CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:27 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Aug 31, 2013 11:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Salut...As dori sa aud cateva pareri,de la cei care intr-adevar cunosc problema...ce se intampla la schimbarea varfului de la o lanseta la alta,in cazul lansetelor cu mufare inversa?Intreb deoarece am tot amanat sa pun semne pe cotor si varf la toate lansetele,iar din neatentie am amestecat elementele de varf,la doua dintre lansete.Chestiunea e ca am auzit o teorie "stiintifica",teorie care m-a bagat la idei :?: asa ca as dori sa aud si parerile voastre.Apropo...din curiozitate am probat toate elementele de varf pe toate cele patru cotoare,in toate variantele posibile,iar distanta ce ramane la mufare este egala in toate cazurile,deci practic toate varfurile si cotoarele sunt identice :!:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Sep 01, 2013 9:38 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Daca mufarile sunt relativ egale si nu exista jocuri, nu cred sa fie o problema.

O dovada sta si in faptul ca, daca rupi un varf si comanzi altul in loc (acolo unde producatorii dau posibilitatea asta), ti se trimite varful nou fara nicio verificare a compatibilitatii cu talonul. E de presupus ca se vor potrivi. Iar asta se intampla la firme de prestigiu, nu de duzina.

Alta dovada, dupa parerea mea, este ca daca un anumit varf s-ar potrivi numai cu un anumit talon, atunci lansetele ar veni cu marcaje care sa te ajute sa nu incurci varfurile intre ele. Ceea ce nu se intampla.

Sigur, e de preferat sa nu le incurci, dar stiu si pescari care ignora complet lucrul asta si le potrivesc la nimereala de fiecare data, fara accidente.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 02, 2013 9:17 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
eu am schimbat varful la una din lansetele mele, century FS. nu simt ca ar fi o diferenta fata de cele cu varful original. bine, fiind vorba de Century nici nu ma asteptam sa am probleme.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 143 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: