CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:40 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Probleme cand lansez!
MesajScris: Mie Iun 19, 2013 5:30 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 3:39 pm
Mesaje: 7
Localitate: Arad
Mi-am cumparat niste mulinete shimano bblc, si am vre-o 3 partide la activ cu ele si in fie care partida am avut probleme. Adica cand lansez mi se baga firu dupa primu inel de plecare si se inceteaza lansarea!

Lansetele sunt Harisson de 3,60 si au inel de 40. Inainte de bblc am avut mulinete shimano Alivio 10000XTA si nu am patit asa cv.

Acuma va intreb din ce cauza am problema asta? Am schimbat deja 2doua role de fir nou! Credeam ca vine problema de la fir.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme cand lansez!
MesajScris: Mie Iun 19, 2013 5:59 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pot fi mai multe motive pentru peruci. Unul e asezarea firului, altul ar putea fi tehnica. Nu tehnica in general, ci tehnica la acest ansamblu.

Am avut la un moment dat un set de lansete cu inele 40-12 (sase inele) si BBLC-uri. Inelul de plecare nu era foarte sus si, daca aruncarea era violenta, iar firul era putin rasucit (chestie care apare mai ales de la driluri, practic firul e rasucit aproape tot timpul, mai mult sau mai putin), atunci faceam cate o peruca aproape la fiecare aruncare. In special la un fir gros, sa zicem de 0,35. In schimb, daca aruncarea era cursiva si relaxata, nu isterica si ridicol-ambitioasa, iar firul nu avea rasucire si era "glazurat" cu Greased Lightning, atunci totul mergea bine.

Cateva sugestii: (1) scoate firul de pe mulineta pe apa si rebobineaza-l sub tensiune, ca sa nu fie rasucit; (2) pune cateva picaturi de Greased Lightning pe tambur sau, daca nu-l ai (desi e util), uda bine tamburul; (3) incearca sa arunci cat mai fluid, fara sa bruschezi ansamblul (daca lanseta nu se incarca suficient, fa in asa fel incat plumbul sa plece de sub lanseta, nu din exteriorul ei). S-ar putea ca problema sa se rezolve, cel putin asta era rezolvarea in cazul meu.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme cand lansez!
MesajScris: Mie Iun 19, 2013 7:03 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 3:39 pm
Mesaje: 7
Localitate: Arad
Multumesc de sugestii!

Cel mai mult imi este frica sa nu se rupa inelu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme cand lansez!
MesajScris: Mie Iun 19, 2013 9:04 pm 
Si verifica sa nu ai tamburul supra incarcat. Spirele se vor grabi sa iasa de pe tambur si se vor ingramadi in primul inel. Am constatat ca daca tamburul nu este incarcat cu fir pana la refuz, ba din contra, 1 - 2 mm sub buza tamburului, arunc mai bine iar peruca am si uitat de cand nu am mai facut.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme cand lansez!
MesajScris: Mie Iun 19, 2013 10:33 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 3:39 pm
Mesaje: 7
Localitate: Arad
Adrian Botin scrie:
Si verifica sa nu ai tamburul supra incarcat. Spirele se vor grabi sa iasa de pe tambur si se vor ingramadi in primul inel. Am constatat ca daca tamburul nu este incarcat cu fir pana la refuz, ba din contra, 1 - 2 mm sub buza tamburului, arunc mai bine iar peruca am si uitat de cand nu am mai facut.

Intr-adevar sunt incarcate destul de bine. Am sa reduc si sper sa fie mai ok.


Multumesc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: