CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mar 19, 2024 4:04 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare lansete si mulinete
MesajScris: Joi Aug 06, 2020 10:40 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Aug 03, 2020 9:58 pm
Mesaje: 1
Va salut cu respect !

As dori niste pareri despre achizitionarea unor lansete si mulinete la crap (lansat)
Momentan folosesc Daiwa Longbow df ( 12ft , 3.75lb) si mulinete Daiwa Basia Custom dcr2.
Dar doresc sa le schimb nefiind multumit de lansete deoarece sunt prea moi si nu ma ajuta in lansari mai lungi. Mulinetele sunt foarte bune dar nu imi place tamburul fiind lung si oscileaza foarte rapid.
Am pescuit cu Shimano tx5 intensity si sunt foarte bune in lansari dar sunt cam rigide in drill. Pt mulinete as opta pt Shimano Aero Technium Mgs Xcs. Bugetul este destul de larg deschis deoarece nu vreau sa am regrete mai tarziu.
Astept parerile voastre in legatura cu Shimano tx 5,7,9, sau ultra dar si cu alte lansete pe care le-ati incercat.
Multumesc anticipat
Alex


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 07, 2020 11:05 am 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 09, 2020 5:32 pm
Mesaje: 11
Nu este o regulă, dar să știi că lansetele care te ajută să lansezi mai departe trebuie să fie rigide. Lansetele plăcute in drill trebuie să fie moi. Acum, trebuie să fie un compromis că să fie suficient de rigide, dar să fie și plăcute in drill.
Eu pescuiesc cu Tx5 și Ultegra XTD. Dacă Tx5 ți se par prea tari sigur n-o să-ți placă Tx7 care este un pic mai rigidă și un pic mai pretențioasă în aruncare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 07, 2020 11:31 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alexmaries24 scrie:
Bugetul este destul de larg deschis deoarece nu vreau sa am regrete mai tarziu.
Astept parerile voastre in legatura cu Shimano tx 5,7,9, sau ultra dar si cu alte lansete pe care le-ati incercat.
Dintre lansetele Shimano de crap actuale cu care am aruncat, TX Ultra m-a impresionat (vezi aici: viewtopic.php?f=2&t=3975&p=32424#p32424). Prin urmare, din moment ce bugetul este "destul de larg", recomandarea mea este TX Ultra.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 07, 2020 4:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alexmaries24 scrie:
Astept parerile voastre in legatura cu Shimano tx 5,7,9, sau ultra dar si cu alte lansete pe care le-ati incercat.

Alex, gasesti pe site si pe forum multe informatii despre lansetele si mulinetele Shimano - comentarii, articole, filme etc.

In privinta lansetelor, dupa cum probabil ca stii, toate lansetele se bazeaza pe un compromis. Lansetele care pot atinge distante de aruncare mari sunt inevitabil rigide. Cele care lucreaza foarte bine in dril nu sunt la fel de bune pentru distanta. Gandeste-te ce preferi sau, altfel spus, care parte a compromisului e mai acceptabila pentru tine. 

Vei primi, probabil, diverse recomandari. Toate recomandarile, chiar si cele mai avizate, sunt valabile doar pana la un punct. Ca sa iei o decizie cat mai buna (desi nu exista garantii nici aici), incearca sa testezi echipamentele pe care te gandesti sa le cumperi. 

Am fost intotdeauna un adept al principiului "try before you buy" si am introdus posibilitatea testarii lansetelor inca din 2008, cand eram implicat intr-un magazin de profil. Timp de vreun an, am mers la teste cu zeci de pescari, ca sa incerc sa-i ajut sa aleaga lansete care li se potriveau. Majoritatea veneau orientati spre o anumita lanseta si plecau orientati spre alta.  

La Shimano, am creat in 2014 un mecanism de testare a lansetelor si mulinetelor, care se numeste Shimano Casting Day. In momentul de fata, nu se pot organiza evenimente cu un numar mare de participanti, de tip Shimano Casting Day, dar echipamentele se pot testa prin intermediul consultantilor Shimano, cum e Mihai Perianu, care tine lectii de casting. Daca vrei sa incerci diverse ansambluri lanseta-mulineta de la Shimano, poti sa iei legatura cu el.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Aug 08, 2020 3:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alexmaries24 scrie:
Astept parerile voastre in legatura cu Shimano tx 5,7,9, sau ultra

Pentru o comparatie intre Shimano TX9A si TX Ultra, vezi materialul scris de Mihai Perianu si publicat astazi pe site: Shimano TX Ultra vs TX9A.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 16, 2021 11:38 am 
Neconectat

Membru din: Lun Apr 20, 2020 5:48 pm
Mesaje: 22
Alexmaries24 scrie:
Va salut cu respect !


Am pescuit cu Shimano tx5 intensity si sunt foarte bune in lansari dar sunt cam rigide in drill.
Alex

nu sint de acord cu afirmatia ta Alex ,actiunea lansetei Shimano TX 5 este exact opusul la cea ce ai afirmat tu,afirm din experientà ca posesor de lansete Shimano TX 5 Intensity


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron