CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Joi Apr 05, 2018 9:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 16, 2014 6:57 am
Mesaje: 19
Localitate: Bucuresti
Salutare ,ce parere pro sau contra aveti despre acest cort si mai exact despre materialul folosit noul VEN TEC cu factor hidrostatic de 20000 mm coloana de apa ?
Pentru cei care au acest cort de o persoană ati incercat sa băgati două paturi in el? După dimensiunile date de cei de la fox , pare să existe spatiu suficient pentru două paturi .
Mulțumesc

_________________
LogiCarp Team


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Vin Apr 06, 2018 11:58 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Am în plan să scriu o recenzie despre acest cort (+ Extending Wrap) pe care îl folosesc de la începutul sezonului trecut.

În ceea ce privește impermeabilitatea și respirabilitatea, materialul Ven-Tec folosit la noua serie Retreat este bun. Cât de fiabil (robust) este, voi vedea peste două, trei sezoane.

Nu am încercat cu două paturi dar la o apreciere ochiometrică, nu cred că încap. Nici când detașez fața cortului și mai câștig câțiva zeci de centimetri cu extending wrap-ul, nu cred că încap două paturi. Dar repet, vorbesc din impresii, nu în baza unor măsurători și teste.

Nu voi scrie aici și acum recenzia (cu plusuri și minusuri), ci voi prezenta doar concluzia: este un cort bine gândit funcțional care merită cumpărat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Dum Apr 08, 2018 10:11 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Hristos a inviat.
Aceasta recenzie o astept si eu cu mare interes,daca ai posibilitatea sa testezi si capsula interioara.sunt in dubii daca sa iau capsula sau winter.momentan folosesc un jrc extreme de 2 persoane,un cort foarte bun cu membrana 20000 si aerisiri mari pe spate insa ramanad singur acest cort nu isi mai are sensul asa ca mi-am indreptat atentia catre fox.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Lun Apr 09, 2018 9:14 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
malavita scrie:
Hristos a inviat.
Aceasta recenzie o astept si eu cu mare interes,daca ai posibilitatea sa testezi si capsula interioara.sunt in dubii daca sa iau capsula sau winter.momentan folosesc un jrc extreme de 2 persoane,un cort foarte bun cu membrana 20000 si aerisiri mari pe spate insa ramanad singur acest cort nu isi mai are sensul asa ca mi-am indreptat atentia catre fox.
Adevărat a înviat!

Capsula interioară și winter skin-ul au roluri diferite. Capsula interioară are ca scop principal să te protejeze de "vizitatorii nedoriți" (insecte, rozătoare, reptile) și secundar ajută la reducerea condensului (când nu folosești winter skin-ul), pe când winter skin-ul îmbunătățește confortul termic atât în perioadele calde, cât și în sezonul rece.

În ceea ce mă privește, am mai multe motive - despre care voi vorbi în recenzie - pentru care am decis să nu folosesc capsula interioară (în special în sezonul cald), principalul fiind că spatele nu este din plasă. Nu permite circularea aerului, ceea ce face imposibilă ventilarea cortului față-spate pe timp de vară.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Lun Apr 09, 2018 12:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Victor Costache scrie:
winter skin-ul îmbunătățește confortul termic atât în perioadele calde, cât și în sezonul rece.


Salutare...

Am vazut la diferite marci denumiri diferite penttu aceasta a treia foaie..."overwrap"...."third skin"..."winterskin"...si chiat ma intrebam daca sunt chestii diferite din punct de vedere al utilizarii...si daca au vreo utilitate in sezonul cald...in legatura cu temperatura interioara a cortului...

Eu...in sezonul cald nu reusesc sa rezist in cort mai mult de 5min...in intervalul orar 11 - 18 (aproximativ)...exceptie facand...cateodata...momentele cand ploua si temperatura scade semnificativ...

Intrebatea mea este daca se obtine o diferenta semnificativa de temperatura prin folosirea "winterskin-ului"...?

Multumesc...!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Lun Apr 09, 2018 3:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Nu pentru vara ma intereseaza capsula,ma gandeam sa o folosesc in sezonul rece deaceea ma intrebam daca este o varainta mai buna decat winter-ul.stiu ca nu are aerisiri pe spate si stiu ca winterul iti aduce un plus de spatiu,dar poate inlocui cu succses winterul?reduce spatiul interior?se evita patrunderea condensului in interior?

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Lun Apr 09, 2018 9:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Extending wrap, overwrap, winter skin sunt denumiri pentru același lucru, respectiv o folie care vine peste cort dintr-un material similar cu al cortului sau, în unele cazuri, cu o impermeabilitate sporită și/sau mai gros.

Împotriva condensului (până la eliminare) și pentru îmbunătățirea confortului termic atât în sezonul cald, cât și rece recomand folosirea winter skin-ului. Ajută și capsula interioară dar rolul său principal este să țină la distanță "orătăniile". Confortul termic maxim se obține prin folosirea winter skin-ului și capsulei. Dar dacă trebuie să aleg între cele două și prioritar este confortul termic, optez pentru winter skin.

Cu cât cortul este mai înalt, crește confortul termic în sezonul cald. Cu cât cortul este mai jos, crește confortul termic în sezonul rece. Motivul este că aerul (mai) cald este în partea superioară a cortului.

Prin folosirea winter skin-ul, se creează un strat (o barieră) de aer între foia cortului și această folie care îmbracă tot cortul, ceea ce face ca transferul termic între aerul din interiorul cortului și exterior să se facă mai lent (fie de la cald la rece, fie de la rece la cald).

Fără winter skin nu ai nicio șansă să stai în cort vara, exceptând corturile care au material și construcție speciale pentru zonele toride (ex. deșert, stepă). La corturile obișnuite de pescuit, în zilele caniculare, cu soarele direct pe cort, confortul termic este influențat de următoarele (evident, presupunând că se folosește winter skin):
  • materialele cortului și winter skin-ului (cu cât mai groase, cu atât mai bine)
  • înălțimea cortului (cu cât mai înalt, cu atât mai bine)
  • obligatoriu aerisire față - spate (atât cortul, cât și winter skin-ul)
  • dimensiunea ferestrelor față - spate (cu cât mai mari, cu atât mai bine)
  • ferestrele laterale (de exemplu, la varianta de două persoane Fox Retreat 2 Man atât cortul, cât și winter skin-ul au ferestre laterale)
  • vânt (dacă este un cort bine ventilat, chiar și cea mai mică adiere va face o diferență importantă).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Dum Apr 29, 2018 10:52 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Care sunt dimensiunile de transport ale acestui cort?

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Dum Apr 29, 2018 6:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
M-au interesat și pe mine dimensiunile de transport când l-am cumpărat. Cutia în care vine ambalat măsoară 134x33x26 (cm). Volumul real ocupat la transport este ceva mai mic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Joi Mai 03, 2018 5:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Multumesc pentru raspuns,cand ai posibilitatea poti masura si dimensiunea de transport al cortului?

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: