CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:34 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Aug 27, 2021 11:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 13, 2017 2:41 pm
Mesaje: 14
Salut!sunt interesat in achizitia unor lansete Century dar am nevoie de distanta cat si de placerea in dril,ceea ce stiu ca Century le imbina aproximativ pe ambele,pescuiesc lansat pe lacuri unde am distante destul de mari 150+ dar pescuiesc si plantat din barca mai rar.Sunt intr-o dilema dupa ce m-am informat despre ambele modele,Century F2MA sau Century FS(Focal System),mentionez ca ambele modele sunt apropiate ca si caracteristici pe site-ul celor de la Century iar pretul in Romania pentru ambele modele este acelasi,multumesc!PS.sunt un aruncator cu tehnica dar la nivel mediu 160-175m.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 27, 2021 12:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am folosit cativa ani lansete Century (cred ca din 2005 pana in 2013, daca nu ma insel) si, din experienta mea cu ele, era util sa testezi lansetele inainte sa le cumperi. In 2008-2009, am initiat un program de testare a lansetelor pentru public si am vazut multi pescari venind la teste cu o impresie si plecand cu alta. 

Nu am pescuit nici cu FMA, nici cu modelul actual de Focal System, insa din cate stiu FMA are actiune rapida, iar Focal System are actiune medie. Ca atare, daca poti incarca FMA, probabil ca vei arunca mai departe cu ea. Daca nu poti incarca lanseta, e posibil sa arunci mai mult cu Focal System, care e o lanseta mai usor de incarcat, sau e posibil sa arunci la fel cu amandoua.

In dril, o lanseta cu actiune medie ar trebui sa lucreze mai bine decat una cu actiune rapida. Statistic, majoritatea pescarilor pe care i-am vazut ani in urma folosind FMJ (predecesorul FMA) si Focal System se descurcau mai bine cu Focal System. Intre timp, insa, au aparut multi pescari competenti in materie de casting si nivelul general al pescarilor e mai ridicat.

In fine, astea sunt generalitati pe care probabil ca le stii. Problema recomandarilor in materie de lansete e ca sunt subiective in functie de perceptia fiecaruia - unui aruncator bun, o lanseta rapida poate sa i se para moale. Unui aruncator mai putin bun poate sa i se para rigida. De asta testarea lansetelor e un aspect important, mai ales la un set de lansete scumpe.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 27, 2021 12:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 13, 2017 2:41 pm
Mesaje: 14
Sa inteleg o comparatie sau o paralela daca mutam discutia cu firma Shimano,gen TX5 cu Century FS iar TX7 cu Century F2MA,precizez o astfel de comparatie datorita faptului ca,am avut ambele modele de Shimano iar cel mai bine m-am inteles cu TX5,deci clar ca imi v-a fi mai usor sa aleg modelul Century acum daca comparatia este una corecta.Apropos,ce parere aveti despre configuratia inelelor standard la Century 40-12 pe doua picioare la toate inelele,are o impicare marcanta cu privire la distantele atinse?Stiu ca cele cu inele de 40-12 sunt recomandate ptr atingerea distantelor mari in detrimentul celor 50-14.Pentru lansat folosesc 90% din cazuri monofilament de 0.25 iar ptr plantat 0.40-0.45mm,multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 27, 2021 1:22 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Lansetele Shimano pe care le cunosc sunt diferite de lansetele Century cu care am pescuit in urma cu 10-15 ani. Daca ne raportam doar la actiune, TX7 are actiune rapida la ca si FMJ sau FMA (repet, lansetele nu seamana, dar toate au actiune rapida), in timp ce TX5 are actiune semirapida. Majoritatea pescarilor pot lucra mai usor cu TX5 decat cu TX7 - ma refer la modelul de 3,90m/3,5lb. Spun asta pe baza observatiilor facute la evenimentele Shimano Casting Day si pe baza feedback-ului primit de la pescari, ca si de la colegii mei Mihai Perianu si Cristi Mihalcea care dau lectii de casting.

La Century, cred ca Focal System e mai usor de folosit si mai convenabil decat FMA daca vorbim de usurinta de a incarca lanseta si de comportamentul in dril. Daca te intereseaza in primul rand distanta si poti sa incarci o lanseta rapida, atunci FMA e probabil alegerea mai buna (dar e bine sa testezi lanseta ca sa-ti dai seama).   

In 2010, am publicat un articol in care faceam o comparatie intre FMJ si Focal System din perspectiva unor aruncatori de nivel mediu. Vezi articolul aici: Miturile distantei. Am discutat atunci si subiectul configuratiei de inele. Aveam la dispozitie atat FMJ, cat si Focal System in ambele configuratii de inele: 50-16 si 40-12. Testele facute au aratat ca, la fire subtiri, configuratia 40-12 a fost cel putin la fel de buna.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 27, 2021 2:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 13, 2017 2:41 pm
Mesaje: 14
Multumesc inca odata!Fire intinse!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: