CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 11:06 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare fir Spod
MesajScris: Lun Aug 08, 2016 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Buna ziua.

Incerc sa ma decid ce fir sa imi iau pentru spod si nu reusesc deloc. Ar fi prima oara cand as detine un spod si as vrea sa am un fir pe care sa nu trebuiasca sa il schimb prea des.

Sunt dispus sa platesc mai mult pentru un fir bun.

Ce imi puteti recomanda din ce ati folosit?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare fir Spod
MesajScris: Lun Aug 08, 2016 3:58 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Salut,

Am folosit pana acum fir textil de la Ultima, Esp, Berkley si m-am oprit pana la urma la Fox, mai precis Fox Exocet MK2. Dintre toate mi se pare cel mai bun din punct de vedere al aruncarilor, rezistenta, peruci. Cu perucile am avut cele mai multe probleme, am folosit fire care si udate inainte de fiecare lansare nu reuseam sa elimin riscul. Cu firul de la Fox nu am intampinat acesta problema desi il ud doar la 15-20 de lansari o data.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare fir Spod
MesajScris: Lun Aug 08, 2016 4:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
horatiu sibianu scrie:
Salut,

Am folosit pana acum fir textil de la Ultima, Esp, Berkley si m-am oprit pana la urma la Fox, mai precis Fox Exocet MK2. Dintre toate mi se pare cel mai bun din punct de vedere al aruncarilor, rezistenta, peruci. Cu perucile am avut cele mai multe probleme, am folosit fire care si udate inainte de fiecare lansare nu reuseam sa elimin riscul. Cu firul de la Fox nu am intampinat acesta problema desi il ud doar la 15-20 de lansari o data.

Horatiu


Multumesc pentru raspuns. La ce grosime il foloseai?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare fir Spod
MesajScris: Lun Aug 08, 2016 9:05 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Firul de la Fox are grosimea de 0,18 si 20 lb. Folosesc varianta pentru marker (imi place mai mult culoarea).

http://bigfish.ro/produse-crap/fire-lin ... reen-11352


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare fir Spod
MesajScris: Lun Aug 08, 2016 11:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Sunt de acord cu Horatiu, Fox este foarte bun, eu folosesc si pentru spod si pentru marker,dar daca as gasi Korda in Romania ,atunci aceasta ar fi alegerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare fir Spod
MesajScris: Mar Aug 09, 2016 1:11 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Iata ce mi-a mai scris cineva insa in privat:

Citat:
Am folosit Fox Exocet MK2. Tot ce pot să-ți spun este să nu dai banii pe acest fir.

După prima zi am constat că s-a exfoliat undeva pe la 100m. A doua zi mi s-a rupt pur și simplu (din altă parte) în timp ce recuperam Impact Spod-ul. Am renunțat la acest fir și l-am înlocuit cu un monofilament (nu mai aveam alt textil).

Nu știu cât l-au folosit altii dar eu nădeam cam 30 de spod-uri pe lansetă, ceea ce înseamna cam 100+ de lansări pentru toate cele 4 lansete într-o sesiune de nădire.

În concluzie, pe baza experienței mele, nu îți recomand acest fir. L-am folosit (și încă îl mai folosesc pe lanseta de marker) pe cel de la ESP. Este un fir care a rezistat foarte bine în timp.

Următorul fir pe care mi-l voi cumpăra pentru spod este cel de la Korda.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare fir Spod
MesajScris: Mar Aug 09, 2016 2:07 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Serban,

Eu nu zic ca firul de la Fox este firul minune si ca nu pot aparea probleme cu el dar dintre cele folosite pana acum a fost cel care m-a multumit cel mai mult. Nici ESP nu este rau doar ca o mai pateam cu perucile din cand in cand. Exocet il folosesc de un an jumate si inca nu am avut vreo problema cu el (folosesc aceeasi lanseta si mulineta si pentru spod si pentru marker) dar este drept ca nu nadesc 100+ pentru o sesiune de nadire :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare fir Spod
MesajScris: Mar Aug 09, 2016 2:20 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
horatiu sibianu scrie:
Serban,

Eu nu zic ca firul de la Fox este firul minune si ca nu pot aparea probleme cu el dar dintre cele folosite pana acum a fost cel care m-a multumit cel mai mult. Nici ESP nu este rau doar ca o mai pateam cu perucile din cand in cand. Exocet il folosesc de un an jumate si inca nu am avut vreo problema cu el (folosesc aceeasi lanseta si mulineta si pentru spod si pentru marker) dar este drept ca nu nadesc 100+ pentru o sesiune de nadire :)


Pe mine ma interesa exact acest gen de folosire intensiva deoarece vreau sa il tin pentru multi ani de acum inainte, sa fie un fel de tanc...

Are cineva idee de unde as putea sa cumpar firul de la Korda?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare fir Spod
MesajScris: Mar Aug 09, 2016 2:43 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Serban Popescu scrie:

Are cineva idee de unde as putea sa cumpar firul de la Korda?


Deocamdata doar de la magazinele din afara tarii. Intrebarea mea este la folosit cineva de la noi pana acum, exista vreun feedback legat de acest fir dupa vreo folosire mai intensa sau toata lumea il vrea dupa ce la vazut pe dvd-ul Masterclas 3? Si mie mi-ar place sa il cumpar mai ales ca sunt fan Korda dar inca nu pot spune ca este mai bun sau mai rau decat alte fire de la alti producatori.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare fir Spod
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 10:00 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Si iata ca a venit:


Fişiere ataşate:
IMG_1208.JPG
IMG_1208.JPG [ 51.39 KiB | Vizualizat de 10133 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 127 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: