CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 7:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cursuri casting
MesajScris: Lun Aug 08, 2016 12:42 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
In urma ultimei partide mi-am dat seama ca din pacate un sunt in stare sa arunc foarte departe din motive de tehnica si nu de echipament.

A auzit cineva pana acum de cursuri de casting organizate? Evident ca nu caut cursuri gratuite ci sunt dispus sa platesc pentru aceste cursuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cursuri casting
MesajScris: Lun Aug 08, 2016 1:45 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sunt multi pescari care arunca foarte bine si ar putea da lectii de casting.

Nu stiu pe nimeni care sa dea lectii intr-o forma organizata, platita, dar sunt convins ca la un moment dat vom avea si asemenea oameni, care sunt un beneficiu pentru comunitate. In Anglia, exista aruncatori profesionisti, cum e Terry Edmonds, care traiesc din lectiile de casting, iar sumele pe care le castiga pot fi consistente. Si foarte multi pescari au de castigat lucrand cu ei ca sa-si imbunatateasca aruncarea.

Apropo de Terry Edmonds... Terry e dispus sa dea lectii de casting oriunde exista suficient public platitor, inclusiv in Romania. Daca se aduna mai multi pescari interesati de asta, sunt sigur ca se poate aranja.

Pentru aruncatorii romani care ar putea da lectii contra cost, cred ca unul dintre obstacole - daca nu chiar cel mai important - e "ce-o sa zica lumea!". Daca gandim sanatos, lumea ar trebui sa zica "bravo lor si foarte bine ca avem de la cine sa invatam!".

In Anglia, de pilda, exista destui oameni calificati care dau lectii de pescuit la crap contra cost - cateva exemple rapide: Adam Penning, Ian Russell, Myles Gascoyne, Pete Castle, Jim Shelley - si exista un public si o piata pentru asta. E adevarat ca acest "coaching" nu se face la negru, in principiu cei care dau lectii trebuie sa obtina un atestat, sa aiba asigurare pentru clientii lor, sa-si declare veniturile si sa plateasca impozit si asa mai departe, adica multe lucruri care in Romania par stiintifico-fantastice.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cursuri casting
MesajScris: Lun Aug 08, 2016 4:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Sunt multi pescari care arunca foarte bine si ar putea da lectii de casting.

Nu stiu pe nimeni care sa dea lectii intr-o forma organizata, platita, dar sunt convins ca la un moment dat vom avea si asemenea oameni, care sunt un beneficiu pentru comunitate. In Anglia, exista aruncatori profesionisti, cum e Terry Edmonds, care traiesc din lectiile de casting, iar sumele pe care le castiga pot fi consistente. Si foarte multi pescari au de castigat lucrand cu ei ca sa-si imbunatateasca aruncarea.

Apropo de Terry Edmonds... Terry e dispus sa dea lectii de casting oriunde exista suficient public platitor, inclusiv in Romania. Daca se aduna mai multi pescari interesati de asta, sunt sigur ca se poate aranja.

Pentru aruncatorii romani care ar putea da lectii contra cost, cred ca unul dintre obstacole - daca nu chiar cel mai important - e "ce-o sa zica lumea!". Daca gandim sanatos, lumea ar trebui sa zica "bravo lor si foarte bine ca avem de la cine sa invatam!".

In Anglia, de pilda, exista destui oameni calificati care dau lectii de pescuit la crap contra cost - cateva exemple rapide: Adam Penning, Ian Russell, Myles Gascoyne, Pete Castle, Jim Shelley - si exista un public si o piata pentru asta. E adevarat ca acest "coaching" nu se face la negru, in principiu cei care dau lectii trebuie sa obtina un atestat, sa aiba asigurare pentru clientii lor, sa-si declare veniturile si sa plateasca impozit si asa mai departe, adica multe lucruri care in Romania par stiintifico-fantastice.



Si de ce nu ar incerca astfel de sesiuni Shimano pentru ca asa si-ar promova si produsele. Ceva de genul: haideti la cursuri de casting cu Vlad Pavlovici (si acolo dai cu lansete Shimano). Ar putea fi facute candva iarna cand oricum nu pescuim....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cursuri casting
MesajScris: Lun Aug 08, 2016 6:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Avem deja evenimente de promovare a echipamentelor Shimano sub titulatura Shimano Casting Day.

Intrebarea ta era insa despre lectii de casting predate - contra cost - de un instructor. Exista pescari mult mai competenti decat mine in materie de casting care pot face asta, cu ei trebuie sa stai de vorba. Un exemplu e Cristi Mihalcea, dar sunt si altii.

Daca oamenii ar accepta senini ca a angaja un om pentru priceperea lui - in pescuit la fel ca in oricare alt domeniu - presupune sa-l si platesti, in scurt timp am putea avea nu unul, ci mai multi pescari foarte buni dispusi sa dea lectii de casting. Faptul ca nu-i avem tine, cum spuneam, de o anumita retinere fata de opinia publica. Unii prefera sa ajute gratis, daca se intampla sa-i cunosti, dar ar avea ezitari in a face lucrul asta in mod organizat, contra cost.

Dupa parerea mea, avem de-a face cu o problema de mentalitate si cred ca am fi mai castigati daca i-am incuraja pe oameni sa-si valorifice competenta facand un business din ea. Vrei sa inveti sa arunci (sau sa pescuiesti) corect si esti dispus sa platesti pentru asta, la fel cum platesti pentru rulat boiliesuri sau legat monturi? In Anglia, sunt zeci de instructori de pescuit la crap. In Romania, niciunul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cursuri casting
MesajScris: Mar Aug 09, 2016 2:04 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Intrebarea ta era insa despre lectii de casting predate - contra cost - de un instructor. Exista pescari mult mai competenti decat mine in materie de casting care pot face asta, cu ei trebuie sa stai de vorba. Un exemplu e Cristi Mihalcea, dar sunt si altii.

Daca oamenii ar accepta senini ca a angaja un om pentru priceperea lui - in pescuit la fel ca in oricare alt domeniu - presupune sa-l si platesti, in scurt timp am putea avea nu unul, ci mai multi pescari foarte buni dispusi sa dea lectii de casting. Faptul ca nu-i avem tine, cum spuneam, de o anumita retinere fata de opinia publica. Unii prefera sa ajute gratis, daca se intampla sa-i cunosti, dar ar avea ezitari in a face lucrul asta in mod organizat, contra cost.

Dupa parerea mea, avem de-a face cu o problema de mentalitate si cred ca am fi mai castigati daca i-am incuraja pe oameni sa-si valorifice competenta facand un business din ea. Vrei sa inveti sa arunci (sau sa pescuiesti) corect si esti dispus sa platesti pentru asta, la fel cum platesti pentru rulat boiliesuri sau legat monturi? In Anglia, sunt zeci de instructori de pescuit la crap. In Romania, niciunul.


Sa stii ce am auzit de la foarte multi oameni (inclusiv fratele meu) aceasta parere ca romanii nu au mentalitatea de a plati pentru servicii.

Eu ziceam sa implici Shimano pentru a da o nota de profesionalism intregului eveniment.

De ce nu incercati sa discutati asta intre voi ca si oameni cu experienta si nume in domeniu sa veniti cu aceasta propunere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cursuri casting
MesajScris: Mar Aug 09, 2016 2:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am implicat Shimano in evenimentele Shimano Casting Day, care sunt gratuite pentru pescari.

Cursurile de casting sunt insa un lucru pe nu le poate sustine o firma, le poate sustine doar un instructor. Motivul este ca fiecare pescar vrea sa invete sa arunce cu lansetele lui, nu cu alte lansete, in timp ce o firma ar fi interesata sa lucreze doar cu produsele ei.

Ca sa fie mai limpede: Terry Edmonds e consultant Harrison, dar cursurile lui de casting nu sunt organizate de Harrison, sunt organizate de el personal si nu se folosesc numai lansete Harrison. Fiecare pescar foloseste ce lansete vrea. Terry face asta fara probleme, Harrison insa n-ar avea nicio motivatie sa organizeze cursuri cu lansetele altor producatori.

Scrie-i lui Cristi Mihalcea pe forum - e plecat din tara in momentul de fata, dar daca te poate ajuta cand se intoarce, vei avea un profesor ultra-competent.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cursuri casting
MesajScris: Mar Aug 09, 2016 3:10 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Scrie-i lui Cristi Mihalcea pe forum - e plecat din tara in momentul de fata, dar daca te poate ajuta cand se intoarce, vei avea un profesor ultra-competent.


Multumesc pentru recomandare, i-am scris acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cursuri casting
MesajScris: Mar Aug 09, 2016 3:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 15, 2016 12:52 pm
Mesaje: 56
Localitate: PITESTI
L-am vazut pe Cristi live executand aruncari si pot spune ca el nu foloseste niciun artificiu in lansare care sa il ajute...pana acum nu am vazut pe cineva sa arunce atat de corect ca si pozitie si pot spune ca asa rapiditate si forta in executie nu am vazut la nimeni ;)
Parerea mea este ca e nativ oarecum :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 134 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: