CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 10:49 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri rod-pod
MesajScris: Mar Oct 08, 2013 11:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
In momentul de fata ma aflu intr-o dilema pentru ca oferta de rod pod-uri este extrem de mare si de variata, atat ca pret cat si calitate.

Toata lumea isi ia sky-pod, dar intrebarea mea este se merita diferenta de pret fata de alte rod-poduri, pentru ca eu am prologic tri-lux de 3 sezoane si este in perfecta stare si sunt foarte multumit de el, iar acum vreau sa imi iau prologic tri-sky.

Pot sa imi iau si fox sky-pod, dar oare se merita diferenta de pret, adica sa dau cam de 3 ori mai mult?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri rod-pod
MesajScris: Mar Oct 08, 2013 6:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Matei, daca pescuiesti pe lacuri comode (vezi Horgesti), rod-pod-ul tau cred ca e suficient. Nu stiu daca are si sistem de ancorare la sol, dar probabil ca are. E un lucru esential.

Daca pescuiesti si pe lacuri incomode, cu tot ce implica asta (rod-pod pus in apa, inaltat mult din picioare, ridicat spre cer) sau ajungi frecvent pe lacuri noi, unde nu stii ce gasesti (cazul meu), atunci un rod-pod cu anvergura si reglaje superioare ti-ar putea fi util.

In sensul asta, as zice ca un Sky-Pod (sau alte rod-pod-uri cu posibilitati comparabile) merita banii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri rod-pod
MesajScris: Mar Oct 08, 2013 9:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Intr-adevar rod podul meu e ok, pentru lacuri comode, dar si la horgesti am prins un loc incomod. De schimbat sigur il schimb, ideea e daca sa dau banii pe un sky-pod pt 15 partide pe an sau sa imi iau un tri-sky de la prologic. Diferenta de pret fiind una substantiala: sky 1400 ron, iar tri-sky 500 ron.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri rod-pod
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 4:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Problema se pune altfel: Daca vrei sa iti iei un rodpod pe care sa il schimbi peste 2-3 ani, sau vrei sa iti iei un rodpod care sa te tina mult timp.
Am avut si eu un model asemanator cu al tau, si dupa ce m-a prins mama furtunilor pe balta si aveam toata lansetele frumos insirate pe jos, cu rod pod-ul rasturnat peste ele, m-am decis sa il schimb.
Cred ca si pichetii sunt o varianta daca nu pescuiesti pe pontoane.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri rod-pod
MesajScris: Joi Oct 10, 2013 8:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Nu stiu ce sa zic despre schimbatul in 2 3 ani, il am pe asta acum de 3 ani si e inca intr-o stare perfecta de functionare si toate prinderile sunt perfecte. Anul asta am 11 partide si cam 21 de zile petrecute pe balta si mai fac o partida de 48 de ore spre sfarsitul lunii si gata, asta a fost sezonul pentru mine. Se merita sa investesc intr-un sky sau nu?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri rod-pod
MesajScris: Joi Oct 10, 2013 8:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
mniteanu scrie:
Se merita sa investesc intr-un sky sau nu?


Depinde care iti sunt prioritatile si bugetul. Prioritatea principala ar trebui sa fie sa prinzi peste (presupun ca mare) si atunci prima investitie ar fi in abonamente sau taxe pe lacuri cu peste mare. A doua investitie ar fi in nada, din punctul meu de vedere.

Daca iti mai raman bani de Sky-Pod, ia-l. N-o sa-ti para rau.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri rod-pod
MesajScris: Joi Oct 10, 2013 10:31 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
mniteanu scrie:
Nu stiu ce sa zic despre schimbatul in 2 3 ani, il am pe asta acum de 3 ani si e inca intr-o stare perfecta de functionare si toate prinderile sunt perfecte. Anul asta am 11 partide si cam 21 de zile petrecute pe balta si mai fac o partida de 48 de ore spre sfarsitul lunii si gata, asta a fost sezonul pentru mine. Se merita sa investesc intr-un sky sau nu?



Din cate spui, rod-pod-ul tau e impecabil inca. Sky-pod merita doar daca ai de gand ca, in perioada urmatoare (eventual mai mult de un sezon), sa pescuiesti pe lacuri grele, cu topografie speciala. Daca nu, pe majoritatea carpodroamelor din jurul Bucurestilor (Tancabesti, Moara, Peris etc) cei mai buni sunt ... pichetii! Altfel, sunt de acord cu Vlad, in opinia mea, mai bine iti economisesti banii pentru taxe, nada si confortul personal (un scaun, un pat, un sac de dormit mai bune etc.).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri rod-pod
MesajScris: Joi Oct 10, 2013 11:51 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Este o idee foarte buna, sa economisesc pentru taxe de balta si restul, iar de schimbat tot il schimb cu prologic tri-sky, nu de alta dar daca il vand pe al meu si mai pun 200 ron imi cumpar tri-sky. Cred ca asta ar fi cea mai buna solutie.

Multumesc tuturor pentru sfaturi,
Se poate inchide.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 102 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: