CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:46 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Iun 07, 2016 4:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 12, 2013 4:16 pm
Mesaje: 11
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru feed back Victor si așteptam impresiile tale referitoare la noua baterie si la sfârșitul sezonului.
Exiata diferențe si intre aceste tipuri de baterii cu tehnologie, sa spunem mai noua, Li-Ion si LiFePO4. Știi cumva daca modelul de la Rebell-Cell vine cum BMS (battery management system) incorporat?

Pe de de alta parte, daca stau sa analizez, cel puțin in cazul meu, toată bagajeria de crap pe care o manipulez (carat, încărcat, descărcat, montat etc) si sa o raportez la posibilele probleme ortopedice, ar trebui sa renunț la acest hobby, ceea ce, bineînțeles, nu se va întâmpla niciodată.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iun 07, 2016 5:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Impresiile le am încă de pe acum: sunt foarte mulțumit de această baterie (după 5 sesiuni/utilizări fără menajamente). De fapt, chiar de la prima utilizare am fost surprins de performanțele sale (nu mai vorbesc de greutate și dimensiuni - zici că e de jucărie).

Nu mă aștept să-i scadă performanțele până la sfârșitul sezonului (este prea devreme). Peste 2-3 ani sunt curios cum se va comporta.

Da, are BMS (nici nu s-ar putea fără, că s-ar strica imediat celulele). Oricum, este menționat acest lucru și în pagina produsului (vezi secțiunea "Electronics & BMS" din tabel):
  • Bandwith voltage 12.0V ~ 16.8V
  • Charge temperature 0 ~ 45 °C
  • Discharge temperature -20 ~ 60 °C
  • Storage temperature -20 ~ 45 °C
  • Maximum charge current 10A
  • Integrated cell balancing yes
  • Temperature protection yes
  • Maximum discharge current protection yes
  • High voltage protection yes
  • Low voltage protection yes

Din câte știu, LiFePO4 are o densitate energetică mai mică decât Li-ion dar sunt mai performante decât cele pe plumb. Nu m-am documentat în detaliu, așa că nu pot spune mai multe.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 05, 2018 9:39 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus Victor...despre acest produs este vorba?
https://bigfish.ro/produse-crap/motoare ... 50a-li-ion


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 05, 2018 10:21 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Viorel,

Da, aceea este bateria pe care o folosesc eu și despre care am vorbit în recenzie. Din poze pare că au modificat afișajul și au renunțat la USB. Să ai în vedere că îți trebuie și încărcător. Pachetul baterie 12v50A + încărcător văd că este 3.003lei la BigFish și 2.702lei (300lei reducere) la MarelePescar. La fel și bateria are 10% reducere.

Pe website-ul producătorului există noile modele de 12v70A și, respectiv, 12v140A. În schimb, modelul care te interesează pe tine este indisponibil (apare ca Out of stock). Oricum, prețul este similar cu cel de la magazinele din România.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 05, 2018 11:35 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Multumesc frumos!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 18, 2021 1:41 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 23, 2014 3:00 pm
Mesaje: 1
Localitate: Focsani
Salutare.

MinnKota nu se găsește pe nicăieri iar bani de lipo nu sunt.
Totuși am găsit un acumulator de la Victron Energy de 110Ah despre care am citit review-uri bune. La noi e mai rar întâlnit. Folosește cineva? Sau o alternativa într-un buget de 1000-1500 lei? Barca e de 2.4m cu chila gonflabila și motorul este Endura MAX de 55lbs.

Acumulatorul se găsește pe eMAG sub numele ‘Acumulator Victron Energy Gel Deep Cycle 12V/110Ah’

Stima


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: