CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 11:06 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: inele Fuji K
MesajScris: Mar Dec 31, 2013 10:32 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
Buna ziua,

m-ar interesa ce avantaje/dezavantaje au aceste inele.

Mulțumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: inele Fuji K
MesajScris: Mar Dec 31, 2013 11:06 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
N-am o experienta directa cu ele, nu m-au preocupat pentru ca pescuiesc rareori aruncand din mana, dar am cerut parerea unor profesionisti in materie de casting si rod-building, cand au aparut pe piata. Opinia lor a fost ca isi fac foarte bine treaba pentru care sunt concepute - sa elimine perucile, in special pe primul inel. In sensul asta, sunt rod-builderi care merg pana acolo incat recomanda un singur inel Fuji K, unul de 40mm ca inel de plecare, pe primul segment, dupa care continua cu inele de alt tip, foarte usoare, pe segmentul de varf, si incheie cu un inel anti-tangle.

Pentru a castiga distanta, insa, inteleg ca efectul lor e minim sau inexistent. Adica nu arunci mai departe doar pentru ca ai inele Fuji K. Un motiv ar putea fi ca sunt voluminoase, datorita ramei mari, si ca atare sunt grele.

Cu ani in urma, Fuji producea niste inele cu picior foarte inalt, care se numeau Stand-Off, gandite sa te ajute sa castigi distanta prin faptul ca indepartau firul de blanc si, teoretic, reduceau frecarea. Lansetele Daiwa Infinity si Leon Hoogendijk le foloseau. In practica, nu era niciun castig, pentru ca inelele erau mari si grele, ingreunau varful, ii incetineau revenirea si mareau efectul de torsiune a blancului in aruncare. Erau si foarte scumpe si toate astea au facut sa nu prinda la public.

Nu spun ca asta se aplica inelelor Fuji K pe care, repet, nu le-am testat, dar orice inele inalte, mari si grele puse pe varf nu sunt - pana la proba contrarie - un avantaj pentru distanta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: inele Fuji K
MesajScris: Mar Dec 31, 2013 11:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
Mulțumesc Vlad!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: