra actiunii lansetei. Daca luam 2 blancuri identice la care difera doar secventele de inele (50-16, vs. 40-12), cea cu inel de plecare de 40 mm va parea mai rigida/rapida.

Odata cu trecerea timpului oricum tendinta generala este, pe masura ce se capata experienta, de a se trece de la lansete mai moi la unele mai rigide.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 4:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 9:51 am
Mesaje: 75
Localitate: Ploiesti
Gelu D scrie:
Buna ziua

Sunt nou in pescuitul crapului si am nevoie de un sfat in achizitionarea a 4 lansete de 3.90. Bugetul meu este de 2500 RON. Am citit ca nu ar trebui sa ma axez pe niste lansete foarte rigide pentru inceput, chiar daca vreau sa pescuiesc la distante mari, asa ca am pus ochii pe 2 modele - Chub Outkast Plus 3.90 3.5lb, inel de 50mm sau Shimano Beastmaster 3.96m 3.5lb, inel de 40mm.

Am vazut lansetele acestea, am pus mana pe ele, imi plac amandoua. Care credeti ca ma ajuta pe mine, ca incepator in aruncari la distanta?

Chub-ul este mai moale un pic si are inel de 50, iar Beast-ul este un pic mai rigida si are inel de 40

Din pacate, nu am prieteni care sa aiba modelele astea sa le pot incerca, asa ca ma axez pe sfaturile de pe forum ;)


Beastul este putin mai mult rigida.. dupa parerea mea se incarca destul de greu insa eu o recomand ca si lanseta.

_________________
https://www.instagram.com/thesessionro
https://www.facebook.com/thesessionro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 7:26 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Ionut-Paul scrie:
Odata cu trecerea timpului oricum tendinta generala este, pe masura ce se capata experienta, de a se trece de la lansete mai moi la unele mai rigide.


nu neaparat.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 8:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
clau.c scrie:
Ionut-Paul scrie:
Odata cu trecerea timpului oricum tendinta generala este, pe masura ce se capata experienta, de a se trece de la lansete mai moi la unele mai rigide.


nu neaparat.


Ba da, vorbeam despre tendinta generala, deci neaparat! :) Ceea ce nu inseamna ca absolut orice pescar face asta.

Totusi e clar: pentru a ajunge la distante mai mari iti trebuie o lanseta mai rigida (cu care poti pescui foarte bine si la distante mici sau medii). Invers insa nu mai e valabil. Asa ca, odata ce capeti experienta (prin asta intelegand partide la care n-ai putut ajunge acolo unde era pestele), de regula, vei cauta sa schimbi o lanseta mai moale cu una mai rapida.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 9:47 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
sincer tendinta asta generala ''tare in fata'' nu prea ma pasioneaza, poti sa pescuiesti si cu niste lansete mult mai placute, depinde foarte mult de locurile unde pescuiesti si de ce fel de pescuit practici.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 10:10 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
sincer tendinta asta generala ''tare in fata'' nu prea ma pasioneaza


Nici nu trebuie sa te pasioneze, e de ajuns sa ai 2-3 situatii de acest gen pe sezon. "Tare in fata" e doar un mod de a ajunge la pestele dorit atunci cand cealalta metoda, plantatul (din barca sau cu vaporasul), nu este posibil/permis. Cum este, de exemplu, pe imensa majoritate a lacurilor englezesti, tara unde a luat nastere carpfishingul. Acuma sigur ca, in opinia mea, folosirea barcii ar fi indicata pe toate lacurile cu agatatura si a caror topografie permite asta.

Altfel, ca sa revenim un pic si la topic, daca nu distanta e cea care te intereseaza, nu vad de ce ti-ai lua lansete de 3,90m, nu? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete crap 3.90m
MesajScris: Mar Feb 25, 2014 12:54 am 
Neconectat

Membru din: Mar Feb 04, 2014 1:29 am
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
Chestia asta cu 3.60 sau 3.90, inele de 50 sau 40 si asa mai departe este relativa din punctul meu de vedere. Toate aceste aspecte trebuiesc raportate in primul rand la modul si conditiile in care vrem sa pescuim.
Ar fi interesant daca ne-ai spune ce fel de pescuit practici - plantat sau arunci din mana, la ce distante pescuiesti, daca pescuiesti in agataturi, dril din barca sau de pe mal, etc...

Sa-i spunem omului ce folosim...nu cred ca il ajuta cu nimic, e incepator si daca venim toti cu cate un model...ii dam sah mat, asa ca, parerea mea este sa astepte inca putin pana se deschide sezonul.

Pana atunci, incearca sa gasesti pe cineva care sa-ti poata oferi posibilitatea de a incerca aceste lansete (sau poate si altele...cine stie de unde sare iepurele). Vezi ca sunt magazine serioase care, in anumite situatii si conditii, ofera posibilitatea de a incerca lanseta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: