CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:06 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Velocity decolorata
MesajScris: Mie Mai 23, 2018 10:46 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 21, 2018 3:58 pm
Mesaje: 5
Salutare
As dori un sfat daca se poate! Intentionez sa cumpar 3 lansete Shimano Tribal Velocity second hand pt ca din pacat nu se mai gasesc noi! Urmeaza sa ma duc vineri sa le vad cel care le vinde a spus ca le are cam de un an timp in care le-a folosit doar din primavara pana in toamna! Problema e ca un din ele din poza pare decolorata! Lucrul asta ma face sa ma gandesc ca dupa un an de zile pare cam imposibil sa se decoloreze cu atata usurinta! La ce as mai putea sa ma uit ce sa urmaresc cand le vad!
Multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Velocity decolorata
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 7:31 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ceramica inelelor, sa nu se miste mandrina si orice alte semne de lovituri pe blanc.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Velocity decolorata
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 7:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dadu scrie:
Problema e ca un din ele din poza pare decolorata!

E posibil ca fotografia sa nu redea culoarea reala a lansetei, depinde cum a fost facuta. Nu mi-as face probleme in privinta asta pana nu vad lanseta.

Uite-te la blanc, mandrina si inele, cum spune si Matei. De asemenea, ar fi bine sa stii cum e o lanseta noua, ca sa vezi daca lanseta second-hand e la fel de rigida. Unele lansete se pot inmuia in timp, in functie de constructie si de gradul de folosire.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Velocity decolorata
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 9:41 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 21, 2018 3:58 pm
Mesaje: 5
Multumesc pt raspunsuri!Intradevar lanseta este decolorata! Am vb cu persoana respectiva si el zice ca de la soare sa decolorat! O sa va urmez sfaturile! Am si o lanseta noua ( cum as putea sa verific cat e de rigida? Ma apas putin pe ea?) . Si credeti ca ar fi o idee buna sa iau o mulineta cu mine sa vad daca strange bine mandrina?
Multumesc inca o data apreciez foarte mult raspunsurile voastre!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Velocity decolorata
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 9:55 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Poti sa verifici si felul in care mulineta sta in mandrina. Mai ales daca mulineta pe care o folosesti nu e Shimano.

Legat de rigiditate, ar fi util sa poti testa lanseta, dar uneori iti poti face o idee aproximativa si fara s-o testezi. Depinde de starea in care e.

Daca nu esti convins ca lansetele second-hand sunt exact ce vrei, nu le cumpara. Velocity in niciun caz nu e o raritate, e o lanseta care s-a vandut foarte bine in Romania, sunt mii de bucati vandute, deci te vei intalni si cu alte oferte. Cred se va gasi second-hand mult timp de aici inainte.

Ca fapt divers, actualul model Tribal TX2 e aproape aceeasi lanseta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Velocity decolorata
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 11:27 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 21, 2018 3:58 pm
Mesaje: 5
Mulinetele sunt shimano xtd.Da nu sunt sigur ca le vreau second hand dar banuiesc ca mi sa pus pata pe Velocity! Cum am mai spus deja detin una noua pe care am cumparato acum cateva luni si nu am reusit sa merg inca la pescuit cu ea am iesit doar pe camp si am lansat de cateva ori! Marturisesc ca sunt incepator si inca incerc sa imi achizitionez tot ce imi trebuie pt a face o partida de pescuit! M-am gandit si la varianta sugerata de tine Vlad de a merge pe tx2 sau chiar tx4 dar cum deja detin un velocity mi-ar placea sa detin un set complet! O alta problema e ca eu nu locuiesc in Romania si asa e cum spui tu am gasit foarte multe second hand dar cum eu nu sunt in tara nu pot sa merg sa le vad inainte de a le cumpara! E destul de complicata situatia
Cred ca am sa merg sa le vad pana la urma si am sa incerc sa iau o decizie pe loc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Velocity decolorata
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 6:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 09, 2015 9:28 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Am velocity de 4 ani (si mai am inca 2 prieteni care pescuisc cu velocity) si sunt la fel de rigide.La ce pret are lanseta si cat de bine se vinde in continuare cu siguranta cred ca va reintra pe stoc ai incercat sa vorbesti la totalfishing sunt sigur ca vor aduce acum 1 luna erau 30 pe stoc.Nu poti sa nu ai continuitate pe un produs ce se vinde super bine.

_________________
https://pescuitdinpasiune.blogspot.be/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Velocity decolorata
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 6:47 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,

Eu nu cred ca-s decolorate si par asa pentru ca bate lumina in ele. Eu le am de 4 ani de zile si nu mi s-a parut ca s-au decolorat, insa, cand acestea sunt puse pe rod-pod si bate soarele in ele, par decolorate. Dar le-am verificat intr-o incapere mai intunecata si nu absolut nimic. Este bine sa le verifici in primul rand la inele, acolo unde ceramica se poate schimba si sa nu aibe vreo lovitura sesizabila. In cazul mandrinei, eu unul nu am intalnit pana acum vreun Velocity la care sa se invarta mandrina, deci nu cred ca e cazul.

In cazul lansetelor Velocity, acestea nu cred ca vor mai aparea pe stoc. Pentru ca nu se mai regasesc in stocurile producatorului/furnizorilor. Noi ni le-am mai dori in stoc, din pacate nu cred ca vom mai avea ocazia. Cele 30 si ceva de Velocity aparute acum 2-3 saptamani, sunt dintr-o coincidenta, acestea nu s-au gasit la un moment dat si din cauza asta au reaparut in stoc.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Velocity decolorata
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 7:21 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 21, 2018 3:58 pm
Mesaje: 5
Da de la total fishing am luat o si era ultima! Asa este nu o sa mai fie nicaieri pe stoc si nu inteleg de ce o lanseta atat de bine vanduta nu se mai fabrica!
Lanseta este decolorata pt ca se vede o urma ca de inel care e mai inchisa la culoare probabil cum a stat pe rod pod!
O sa ma duc sa le vad maine si am sa iau o decizie la fata locului sper sa o iau pe cea buna!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: