CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:34 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Sep 01, 2013 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Salut,
Asadar dupa mai multe amanari strategice si nervi consumati pe balta din cauza echipamentului "profesional" marca Quechua, m-am hotarat in sfarsit sa-mi achizitionez,de fapt sa-mi fac cadou de ziua mea un cort serios.De pe lista initiala formata din Titan 1 ,Double Top Extreme 1 (MK3) si Trakker Tempest Air,a ramas definitiv legendarul Titan 1 man...totusi mai am o dilema...nu stiu ce sa aleg intre Overwrap si Extreme Canopy? Deci orice sfat sau parere e binevenita in legatura cu alegerea invelisului suplimentar Overwrap si cel suplimentar extensibil Extreme Canopy. La invelisul suplimentar de plasa mimetrica (Bushwrap),eu unul nu-i vad rostul :( ,deci deocamdata nu am de gand sa-l achizitionez.
Multumesc anticipat! :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Sep 01, 2013 11:05 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sper sa ma insel, dar nu cred ca vei primi prea multe raspunsuri legate de Titan pe forumurile din Romania. E un cort cu vanzari minime pe piata noastra. N-am idee de ce. In Anglia, e un model-cult. In Romania, nu-l baga nimeni in seama. In schimb, Double Top e extrem de popular si s-au vandut sute.

O posibila explicatie ar fi faptul ca in Romania sunt apreciate corturile cu pereti dubli si capsula interioara cusuta, integrata in cort, nu separata de el. Face exceptie Trakker Armo, care se vinde bine.

La un Titan, as alege Extreme Canopy, ca sa castig spatiu. E un spatiu de care ai nevoie, de exemplu, cand intri in cort cu hainele si cizmele ude si vrei sa le lasi pe "veranda". Nu-mi plac corturile fara spatiul asta, dar altii se baga cu cizmele ude si in pat, deci tine de preferintele fiecaruia.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Oct 05, 2013 7:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Salut!
Astazi am primit un e-mail,prin care am fost anuntat de catre magazinul la care am facut comanda,ca mi-a sosit in sfarsit mult asteptatul si visatul cort Nash Titan 1 man...pot sa trec sa-l iau cand am timp.Daca vedeam e-mail-ul mai repede,dadeam o fuga astazi pana la magazin sa-l iau.Ar fi fost mai mult decat perfect astazi...nu gaseam trafic,dar mai ales vremea a fost perfecta pentru o proba serioasa.
Pentru moment invelisul suplimentar nu il iau,deoarece cortul a venit doar cu Overwrap-ul...eu vreau sa iau versiunea extensibila Extreme Canopy.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 08, 2013 11:51 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Gata!!! acum o ora am intrat in posesia legendarului cort de la Nash... The Legend Is Back! ;) :evil: :lol: ...Dupa ce am discutat cu baietii de la magazin si mi-au explicat cum sta treaba cu invelisurile suplimentare,am decis sa iau Overwrap-ul original.Din acest motiv a trebuit sa renunt pentru moment,la achizitionarea unei pijamale Zero Tollerance Second Skins si la cateva maruntisuri.Cum se opreste ploaia,montez cortul in gradina si revin cu foto si o prima parere despre el.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 08, 2013 8:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Asadar pentru a evita ulterioare intrebari...ce imi place cel mai mult la acest model,este ca se monteaza fenomenal de simplu si de rapid,iar in aceasta versiune de 1 man,dispune de un spatiu suficient de mare,pentru a incapea in el chiar si doua paturi inclusiv ceva bagaje!Intr-adevar ca are 3-4 kg in plus fata de alte modele,dar in schimb la capitolul rezistenta,se stie foarte bine ca detine suprematia absoluta!Materialul si structura din care este facut,rezista fara probleme si la cele mai infricosatoare furtuni si vijelii cu grindina,iar acoperit cu overwrap-ul,se transforma instantaneu intr-un adevarat bunker!!! Ca minus ar fi vopseaua de pe tevile din fata(pichetii aceia doi),care sare in locul unde se ating intre ei in timpul transportului si ca raman urme in locul unde se strang suruburile de blocaj.Ar mai fi problema impachetari Overwrap-ului,care pe mine m-a cam chinuit pana sa-l fac sa intre inapoi in husa,dar este doar o chestiune de indemanare si practica.In foto se vede cum l-am montat doar asa informativ,intre doua reprize de ploaie,mai mult sa vad daca are ceva defecte.La fel si overwrap-ul,l-am pus pe cort fara sa-l ancorez la sol,doar sa vad cum vine si daca se potriveste.Mai are si fata din plasa Heavy- Duty,dar cu care nu am mai facut foto.
In concluzie...The Legend Is Back este un cort fantastic!!!
Toate cele bune!


ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Noi 10, 2013 2:47 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Arata super ,sa il stapinesti sanatos ,cu multe iesiri pe balta .Un singur lucru as fi interest ,mai spre vara viitoare , cum este inauntru fara aerisiri pe spate ,special la voi in Italia ,caldurile vara....


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Noi 10, 2013 5:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Multumesc! :)
Pai la ce imi mai trebuiesc aerisiri pe spate?Acele ferestre nu ajuta cu nimic si oricum am posibilitatea personalizarii la partea din fata.Daca e necesar se poate indeparta panoul frontal pentru a fi transformat intr-un brolly sau se poate lasa doar cu plasa anti tantari!Plus ca am in proiect fabricarea unui invelis din plasa,doar pentru ai face umbra.Dar daca si asa e prea cald inauntru,atunci imi iau si un Oval Broly doar pentru vara! :) ...In mod normal aici vara cand este mega caldura,e mai bine sa nu intre in casa aerul fierbinte de afara,asa se pastreaza inauntru temperatura constanta.
Ps:Problema mai grava la toate corturile,e toamna/iarna cu condensul,deci obligatoriu trebuie carat si Overwrap-ul pe balta!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 3:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
max-carpfishing scrie:
Plus ca am in proiect fabricarea unui invelis din plasa,doar pentru ai face umbra.

Deci este vorba despre un invelis suplimentar home made,ceva asemanator cu cel din foto.Materialul este un fel de plasa de culoare verde,folosit in constructii.Ce ziceti se merita facut,sau mai bine imi iau o mega umbrela si o pun la intrarea in cort?

Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 4:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Pune o umbrella la intrarea in cort. Cat stai sa intinzi panza aia, sa o strangi, o mai ia vantul. Cu umbrella esti sigur ca nu pleaca pe undeva.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Noi 16, 2013 9:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
M-am gandit la toate posibilele situatii de pescuit si am hotarat sa-mi fac si eu din acel material un invelis suplimentar home made.Cu chestia aia intinsa deasupra,voi avea racoare in cort in zilele fierbinti de vara,plus ca imi pot face umbra si in fata lui.In foto nu se vede,dar este un material foarte usor ce ofera o protectie perfecta impotriva razelor solare...protectie UV 100%! ;) Iar impaturita are un volum cat doi-trei saci de pastrare si cantareste cam tot la fel.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 111 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: