CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:13 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Sep 18, 2013 9:38 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
Ii rog pe cei care au avut EUROWORLDWIDE sa impartaseasca plusurile si minusurile acestui rod pod comparativ cu SKY PODUL( daca au detinut ambele tipuri)
Ma intereseaza in primul rand:
stabilitatea acestuia
daca incap 4 lansete cu mulinete mari gen BBLC
flexibilitate in montare pe teren denivelat.
cum poate fi rigidizat in caz de furtuna

Va multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 18, 2013 10:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Astea doua le-am avut si eu pe lista cand m-am hotarat sa-mi schimb jrc rubicon pod-ul din inox...dupa ce le-am vazut,am renuntat rapid la idee si mi-am cumparat un rod pod din aluminiu :ugeek: aerospatial,made in Italy...de 100 de ori mai performant decat ambele din titlu si culmea si la acelas pret ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 19, 2013 9:01 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
Puteti sa mi dati un link cu rod podul in cauza?
Multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 19, 2013 3:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Mi-a placut worldwide de cand l-am vazut. Mi s-a parut fara moarte. Nu vad ce componenta s-ar putea strica totul fiind din inox. De asemenea va avea intotdeauna un aspect impecabil in comparatie cu skypod pe care daca-l strangi ud, se vor forma niste pete albe foarte inestetice. La stabilitate nu cred sa existe mari diferente, ambele pot fi aranjate stabil pe diferite suprafete. Un plus pentru skypod care are sistemul de ancorare (cel cu talpi de prindere – dar care se achizitioneaza separat) mai valabil. De asemenea orientarea lansetelor pe verticala e mai buna la skypod. Worldwide ocupa spatiu mic la transport si se monteaza foarte repede iar picioarele se pot transforma in picheti atunci cand vrei.
Ps. Nu se pune problema sa nu-ti incapa lejer 4 lansete cu mulinete de genul bbrlc.

Uite si o recenzie despre skypod: http://carponline.ro/recenzii/fox-sky-pod-88033


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 19, 2013 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Salut...discutii despre cele doua rod poduri,gasesti o sumedenie pe net...Asadar vrei un rod pod din inox,sa fie finut si sa arate super,atunci cauta un Fishcomplet 4 posturi,rod pod ce detine recordul absolut in topul preferintelor caprarilor italieni...in schimb daca doresti rod pod-ul cu stabilitatea absoluta,atunci este suficient de la Meccanica Vadese doar un Teck Nick 95...materiale si calitate ca si la Fishcon,made in Italy.
Iar asa ca fapt divers ca tot se bate campii pe forumuri ca Sky-ul costa putin...diferenta de pret intre un Sky Pod 4 posturi si un Teck Nick 95 5 posturi,este de maxim 40 de eur,dar daca mai vrei la Sky si pod anchors,bara pentu captive,atunci Sky Pod-ul devine mai scump decat un Teck Nick 95 cu 5 eur :lol:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 20, 2013 8:41 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Max, sunt convins ca sunt variante mai bune sau mai putin bune decat cele doua rod-pod-uri din titlul topicului. Poate si eu am fost tentat sa-i propun alta varianta. Insa Cătălin a fost clar in exprimare: worldwide sau skypod. N-a lasat niciun alt loc pentru altceva. Nu este un topic despre rod-pod-uri în general. Ci despre cele doua. Daca vii direct si-i propui altceva, topicul isi schimba directia. Iar cand cineva cauta informatii despre cele doua rod-pod-uri pe net si se bucura ca a gasit un astfel de topic, constatata ca de fapt discutia este alta. N-as vrea sa crezi ca nu se poate vorbi si despre altceva daca vine vorba dintr-un context, dar acum mi s-a parut ca n-a fost cazul. Ma bucur ca scrii aici si sper sa nu te superi pentru pozitia mea, insa imi dorec ca topicurile sa fie cat mai tehnice si la subiectul propus. Toate bune.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 20, 2013 10:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sky Pod e cel mai bun rod-pod de aluminiu pe care l-am folosit. Are minusurile lui, dar are si o multime de avantaje si de asta e atat de popular.

In materie de rod-pod-uri de inox, Worldwide mi se pare insuficient (prea usor, prea multe suruburi care se pot pierde, prea migalos de montat si, daca nu ma insel, fara sistem de ancorare), mai ales daca il comparam cu tancurile de la Meccanica Vadese - care sunt, e adevarat, mult mai scumpe, ma refer aici la Nick 95 si Nick 95 Evolution.

Intre Sky-Pod si Worldwide, as lua Sky-Pod. Daca as vrea un rod pod de inox foarte bun, as lua un model de la Meccanica Vadese. Daca as vrea un rod pod de aluminiu decent, dar ceva mai ieftin decat Sky Spod, as lua Cygnet.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Sep 21, 2013 9:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 05, 2013 10:11 pm
Mesaje: 6
Localitate: Bucuresti
Raport calitate / pret Sky Pod ramane nr. 1.
Pentru cine are ( chiar prea multi ) bani Nick - Meccanica Vadese, dar sincer, nu cred ca se merita efortul financiar. In lumea rodpodurilor Sky este precum clasicul bblc in lumea mulinetelor.

_________________
Cristian Bebesel


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 129 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron