CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Joi Iul 24, 2014 10:51 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 21, 2013 3:14 pm
Mesaje: 25
Localitate: Oradea
multumesc pentru sfaturi si am sa va tin la curent. stiti cumva daca se poate merge pe peninsula? ma gandeam sa merg acolo si sa imi fac nadirea grea, cu seminte si bile sparte, daca ii posibil. mi se pare mult mai usor si precis in acelas timp plus ca nu se face atata galagie ca si o racheta sau un spomb plin. oricum, va voi tine la curent :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Joi Iul 24, 2014 11:17 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
cred ca se poate cu acordul lui Robi se poate si din barca :)
insa eu nu as ofta pentru o nadire grea as merge cu cel mult 1-1.5 kg de nada tinand cont ca nu ete un lac cu densitate mare de peste
iar nadirea cu seminte si prafuri nu o consider o solutie buna dincauza densitati mare de caras mare si a numarului mare de puiet de crap(200-400g ) care este foarte agresiv as merge pe bile mari si tari si eventual cateva pelete


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Joi Iul 24, 2014 11:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
se poate merge pe peninsula.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Lun Iul 28, 2014 1:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 21, 2013 3:14 pm
Mesaje: 25
Localitate: Oradea
am ramas dator sa va spun cum s-a terminat partida de 24 de ore la sisterea. am pescuit cu 4 lansete 2 pe momitor iar 2 pe bile. ca monturi, cele cu momitor erau monturile clasice de momitor, forfac de 10 centimetri, iar ca monturi pentru bile, am inceput cu monturi inline, dar aveam un strat nu chiar foarte mare de mal dar lasand firul de forfac mai lung putin, se mai incurca, asa ca am schimbat pe monturi elicopter, cu forfac scurt (un fel de chod, doar cu bila de fund si nu cu pop up). ca si capturi, am prins vreo 30 de ciortanei la 2-3 kg si doar 2 crapi la 4-4,5 kg. cam mica media dar intr-o partida asa scurta te bucuri de fiecare peste prins.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Lun Iul 28, 2014 2:14 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
pe ce loc ai stat si cum ai abordat partida ca nadire


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Lun Iul 28, 2014 11:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 21, 2013 3:14 pm
Mesaje: 25
Localitate: Oradea
am stat pe standul 3, iar ca nadire, pentru momitor doar nada ce era pe momitor, care mergea aproximativ in acelas loc, iar la bile am dat 3 pumni de bile solubile si tari la inceput cu cobra pe o suprafata umpic mai mare, iar apoi la cate 2 ore cate un pumn de bile + cateva bile dupa fiecare peste. inca o chestie, am folosit back leads, o improvizatie pot sa ii spun, din foaie de plumb infasurata dupa lead core sa culiseze pe inaintas, iar dupa ce am pus plumbul acolo, trasaturile veneau mult mult mai repede.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 10:29 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 05, 2014 9:55 am
Mesaje: 2
Salutare
Cosmin daca esti amabil si ma poti ajuta :saptamana viitoare poate fac o partida de 3 zile ...nu stiu sigur inca pe ce balta...;vine cumnatu de la Cj. si el vrea sa-si depaseasca recordu (15 kg) ,nu ma pot hotari pe ce balta sa mergem Sisterea,Cetariu sau Balastiera Fughiu(aceasta decizie ramane pe umerii mei si sper sa ma poti ghida) ,obiectivu nostru ar fi macar o bucata peste 15kg ...
1.Pe Sisterea pot pescui pe o taxa 1 pescar+partener(total 4 lansete)?
2.Cum este drumul pe timp de ploaie se poate ajunge/pleca pe balta din dreptul standurilor,sau numai pe anumite standuri se poate ajunge cu masina?
3.Ce stand ne-ai recomanda pentru perioada asta a anului? 5 sau 10? Sau ai alta recomandare?
4.Orice sfat in legatura cu Sisterea sau Cetariu,Fughiu ii bine venit CA SCOP FINAL AVAND RECOMANDAREA PENTRU O BALTA UNDE AM AVEA CELE MAI MULTE SANSE DE A DEPASI RECORDUL DE 15 kg nefiind nistre pescari super pro.
5.Daca sti ceva nr.de contact ne-ai usura si mai mult situatia!
RESPECTE!
P.S. Oricine imi poate da un sfat ,un pont orice il voi aprecia si lua in considerare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 9:48 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 09, 2014 6:22 pm
Mesaje: 48
După părerea mea șansele de a prinde peste mai mari le aveți la Balta Fughiu,este o parere personală ,eu doborindu -mi recordul personal si la cantitate si la calitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Sâm Sep 13, 2014 7:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Cata , imi pare rau am vazut intrebarile tale prea târziu. Pe ce balta v-ati dus pana la urma?
Azi pe Sistarea au iesit 2 pesti + 20 kg. O oglinda de 20 + si un comun de +24 kg.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Sisterea (Valea Popii)
MesajScris: Mie Sep 02, 2015 12:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 21, 2013 3:14 pm
Mesaje: 25
Localitate: Oradea
saptamana trecuta am avut cea mai buna partida pe acest lac, chiar daca de 48 de ore facuta pe standul 6, am ajuns in ultima dimineata sa am driluri triple. am ajuns joi seara, destul de tarziu, undeva pe la ora 9, si am inceput partida cu un pescuit la interceptie, doar cu cateva bile date rasfirat cu cobra. dimineata, cu ajotorul colegilor de pe standul 5 (doresc sa le multumesc cu acest prilej) am nadit cam 3 kg de seminte preparate in jurul balizei, dupa care nadirea am facuto doar din cobra cu bile solubile si tari rehidratare. de pe la pranz au inceput sa isi faca aparitia ciortaneii, dupa care mmedia pestilor a tot urcat. ca boilies, am folosit bile home made pe baza de faina de pasare rulate fara parte lichida. per total a fost o partida foarte reusita, chiar daca nu am avut capturi capitale, sau umbra prea multa pe timpul zilei :oops:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: