CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 1:42 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Iul 11, 2020 9:33 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 30, 2019 5:35 pm
Mesaje: 6
Multumesc Vlad. Nu am posibilitatea sa testez fizic lansetele de la Greys si Sportex deoarece nu le gasesc fizic la magazinele din Iasi unde locuiesc.
Shimano o stiu si am avut-o in mana insa din descrierea celor de la Greys m-a atras faptul ca ei spun ca este carbon 3K ceea ce nu stiu daca la tx5 este la fel.
In schimb, la Sportex imi place faptul ca au o greutate mica (in jur de 300g) dar nu stiu daca e carbon unidirectional sau e impletitura.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 11, 2020 10:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Iulian, daca nu intelegi ce inseamna si ce face fiecare material, cred ca e mai prudent sa nu te orientezi in functie de materiale.

TX5 are carbon 3k pe talon si carbon UD (unidirectional) pe varf. Gasesti informatia in recenzia lui Mihai Perianu: Shimano Tribal TX5.

Carbonul 3k e un material robust si ceva mai greu decat carbonul 1k. In sine, faptul ca lanseta foloseste carbon 3k sau 1k sau UD nu iti da decat o informatie de ordin general. Nu mi-as alege lanseta pentru ca are carbon de un anumit fel.

Am explicat in mesajul anterior ca noi vorbim despre carbon, dar lanseta e facuta din materiale compozite - diferite tipuri de fibra de carbon preimpregnate cu diferite tipuri de rasini (pe scurt, prepreg). Exista diversi producatori de fibra de carbon, diversi producatori de prepreg, o varietate de materiale si, bineinteles, o varietate de conceptii in folosirea acestor materiale.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 15, 2020 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Iulian, poți viziona acest material pentru a afla câteva informații cu privire la blancuri și materiale folosite în construcția lor: https://www.youtube.com/watch?v=eLM3ub1 ... 3&index=13


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: