CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:58 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Aug 09, 2022 1:37 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
salutare,

Ma tot uit pe site-urile de specialitate sa imi achizitionez o pereche de semighete, dar la cat de variata e oferta + review-urile altor cumparatori care gasesc fel si fel de motive absurde sa acorde 1 stea review, nici nu mai sti ce sa alegi. Din experienta voastra cu anumite echipamente de care ati fost/sunteti multumiti, ce mi-ati recomanda? Ma intereseaza neaparat sa fie impermeabili (indiferent de numele comercial al membranei [GTX, WTX etc] si respirabili intrucat pescuiesc primavara-toamna si iarba de pe balta te uda la picioare; sa aiba talpa aderenta si pe conditii de pamant ud/umed si binenteles sa fie usori.

Multumesc,
Alexandru


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 09, 2022 3:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alecs, ca sa faci o alegere buna, uite-te la recenziile si clasamentele publicate de revistele specializate in imbracaminte si incaltaminte outdoor, cum ar fi Outdoor Gear Lab, Switchback Travel si altele. Site-urile astea se adreseaza unui public mai pretentios si mai informat decat publicul din domeniul pescuitului. Daca vrei mai multe informatii pe tema asta, citeste articolul publicat de Victor Costache in urma cu cativa ani: Haine impermeabile.

Pentru ceea ce te intereseaza, vezi de exemplu urmatoarele clasamente:

Best Approach Shoes of 2022
Best Hiking Shoes of 2022
Best Hiking Shoes of 2022

Clasamentele pot fi subiective sau influentate de diverse parteneriate comerciale, dar te ajuta sa-ti formezi o idee. In Romania, gasesti multe dintre brandurile care apar in clasamente: La Sportiva, Salewa, Salomon, Mammut etc.

Daca ne spui ce buget vrei sa aloci pentru incaltamintea impermeabila, poate reusim sa-ti facem si cateva recomandari.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 09, 2022 6:01 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
multumesc pentru raspuns. Inainte sa scriu pe forum m-am uitat pe o parte din site-urile recomandate si apoi m-am dus pe review-urile clientilor pentru produsele din top 3.

Ca buget as spune ca undeva la 800 lei sa fie pretul maxim. Am vazut ca modelul de la salomon are cele mai multe review-uri pe outdoorgearlab, dar parerea clientilor care au achizitionat modelul este diferita :) de aceea, ma intrebam daca aveti cateva exemple care au facut fata timpului si anotimpului :)

multumesc,


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 09, 2022 6:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dintre modelele pe care le-am folosit in ultimii ani, recomandarile mele sunt La Sportiva TX4 GTX si Salewa Wildfire GTX. Ambele se incadreaza in bugetul tau. Uite un clasament care mentioneaza atat Salewa Wildfire, cat si La Sportiva TX4 - Outdoors Magic: Best Approach Shoes 2022 | Lightweight, Comfy And Grippy Shoes For Scrambling And Hiking.

Mai multe magazine au reduceri in momentul de fata atat pentru Salewa, cat si pentru La Sportiva, de exemplu SportGuru. Daca ai posibilitatea, du-te sa probezi cateva modele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 5:04 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Salutare Alex, si eu folosesc de ceva vreme Salewa Wildfire si-s tare multumit.
Dupa cum zicea si Vlad, urmareste promotiile. Eu cumpar de pe Sport Guru si Epantofi.ro
Spor la cautari.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 10:01 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Salomon GTX
Folosesc modelul din seria asta de cel putin 5 ani cred si nu am avut probleme cu apa niciodata indiferent ca am stat ore in sir in barca cu putina apa sau prin iarba umedă ori chiar ploaie
Am prins ceva oferta cred ca in jur de 120 euro au fost dar merita fiecare bănut cheltuit atat timp cat ai picioarele uscate :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 10:11 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Silviu scrie:
Salomon GTX

Silviu, ai uitat sa specifici numele modelului.

Salomon e numele marcii, iar Gore-Tex e numele membranei impermeabile. Cum se cheama modelul pe care il recomanzi? Salomon produce o multime de modele cu membrana Gore-Tex pe diverse segmente de pret.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 3:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Da asa e, GTX e prescurtare de la goretex :)
Quest Prime e modelul mai exact


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 3:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Ca o completare as recomanda sa cumperi direct ghete/bocanc avand in vedere gradul mai bun de impermeabilitate indiferent daca te nimeresti printr-o balta mai adanca sau ai iarba mai inaltă de traversat plus fixeaza piciorul si glezna mult mai bine. Eu am folosit modelul acesta la fel de bine si vara cat si iarna intr-adevar cu o sosetă mai groasă de lană
Spor la cumparaturi


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 9:29 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
multumesc mult pentru raspunsuri. Ma documentez si la capitolul preturi si actionez :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: