CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 6:16 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Dum Sep 22, 2013 10:41 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Salut.
Pana in prezent am folosit mai multe tipuri de lanterene de cap modeste,lanterne care intr-adevar pana intr-un punct sunt foarte bune,no comment,dar dupa acel punct raman in bezna :lol:
Asadar ma intereseaza care este cea mai performanta si cea mai puternica lanterna de cap de pe piata si care bineanteles sa reziste la conditii grele de utilizare.
Astept propunerile voastre...Multumesc :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Dum Sep 22, 2013 3:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Dintre marcile pe care le-am incercat, Petzl si Led Lenser mi s-au parut fiabile si eficiente. Am folosit mai ales lanterne Petzl. Existe modele Petzl care trec de 700 de lumeni, daca vrei o lanterna de cap extrem de puternica, dar banuiesc ca nu te intereseaza totusi un reflector de genul asta, nici nu vrei sa dai 250-300 de euro pe o lanterna.

Concret, ce specificatii cauti si la ce nivel de pret?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Lun Sep 23, 2013 8:29 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Eu am de aproximativ 4 ani modelul Tikka XP 2 de la Petzl (60 lumeni).
La momentul respectiv am ales-o pentru ca era suficient de puternica (60 lumeni varianta veche, dar 80 lumeni, varianta noua) si ce e mai important nu are acumulatorii separati (in spate) cum e cazul lanternelor Led Lenser. Dormind cu ea pusa pe cap nu este deloc incomoda.

Uita aici o descriere amanuntita:

http://www.xtremecarp.ro/magazin/produc ... id521.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Lun Sep 23, 2013 9:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
recomand si eu lanterna amintita mai sus de Cosmin, fiabila, consum relativ ok, poti regle intensitatea luminoasa, dormi linistit cu ea pe cap.... ;) daca vreau sa deranjez malul vecin am o lanterna mare cu acumulator si bec halogen ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Lun Sep 23, 2013 12:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Petzl Tikka XP 2 folosesc si eu, din motivele enumerate de Cosmin (fiabila, economica, dorm cu ea la gat fara sa ma deranjeze), dar Max spunea ca vrea o lanterna foarte puternica, lucru care nu se poate spune despre Tikka XP 2.

Petzl MYO RXP e un model destul de compact care ajunge la 200 de lumeni, dupa care urmeaza modele foarte puternice, dar si foarte scumpe.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Lun Sep 23, 2013 3:05 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
depinde si cat timp folosesti lanterna. eu am o lanterna browning care functioneaza cu un singur acumulator (70 lumeni). nici nu o simt pe cap, atat e de usoara. dar nu e buna pt concursuri, deoarece trebuie sa schimb destul de des acumulatorii. petzl nano, de exemplu, e o lanterna extraordinar de buna. usoara, compacta, doar ca nu tine bateria foarte mult (indiferent ce spune producatorul). led lenser H7 cred ca ramane cea mai buna varianta. singurul inconvenient fiind pozitionarea acumulatorilor.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 8:22 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Multumesc pentru sfaturi :) Bineinteles ca nu am de gand sa dau 250-300 de euro pe o lanterna...sa fim seriosi,la banii aceia mai pun 100 de euro si-mi cumpar lejer un Titan :mrgreen: .M-am exprimat eu gresit,de fapt cand m-am referit ca doresc sa achizitionez "cea mai performanta si cea mai puternica lanterna de cap de pe piata",initial m-am gandit ca din cate lanterne de cap sunt,probabil ca exista un model mai deosebit,ceva de genul cum erau mulinetele BBRLC in urma cu cativa ani.In primul rand pe mine ma intereseaza sa fie o lanterna robusta si rezistenta,sursa de alimentare pe cat posibil daca se poate sa nu fie in partea din spate,sa fie alimentata cu bateri si nu cu acumulatori speciali si cudati,sa nu catareasca prea mult,sa aiba lumeni suficienti plus autonomia cea mai mare posibila reala,sa reziste in ploaie si la o adica chiar si la cateva bai accidentale.Plafonul maxim al bugetului pentru achizitie...daca produsul intradevar chiar merita,pana in 100 de euro.
Ps:Din cate am vazut pe net pana acum,foarte multi prefera modelul Petzl tikka xp!..Cat timp tin bateriile la ea?


Ultima oară modificat de max-carpfishing pe Mar Sep 24, 2013 8:57 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 8:54 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Led Lenser H7R e o lanterna f. buna. Fiabila, usoara si foarte comoda, chiar daca are bateriile la spate. Bateriile nu o sa te tina mult la nici o lanterna de genul asta si trebuie sa fie de cea mai buna calitate ca sa poti beneficia de luminozitatea maxima. Noul Led Lenser SEO 7R ar fi o alegere mai buna, dar este 80 de euro, fata de aprox. 50 cat este H7.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 11:15 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
max-carpfishing scrie:
Din cate am vazut pe net pana acum,foarte multi prefera modelul Petzl tikka xp!..Cat timp tin bateriile la ea?


Depinde cum o folosesti. Pentru Tikka XP 2, la intensitate maxima (80 de lumeni), producatorul da 70 de ore. La intensitate economica (13 lumeni), ai 190 de ore. Evident, intensitatea scade treptat, nu ai 70 de ore de putere maxima la 80 de lumeni, intensitatea incepe sa scada dupa 17 ore. Pe site-ul Petzl ai o diagrama a performantelor pentru toate modelele compacte.

Cum spuneam, astea sunt cifre date de producator, dar nu mi se par gresite. In practica, bateria tine destul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanterna de cap
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 10:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Din cate vad Tikka XP 2 are o autonomie max/min,cu mult mai mare decat Led Lenser H7 ,SEO 3,SEO 5 si SEO 7R!!!Bine intre ele e si o mare diferenta de lumeni,de la 80 cat are Tikka si pana la 220 SEO 7R e cale lunga :).Totusi din cate am inteles,acei 80 de lumeni cat au majoritatea lanternelor de cap,sunt mai mult decat suficienti,deci ma mai gandesc.Apropo saptamana viitoare trebuie sa fac o comanda pe net la un magazin on line si cat am cautat pe site diverse chestiuni,am vazut ca au cateva modele de lanterne Princeton Tec ( Quad Tactical; Eos Tactical;Apex 1+4 Led,etc)...are sau cunoaste cineva acesta marca?Am vazut pe scheda tehnica la una dintre ele, ca cica este si in dotarea armatei SUA! :shock:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 142 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: